اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

واشنگتن زمان دور جدید گفت‌و‌گوی راهبردی با بغداد را اعلام کرد

واشنگتن زمان دور جدید گفت‌و‌گوی راهبردی با بغداد را اعلام کرد

وزارت خارجه آمریکا ضمن مشخص کردن موضوعات آتی گفت‌و‌گو با بغداد، اعلام کرد که گفت‌و‌گوی راهبردی با عراق ماه آوریل برگزار می‌شود.

 بخش امور خاورمیانه وزارت خارجه آمریکا، بامداد امروز (سه‌شنبه)، در حساب کاربریش در شبکه توئیتر زمان آغاز دور جدید گفت‌وگوی راهبردی با دولت عراق را اعلام کرد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: «ایالات متحده و جمهوری عراق بحث‌هایی را از طریق اینترنت درباره گفت‌و‌گوهای راهبردی در هفتم ماه آوریل (هجدهم فروردین ماه) مطابق با توافق چارچوب راهبردی سال ۲۰۰۸ میان دو کشور برگزار می‌کنند».

در ادامه این بیانیه درباره موضوعاتی که در گفت‌و‌گوی یادشده مورد بررسی قرار خواهد گرفت، آمده است: «این بحث‌ها، موضوع امنیت، مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی، مسائل سیاسی، و همکاری‌های پرورشی و فرهنگی را پوشش می‌دهد».

این بیانیه در حالی منتشر شده است که «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید، هفته گذشته، در بیانیه‌ای به موضوع گفت‌و‌گوی راهبردی با عراق پرداخته بود و در این خصوص گفته بود که این گفت‌و‌گوها شامل ایجاد یک طرح برای آموزش نیروهای عراقی و مشاوره‌دهی به آنها خواهد بود.

ساکی در اظهاراتش مدعی شده بود: «دیدارها، بیشتر روشن خواهد کرد که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در عراق تنها برای آموزش و مشورت دهی به نیروهای عراق در این کشور حضور دارند تا [اینگونه] عدم توانایی سازمان داعش از گرد‌آوری مجدد نیروهایشان را تضمین کنند».

دور جدیدی از گفت‌وگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن در تاریخ  ۱۱ ژوئن سال ۲۰۲۰ (۲۲ خرداد سال گذشته) در دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به صورت ویدیو کنفرانسی برگزار شد و دو طرف در خصوص موضوعات مختلفی بویژه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از عراق گفت‌و‌گو کردند.

/فارس

کپی