اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
مدیرکل حفاظت محیط زیست زنجان:

سیزده بدر امسال در خانه بمانیم

سیزده بدر امسال در خانه بمانیم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان، گفت: مردم زنجان در روز سیزده بدر امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و احتمال ابتلا به این بیماری منحوس در خانه های خود مانده و از حضور در طبیعت پرهیز کنند.

حسین آبسالان روز جمعه با تاکید براینکه ویروس کرونا همچنان در کمین افراد و خانواده‌ها است افزود: برای پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر این ویروس منحوس لازم است به هشدارها، توصیه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا به دقت هرچه تمام عمل شود تا پشیمانی حادث نشود.

وی، اظهار داشت: هستند افرادی که در روز سیزده بدر به رغم هشدارها و توصیه های داده شده، راهی دامان طبیعت خواهند شد که از این افراد انتظار می رود از برافروختن آتش در نزدیک علفزارها و باغ ها همچنین شکستن شاخه های درختان، اجتناب کنند تا طبیعت آسیب و لطمه نبیند.

آبسالان با بیان اینکه بهار، فصل رویش، سرزندگی، طراوت و سرسبزی مجدد طبیعت است، افزود: بطور معمول طبیعت در این فصل از سال انسان ها را به سوی خود فرا می‌خواند و در این میان لازم است گردشگران قدر این نعمت بزرگ خدادادی را بیشتر دانسته و حفاظت محیط زیست را در حفظ و حراست از دشت و دمن یاری بهتر و بیشتری دهند. 

وی تصریح کرد: عوامل محیط زیست استان زنجان بر حسب رسالت و وظیفه ذاتی خود در سیزده بدر امسال نیز به منظور حفظ و حراست از طبیعت در آماده باش کامل خواهند بود و مناطق را به دقت پایش و رصد خواهند کرد تا هیچ آسیبی چه عمدی یا سهوی از سوی گردشگران به طبیعت و حیات وحش زنجان وارد نشود. 

آبسالان به گردشگران توصیه کرد، افراد هنگام بازگشت از طبیعت، لازم است زباله ها را بازگردانده و در محل هایی که از سوی شهرداری در مبادی ورودی و خروجی شهر برای جمع آوری زباله در نظرگرفته شده قرار دهند تا طبیعت زنده و سرسبز بماند. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان زنجان از گردشگران طبیعت خواست از شکستن شاخه های درختان، نزدیک شدن به زیستگاه و آشیانه حیات وحش و آویزان کردن تاب از شاخه های نازک و شکننده و برافروختن آتش در نقاط جنگلی و دارای پوشش گیاهی به جد پرهیز کنند و در صورت برافروختن آتش نیز آن را قبل از ترک محل با آب و خاک خاموش کنند. 

آبسالان، افزود: افراد از رهاسازی ماهیان قرمز و انداختن سبزه ها در رودخانه ها، سدها، آبگیرها و چشمه ها به جد اجتناب کنند چراکه این کار ناصحیح علاوه بر زشت کردن چهره طبیعت سبب آلودگی آب های اطراف و تلف شدن آبزیان بومی نیز می شود./ ایرنا

کپی