اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

۹ شهرستان مازندران درگیر با کرونای جهش یافته

۹ شهرستان مازندران درگیر با کرونای جهش یافته

با اضافه شدن شهرستان‌های تنکابن ، نوشهر و سوادکوه شمالی به مناطق درگیر با ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی، در حال حاضر ۹ شهرستان استان مازندران با این نوع از ویروس کرونا درگیر هستند.

 کرونای انگلیسی از ۳۰ شهریور ماه سال گذشته در کشور انگلستان شیوع یافت و اندکی بعد با سرعت زیادی به کشورهای دیگر رسید. این ویروس به طور رسمی نخستین بار ۲۴ اسفند ماه سال گذشته با مثبت شدن تست ۲ بیمار مشکوک در قائمشهر وارد استان مازندران شد، در عرض کمتر از یک هفته شمار مبتلایان به این ویروس ۱۵ برابر کرد.

تازه ترین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران نشان می دهد شهرستان های تنکابن ، نوشهر و سوادکوه شمالی نیز به جمع مناطق درگیر با ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان اضافه شدند و شمار این مناطق به ۱۰ شهرستان رسید.

پیش از این نیز بیماران مبتلا به این نوع از ویروس جهش یافته کرونا در شهرستان های بابل، ساری ، آمل ، بابلسر، رامسر و نور استان مازندران مشاهده و شناسایی شدند.

تعداد مبتلایان به کرونای جهش یافته به ۱۳۷ نفر رسید

همچنین طبق آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و دانشگاه علوم پزشکی بابل شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان به ۱۳۷ نفر رسید که از این تعداد ۴۳ بیمار در حوزه بابل و ۹۴ بیمار در حوزه پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندردان به عنوان ۲ نهاد خدمات درمانی و بهداشتی استان قرار دارند.

سرپرست اطلاع رسانی و روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: با اضافه شدن ۳۷ مورد مبتلا جدید در سطح مناطق زیر پوشش این دانشگاه شمار مبتلایان به ویروس کرونای جهش یافته به ۹۴ نفر رسیده است.

دکتر سیمین بابایی این آمار را ناشی از موارد شناسایی شده دانست و افزود: البته شمار دقیقی از تعداد مبتلایان به این نوع از ویروس جهش یافته در استان وجود ندارد اما به طور حتم باید از موارد شناسایی شده بیشتر باشد.

وی با بیان اینکه بسیاری از بیماران کرونایی به صورت قرنطینه خانگی و یا بدون علائم دوران نقاهت را سپری می کنند گفت: به این ترتیب نمی توان جامع آماری درستی از هر کدام از انواع ویروس کرونا را در اختیار داشت.

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز در مورد شناسایی موارد جدید اعلام کردند که در روزهای اخیر مورد جدید از ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در مناطق تحت پوشش این دانشگاه مشاهده و شناسایی نشده است.

۲۴ اسفند ماه جاری بود که دانشگاه علوم پزشکی مازندران از مثبت شدن تست ۲ زوج قائمشهری به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی خبر داد و اعلام کرد که آنها از طریق میزبانی از مهمانان قزوینی خود با این ویروس درگیر شدند.

ویروس جهش‌یافته انگلیسی بسیار سرایت‌پذیر است و افراد با سن پایین را هم مبتلا می‌کند و تنها راه مقابله با آن رعایت دقیق پروتکل‌ها است.

البته شمار مبتلایان به ویروس کرونای هم  در روزهای اخیر در استان مازندران افزایش یافته است و از حدود ۴۵۰ نفر در نخستین روزهای ایام نوروز اکنون به ۵۶۱ نفر رسیده است که از این تعداد ۱۴۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه نگهداری می شوند./ایرنا

 

کپی