اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سازمان ملل خواستار کمک ۱۰ میلیارد دلاری جامعه جهانی به مردم سوریه شد

سازمان ملل خواستار کمک ۱۰ میلیارد دلاری جامعه جهانی به مردم سوریه شد

کمیساریای عالی‌ پناهندگان و برنامه توسعه و دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای مشترک از جامعه جهانی خواستند ۱۰ میلیارد دلار برای ۲۴ میلیون سوری نیازمند تامین کنند.

به گزارش شبکه «تی.آر.تی» ترکیه، در این بیانیه با تاکید بر افزایش کمک‌های انسان دوستانه به سوری‌ها آمده است: سوری‌ها با خطر گرسنگی و فقر فزاینده روبرو هستند. کشورهای همسایه میزبان ۴ نفر از هر ۵ سوری آواره هستند.

سازمان ملل همچنین تصریح کرد: تعداد سوری‌های نیازمند کمک در داخل این کشور و کشورهای همسایه از ۲۰ میلیون نفر به ۲۴ میلیون نفر در سال‌جاری افزایش یافته است.

در این بیانیه تاکید شده است: در سال ۲۰۲۱ در حدود ۱۰ میلیارد دلار اعتبار برای تامین نیازهای سوری‌ها، شامل ۴.۲ میلیارد دلار در داخل این کشور و ۵.۸ میلیارد دلار برای پناهجویان در کشورهای همسایه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پنجمین کنفرانس موسوم به «حمایت از آینده سوریه و منطقه» با میزبانی اتحادیه اروپا و مشارکت سازمان ملل متحد، نهادهای مدنی منطقه‌ای، سازمان‌های مردم نهاد، نهادهای اروپایی، آژانس‌های سازمان ملل، نمایندگان سیاسی دولت‌های همسایه سوریه بدون حضور نماینده این کشور روز دوشنبه آغاز به کار کرد.

هدف از این کنفرانس دو روزه جمع آوری کمک‌های مالی برای خدمات بشردوستانه و همچنین زمینه سازی برای پیشبرد مذاکرات سیاسی به منظور تضمین صلح باثبات در سوریه عنوان شده است. پرداختن به وضعیت آوارگان سوری که در کشورهای همسایه مانند اردن، لبنان، ترکیه، مصر و عراق پناه داده شده‌اند نیز از دیگر مسائل در دستور کار این اجلاس بشمار می‌رود.

اجلاس این دوره به دلیل محدودیت‌های کرونایی و موج سوم کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود./ ایرنا

کپی