اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد

هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد

زنده‌یاد جمشید مشایخی اعتقاد داشت زمانی که هدف شهرت باشد انسان به فساد کشیده می‌شود و هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد. هدف هنر باید خدمت به جامعه باشد و اگر خیلی والا باشد می‌تواند به جوامع بشری نیز خدمت کند، مانند: حافظ، فردوسی، شکسپیر و دیگر بزرگان جهان.

 از روابط عمومی موزه سینما، این موزه، امروز ۱۳ فروردین همزمان با سالروز درگذشت زنده یاد«جمشید مشایخی» بخش‌هایی از گفت و گوی تاریخ شفاهی این هنرمند نامدار را منتشر کرده است.

گفت و گوی زنده یاد«جمشید مشایخی»به مدت ۸ ساعت در سال ۱۳۸۷توسط زنده یاد «زاون قوکاسیان» انجام شده است و فیلم کامل این گفت و گو برای ثبت در تاریخ در بخش تاریخ شفاهی موزه سینمای ایران نگهداری می‌شود.

جمشید مشایخی در این گفت و گو با اشاره به دوران کودکی خود گفت: پدرم نظامی بود به همین دلیل من را هم به دبیرستان نظام فرستاد. مدتی که در دبیرستان بودم،  فعالیت تئاتری نداشتم وارد دانشکده افسری شدم اما اصلا علاقه نداشتم.

خاطره مشایخی از غلامرضا تختی

جمشید مشایخی درباره زنده یاد «غلامرضا تختی» بیان داشت: یادم می‌آید رستورانی سر کوچه‌مان بود و زنده یاد تختی را آنجا دیدم. با یک دستش روزنامه مطالعه می‌کرد و با دست دیگرش غذا می‌خورد. به خودم اجازه ندادم سلام نکرده از تختی بگذرم زیرا مثل همه مردم ایران که عاشق تختی بوده و هستند من هم او را خیلی دوست داشتم از طرفی هم فکر کردم که او جای خلوتی پیدا کرده است و خلوت او را بهم نزنم به همین دلیل دودل بودم اما دل را به دریا زدم و به او سلام کردم و تختی هم انگار که سال‌هاست من را می‌شناسد، در آغوشم گرفت و گفت بشین و هر غذایی دوست داری بگو برایت بیاورند (این درحالی بود که هنوز کسی من را به عنوان بازیگر نمی‌شناخت) وقتی خداحافظی کردم و از او جدا شدم با خودم گفتم خدایا اگر روزی در کارم شهرتی پیدا کردم ازت می‌خواهم همانند «تختی» فروتن و متواضع باشم و هنوز بعد از سال‌ها لحظه‌ای که تختی را دیدم فراموش نمی‌کنم.

دیدار با ابراهیم گلستان برای «خشت و آیینه»

مشایخی با اشاره به حضورش در فیلم «خشت و آیینه» نیز افزود: روزی ابراهیم گلستان همراه با مرحوم فروغ فرخزاد برای دیدن نمایش مرده‌ها که من در آن ایفای نقش داشتم آمدند و بعد از دین نمایش من را به یک مهمانی دعوت کردند و گفتند می‌خواهند فیلمی بنام «خشت و آیینه» بسازند البته علاوه بر من در این مهمانی آقایان پرویز فنی‌زاده، محمدعلی کشاورز، منوچهر فرید، اکبر مشکین، مسعود فقیه و جلال مقدم نیز حضور داشتند که با ما صحبت کردند و در نهایت آن فیلم ساخته شد.

وی درباره حضورش در فیلم سینمایی« گاو » نیز گفت: سال ۱۳۴۸ زنده یاد عزت الله انتظامی به منزل من آمد و گفت جوانی بنام داریوش مهرجویی از آمریکا آمده است و می‌خواهد یکی از قصه‌های دکتر ساعدی بنام «گاو» را به شکل فیلم سینمایی درآورد. البته آقای والی این داستان را در تلویزیون به شکل نمایشنامه اجرا کرده بود.

قرار بود من نقش فرمان را بازی کنم

مشایخی با اشاره به اینکه داریوش مهرجویی بعد از «الماس ۳۳» فیلم سینمایی گاو را ساخت، بیان داشت: این فیلم بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت و بعدها در جشنواره‌های زیادی درخشید و موفق به کسب جایزه نیز شد. در همان سال (۱۳۴۸) بعد از اتمام فیلمبرداری« گاو»، مسعود کیمیایی برای فیلم سینمایی« قیصر» از من دعوت کرد. در ابتدا قرار بود نقش فرمان را بازی کنم و نقش خان دایی را محمدعلی کشاور ایفا کند که ایشان نیامد و مسعود کیمیایی نقش را عوض کرد و نقش فرمان را به ناصر ملک مطیعی و خان دایی را به من داد و این شروع کار من در سینمای حرفه‌ای بود.

توصیه به جوانان علاقمند به بازیگری

وی درباره توصیه‌اش به جوانان علاقمند به بازیگری گفت: آنچه که همیشه به جوانان نصیحت کردم و بازهم روی آن تاکید دارم اینکه هیچ چیز از تواضع و فروتنی بالاتر نیست. گاهی با برخی جوانان برخورد می‌کنم متوجه می‌شوم که به خاطر شهرت می‌خواهند وارد این حرفه شوند اما همه ما باید بدانیم زمانی که هدف شهرت باشد انسان به فساد کشیده می‌شود و هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد. هدف از راه هنر باید جامعه‌ای باشد که به آن خدمت می‌کند و اگر خیلی والا باشد می‌تواند به جوامع بشری نیز خدمت کند. مانند: حافظ، فردوسی، شکسپیرو دیگر بزرگان جهان.

مشایخی در پایان این گفت و گوی شفاهی گفت: بنده خاک پای ملت ایران بوده، هستم و خواهم بود.

موزه سینمای ایران به عنوان مجموعه‌ای فرهنگی و تاریخی بعنوان روایتگر سیر تاریخ و تحولات سینمای ایران تلاش می‌کند نظرات و دیدگاه‌های سینماگران باتجربه و پیشکسوت را جمع آوری کرده تا نسل‌های آینده با نگاه و مسیر زندگی و نحوه خلق وشکل گیری آثار هنرمندان و صاحب نظران هنر سینما آشنا شوند.

انتشار این مطالب به معنای تایید و یا رد نظر اشخاص نیست و صرفا جنبه پژوهشی و ضبط تاریخ شفاهی داشته و هدف پرداختن به سرگذشت و تاریخ سینمای ایران است.

مرحوم جمشید مشایخی در ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۸ در سن ۸۴ سالگی درگذشت./ ایرنا

کپی