اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

اتریش واکسن روسی کرونا می‌خرد

اتریش واکسن روسی کرونا می‌خرد

صدراعظم اتریش گفت این کشور در حال نهای‌کردن مذاکرات با روسیه برای خرید یک میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی است.

دولت اتریش در مراحل پایانی مذاکره با مسکو برای خرید یک میلیون دوز واکسن کرونای اسپوتنیک وی است که طرف روسی قبلاً به وین پیشنهاد داده بود.

نشریه استاندارد به نقل از دولت اتریش اعلام کرد که توافق اولیه ای بین دو کشور حاصل شده که بر اساس آن تحویل مجموعا یک میلیون دوز واکسن روسی در سه ماه آینده برنامه ریزی شده است. در حال حاضر تحویل اولین ۳۰۰ هزار دوز واکسن برای ماه پیش روی میلادی طراحی شده است.

در همین رابطه «سباستین کورتس» صدراعظم اتریش با اشاره به این خبر، تاکید کرد که برای دریافت واکسن نباید هیچ تعللی وجود داشته باشد. وی افزود: تنها چیزی که مهم است این است که واکسن موثر و بی خطر باشد.

کورتس از روسیه بخاطر تبادل اطلاعات مفید در جریان مذاکرات، که از یک ماه پیش بین وین و مسکو آغاز شده، تشکر کرد و گفت: اگر اتریش یک میلیون دوز واکسن اضافی دریافت کند، بازگشت سریعتر به شرایط طبیعی امکان پذیر است و ما می توانیم زندگی و مشاغل زیادی را نجات دهیم.

این در حالی است که آژانس دارویی اروپا (EMA) فرایندی را آغاز کرده است که در آن اثربخشی، ایمنی و کیفیت واکسن اسپوتنیک وی و مطابقت آن با استانداردهای اتحادیه اروپا ارزیابی می شود.

واکسن اسپوتنیک وی شرکت روس گاملیا گرچه مدت‌ها با سوء ظن و احتیاط برخی از کشورها روبرو بود ولی پس از آنکه نشریه علمی معتبر لنست با درج مقاله‌ای مهر تائید بر کارایی ۹۱ درصدی و ایمنی آن زد با استقبال کشورهای بیشتری روبرو شده است.

پس از آنکه توزیع جهانی این محصول در اواخر سال ۲۰۲۰میلادی آغاز شد، تاکنون ۵۱ کشور مجوز کاربرد اضطراری نخستین واکسن کرونای روسیه و جهان را صادر کرده و بیش از یک میلیارد دوز آن سفارش داده شده است. قیمت به نسبت ارزان این واکسن و امکان نگهداری طولانی مدت در یخچال از دیگر جاذبه‌های این واکسن به شمار می‌رود./ ایرنا 

پوتین واکسن کرونا زد

روسیه؛ نخستین کشور ثبت کننده واکسن کرونا

چهارمین محموله واکسن روسی کرونا در راه ایران

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

 

 

کپی