اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
مدیرعامل آبفا سیستان و بلوچستان:

شهر زاهدان ۸۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود منابع آبی دارد

شهر زاهدان ۸۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود منابع آبی دارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفت: به دلیل نیاز روزافزون و رشد بی‌رویه جمعیت در زاهدان با کمبود بیش‌از ۸۰۰ لیتر بر ثانیه معادل ۳۵ درصد جمعیت این شهر مواجه بوده و هرچه به تابستان نزدیک شویم بحران آب بیشتر مشخص می‌شود.

علیرضا قاسمی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه تاسیسات آب انتقالی از زابل به زاهدان پیچیدگی زیادی دارد اظهارداشت: نخست اینکه ارتفاع پمپاژ آن در ایران و خاورمیانه بی‌نظیر یا کم‌نظیر بوده و تمامی الکتروپمپ‌ها خاص و بسیار گران‌قیمت هستند.

وی به پیچیدگی‌های تاسیسات آب انتقالی زابل به زاهدان اشاره کرد و افزود: خطوط آب ۲۰۰ کیلومتری و خطوط برق ۶۳ و ۲۰ کیلوولت اختصاصی برای خط در مدار بوده اما با وجود بازرسی‌های مستمر گاهی به دلیل عمر بالای تاسیسات حوادث غیرقابل پیش‌بینی و گریزناپذیر اتفاق می‌افتد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه در زمان کنونی برای افزایش میزان ظرفیت تولید و تأمین آب پایدار، منابع آبی جدیدی وجود ندارد ادامه داد: چنانچه در تمام تابستان‌های گذشته با قطع مداوم و روزانه آب تمام مناطق شهر به مدت حداقل ۱٠ ساعت مواجه بوده‌ایم و با این شرایط و کمبود جدی آب که تنها مختص این استان نیست و در کشورمان تبدیل به بحرانی فراگیر شده در سالی که گذشت مشترکان جدیدی نیز در حاشیه شمال شهر و ۱۰۰ درصد اراضی غرب شامل شهرک الغدیر، مسکن مهر سه خانواری، شهرک جهاد و شهرک برق زاهدان اضافه شدند.

وی با اشاره به اینکه نتوانستیم بی‌عمل بمانیم و به بهانه شرایط از مسوولیت شانه خالی و چشم‌مان را بر روی رنج مردم ببندیم بیان کرد: در همین راستا با عزمی راسخ مطالعات کارشناسی را آغاز کردیم تا با داشته‌های اندک‌مان برای رفاه شهروندان در یک حرکتی جهادی و با اتخاذ تدابیر لازم در مسیر بهبود وضعیت تا عملیاتی‌شدن خط انتقال دوم یا منابع پایدار دیگری گام برداریم.

قاسمی با اشاره به اینکه نسبت به اجرای ۲ پروژه مهم شامل راه‌اندازی فاز چهارم آب شیرین‌کن زاهدان با ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در شبانه‌روز و تامین آب اضطراری این شهر از دشت حرمک با عملیات حفر و تجهیز ۶ حلقه چاه و همچنین با بهره‌گیری از قطعات اجراشده‌ خط دوم انتقال آب از چاه نیمه که بلا استفاده مانده بود اقدام شد تصریح‌کرد: مجموع این عملیات تنها بخشی از کمبود آب شهر زاهدان را جبران می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اجرای عملیات اتصال خط اول به دوم انتقال آب به زاهدان در ۲ماه اخیر لاجرم باید در پنج مرحله انجام می‌شد خاطرنشان کرد: در پی این اقدام با قطعی‌های مداوم موجب نارضایتی در بین مردم این شهر شد که از همه شهروندان مجدد عذرخواهی می‌شود و به نمایندگی از مجموعه آبفا قدردان صبوری‌ آنان هستم./ایرنا

کپی