اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
معاون استاندار:

تجمع شهروندان زنجانی در روز طبیعت ممنوع است

تجمع شهروندان زنجانی در روز طبیعت ممنوع است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: با توجه به در پیش بودن سیزدهم فروردین "روز طبیعت" و از طرفی شرایط کرونایی حاکم هرگونه دورهمی، تجمع در بوستان‌ها، فضای سبز و پارک‌های استان ممنوع است.

خدابخش مرادی نافچی شامگاه یکشنبه در جلسه شورای سالمندان و قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونای استان افزود: طبق دستورالعمل به شهرداری، نیروی انتظامی، صدا و سیمای استان اعلام شده است در این زمینه برنامه ریزی و اطلاع رسانی لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به ترددهای شبانه و در پیش بودن ماه مبارک رمضان اضافه کرد: با توجه به تصمیم اتخاذ شده ساعات منع تردد از ۲۱ به ۲۲ تا سه بامداد تغییر یافته که در این خصوص اصناف، نیروی انتظامی و سازمان صمت استان اطلاع رسانی دقیق برای گروه‌های هدف انجام دهند تا از بروز مشکلات و نارضایتی ها جلوگیری شود.

این مسوول با بیان اینکه طبق اعلام معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بررسی های انجام شدهه سالن های پذیرایی و رستوران ها  از جمله مکان های زمینه انتقال ویروس کرونا هستند، ادامه داد: استان در این خصوص دستورالعمل‌های لازم را تدوین و ابلاغ کرده و در صورتی که مکان‌های یاد شده بر خلاف پروتکل ها اقدام کنند، بطور حتم تعطیل خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه تجمعات در هر مکانی می تواند زمینه ابتلای افراد به این بیماری را فراهم کند، اظهار داشت: اصناف استان طی جلسه با روسای رستوران و سالن های پذیرایی به این مهم تاکید کنند در صورتی که پروتکل های بهداشتی رعایت نشود، برخورد قانونی انجام خواهد شد.

مرادی نافچی با بیان اینکه این استان بنای تعطیلی هیچ واحدی صنفی در شرایط سخت اقتصادی را ندارد افزود: در صورت مشاهده تخلف تردد خودروها در ساعات منع تردد علاوه بر برخورد، خودروهای پارک شده توسط نیروی انتظامی جریمه خواهند شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان با ابراز نگرانی از ورود جمعیت غیربومی به استان در تعطیلات نوروزی نیز گفت: در سطح شهرها میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  مسوول اقامتگاهها است، پیش از این نیز تصویب  شد که از ورود مسافر دارای پی سی آر مثبت به استان جلوگیری شده  و نظارت ها همچنان مستمر باشد.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از اصناف را سالمندان تشکیل می دهد، اظهار داشت: انتظار بر این است اتاق اصناف در  سطح استان بازاریان سالمند مبتلا شده را شناسایی کرده و نسبت به ارائه خدمات به آنها مبادرت کنند.

این مسوول در خصوص وضعیت کرونایی روستاها نیز گفت: فرمانداران، مراکز بهداشتی شهرستانها، بخشداران و مدیرکل امور روستایی استانداری با همکاری بین بخشی، مداخلات جدی و بهره گیری از ظرفیت های  ۶۰۰ دهیاری شوراهای روستایی را  انجام  دهد تا از بروز بیماری جلوگیری شود.

مرادی تاکید کرد: برگزاری هر گونه جلسه آموزشی توسط همه مراکز به ویژه آموزش و پرورش تا اطلاع ثانوی در همه شهرها و روستاهای استان ممنوع بوده صرفا بصورت مجازی خواهد بود و از طرفی هر دستگاه اجرایی با شناسایی کارمندان سالمند در صورت ابتلا از ظرفیت مهمانسرای دستگاه‌های اجرایی برای قرنطینه معکوس استفاده کنند.

وی همچنین با بیان اینکه اعضای این جلسه و روسای کمیته ها باید به پنج مساله مهم رویکرد عملیاتی در سال جاری توجه داشته باشند، اضافه کرد: شناسایی و حمایت از سالمندان در معرض خطر اعم از تحت پوشش و یا بدون پوشش حمایتی باید به درستی انجام گیرد و از طرفی انجام عملیاتی قرنطینه معکوس "جدا سازی" لحاظ شود.

این مسوول ادامه داد: ارائه خدمات ضروری به سالمندان در منزل و پیشگیری از مراجعه آنان به مراکز، ارائه خدمات و بیماریابی سریع با انجام تست و نکته مهم آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در جامعه با هدف حساسیت و تکریم سالمندان از سوی خانواده ها انجام گیرد.

مرادی نافچی خاطرنشان کرد: طی سال گذشته هم شرح وظایف کمیته ها و دستگاه‌های عضو این جلسه مشخص شده است و امسال نیز با یک بازنگری دوباره، برنامه ریزی و ساماندهی مسوولیت ها را مورد توجه قرار دهند.

کپی