اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

ظریف: برخی کشورها از روابط نزدیک ایران و افغانستان ناخشنود هستند

ظریف: برخی کشورها از روابط نزدیک ایران و افغانستان ناخشنود هستند

وزیر خارجه ایران در دیدار با همتای افغان خود، تلاش برخی طرف‌ها در جهت مکدر کردن فضای افکار عمومی دو کشور را نشانه ناخشنودی برخی کشورها و جریانات از نزدیکی ایران و افغانستان دانست.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز دوشنبه در حاشیه کنفرانس «قلب آسیا» در تاجیکستان با محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه ایران در این دیدار ضمن مرور آخرین وضعیت همکاری های دو کشور، تلاش برخی طرف‌ها در جهت مکدر کردن فضای افکار عمومی را نشانه ناخشنودی برخی کشورها و جریانات از نزدیکی ایران و افغانستان دانست.

ظریف با اشاره به رفع برخی محدودیت‌های کنسولی برای اتباع افغانستان، هدف این اقدامات را مبارزه با باندهای قاچاق اتباع افغانستان به ایران دانسته و بر ادامه تلاش ها برای شفاف سازی حضور اتباع افغانستان در ایران تاکید کرد.

وزیر امور خارجه افغانستان نیز در این دیدار مراتب تشکر دولت و ملت خود را از مساعدت‌های جمهوری اسلامی ایران در مهار آتش سوزی های گمرکات مرزی افغانستان اعلام کرد و ایران را نزدیک‌ترین دوست افغانستان خوانده و خواستار ادامه و توسعه همکاری ها و مشورت‌های سازنده ایران در حوزه های سیاسی و اقتصادی شد.

اتمر همچنین بر آمادگی کامل افغانستان جهت تشکیل کمیسیون مشترک دو کشور طی هفته‌های آتی تاکید کرد.

تشریح آخرین تحولات سیاسی و امنیتی افغانستان از سوی وزیر امور خارجه افغانستان و همچنین تبادل نظر در خصوص روند صلح افغانستان‌ از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو در این دیدار بود./ مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه

کپی