اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
سخنگوی سازمان غذا و دارو عنوان کرد؛

خریداری واکسن های وارداتی بخش خصوصی/ واکسیناسیون مردم رایگان است

خریداری واکسن های وارداتی بخش خصوصی/ واکسیناسیون مردم رایگان است

سخنگوی سازمان غذا و دارو، در ارتباط با وضعیت تامین واکسن های وارداتی برای واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در کشور، توضیحاتی ارائه داد.

کیانوش جهانپور، در گفتگو با شبکه خبر، گفت: هر واکسن کرونا از هر مسیری که وارد کشور شود، توسط وزارت بهداشت خریداری شده و برای تلقیح در اختیار شبکه بهداشت قرار می‌گیرد و تا رسیدن به واکسیناسیون جمعیت هدف، انجام واکسیناسیون رایگان خواهد بود.

وی افزود: تاکنون ۳ فراخوان برای شرکت‌های خصوصی و غیر دولتی برای واردات واکسن کرونا صادر شده که اگر توان خرید واکسن دارند، اسناد و مدارک خود را ارسال کنند.

جهانپور گفت: معاملات واکسن در این بازه زمانی معمولاً از دولت به دولت صورت می‌گیرد. هر واکسنی که وارد کشور شود، توسط وزارت بهداشت و هیئت امنای ارزی خریداری شده و در اختیار شبکه بهداشت برای تلقیح قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، گفت: با عدم تناسب عرضه و تقاضا واکسن‌های کرونا مواجه و کمبود مواد اولیه مواجه هستیم که منجر به کندی فرآیند تولید شده است. در حال حاضر در مورد برخی واکسن‌ها چند روز و برخی چند هفته تأخیر ورود مواجه هستیم. در یک مورد نیز به دلیل نیاز داخلی یک کشور، دادستانی آن کشور مانع ورود محموله خریداری شده ما شده‌اند./مهر

کپی