اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

خطر خیز چهارم سراسری کرونا جدی است

خطر خیز چهارم سراسری کرونا جدی است

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که بر اساس نمودارهای وضعیت بیماری ناشی از ویروس کرونا در ۸ فروردین ۱۴۰۰، با وجود روند نزولی بیماری در استان خوزستان، به خاطر روند صعودی سایر استان‌ها، روند کل کشور صعودی شده و خطر بروز خیز چهارم سراسری جدی است.

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحلیل وضعیت بیماری کووید ۱۹ در استان‌ها و شهرستان‌های کشور در روز یکشنبه ۸ فروردین را اعلام کرد.
بر اساس این نمودارها، روند بستری در کل کشور به علت ابتلا به ویروس کرونا صعودی است.
همچنین وضعیت بستری روزانه در استان‌هایی مانند کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، خراسان جنوبی، مرکزی، چهارمحال و بختیاری به سمت وضعیت قرمز در حال حرکت است.
بر اساس این نمودارها، وضعیت بستری روزانه در استان آذربایجان غربی نیز به نسبت اسفند ماه با شیب ملایمی در حال صعود است.
نمودارهای مربوط به استان اصفهان نیز حاکی از روند صعودی بستری روزانه از اسفند ۱۳۹۹ است.
شیب نمودارها در موارد بستری روزانه در استان البرز از اسفند ۱۳۹۹ تاکنون بیشتر شده و این روند افزایشی ادامه دارد.
وضعیت نمودارهای بستری روزانه در استان تهران نیز صعودی با شیب ملایم است.
در استان چهارمحال و بختیاری، روند بستری روزانه شیب تندتری را طی می‌کند.
در خراسان رضوی نیز از روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ تاکنون شیب تندتری در نمودار بستری‌های روزانه به علت کرونا مشاهده می‌شود.
در استان فارس نیز حرکت نمودارهای بستری روزانه به سمت صعودی شدن رفته است.
استان قزوین نیز یکی از استان‌هایی محسوب می‌شود که روند بستری روزانه به سرعت در نمودارها در حال افزایش است.
استان قم نیز شیب ملایمی به سمت صعودی شدن دارد و این وضعیت در استان کردستان هم مشاهده می‌شود.
روند افزایشی تندتری در نمودارهای مربوط به بستری روزانه در استان لرستان هم قابل مشاهده است.
در روزهای اخیر وضعیت شهرهایی مانند تهران و کرج نیز نارنجی شده و نگرانی‌ها به علت انجام سفرهای نوروزی در تعطیلات و برگزاری دورهمی‌ها و بروز خیز چهارم کرونا در کشور جدی‌تر شده است.

جمعیت جوان کشور در پایین بودن مرگ و میر ناشی از کرونا موثر است

رئیس انجمن آموزش پزشکی ایران گفت: ساختار جوان جمعیتی کشورمان کمک بزرگی در پائین نگه‌داشتن مرگ و میرهای ناشی از کرونا است؛ کشورهایی که جمعیت پیر دارند، مرگ‌های زیادی از این ناحیه متحمل شدند.
پروفسور محمداسماعیل اکبری اظهار داشت: ویروس کووید ۱۹ در ابتدا بیشتر افراد مسن را درگیر می‌کرد و چون جمعیت ایران جوان بود، کمتر قربانی گرفت.
وی با اشاره به مشاهده موارد زیادی از ویروس کرونای جهش‌یافته یا اصطلاحا کرونای انگلیسی در کشور، گفت: سرعت انتشار این‌گونه جدید افزایش یافته و مردم باید با دقت بیشتری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند؛ این ویروس همچنان پیرها را گرفتار می‌کند اما گرفتاری جوانان و کودکان در مقایسه با قبل از جهش ویروس، بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه کرونای انگلیسی افرادی با سنین پایین‌تر را هم درگیر بیماری می‌کند، گفت: مهمترین موضوع سن بیماران نیست بلکه کاهش مرگ و میر از طریق قطع زنجیره انتقال ویروس است.
مشاور عالی وزیر بهداشت تاکید کرد: فارغ از نقش دولت و وزارت بهداشت، همچنان رعایت توصیه‌های بهداشتی مؤثرترین راهکار از سوی مردم برای قطع زنجیره کرونای جهش‌یافته مشهور به کرونا انگلیسی است.
اکبری ادامه داد: مردم با رعایت اصولی مانند استفاده صحیح از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی، حضور نیافتن در تجمعات و مکان‌های شلوغ و جلوگیری از سفرهای غیرضروری، می‌توانند زنجیره انتقال کرونای جهش یافته را قطع کنند.
وی با اشاره به اینکه اگر ویروس جهش‌یافته کنترل نشود چرخش ویروس قطع نمی‌شود، اظهار داشت: جهش ویروس در هر کشوری ممکن است بروز پیدا کند، مهم آن است که مراقبت ژنومیک از سوی مسئولین امر صورت بپذیرد. چرخش ویروس انگلیسی می‌تواند گرفتارهای بیش از پیش برای مردم فراهم کند و سلامت آنان را به خطر جدی بیاندازد.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان ایران سهل‌انگاری در مورد ویروس جهش‌یافته از جمله نسخه انگلیسی را خطرآفرین دانست و گفت: سهل‌انگاری در این شرایط چه از سوی مسئولان و چه از سوی مردم، می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را فراهم آورد که از جمله آنان از دست دادن عزیزانمان است.
اکبری ادامه داد: برای جلوگیری از این مصائب باید هم مردم و هم وزارت بهداشت به وظایف خود به دقت عمل کنند؛ همان‌طور که از ابتدای این اپیدمی، تذکرات متعدد کتبی و شفاهی به وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا داده شد و پس از فشارها، جبران نواقص علمی در کنترل این اپیدمی تا حدود زیادی در طرح شهید سلیمانی متجلی گردید.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد جهش‌های ویروس کرونا گفت که جهش در ذات این ویروس قرار دارد که برای زنده و فعال ماندن خود تغییر شکل می‌دهد و در هر کشوری می‌تواند بروز پیدا کند ما باید مراقب باشیم تا به دام این ویروس نیافتیم.
اکبری افزود: اغلب جهش‌های فعلی، چندان مهم نیستند، اما برخی از آن‌ها مانند نوع انگلیسی یا برزیلی از قدرت مضاعف انتقال بیماری برخوردار هستند. / ایرنا

کپی