اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

انصارالله با پیروزی سیاسی و نظامی وارد هفتمین سال جنگ یمن شد

انصارالله با پیروزی سیاسی و نظامی وارد هفتمین سال جنگ یمن شد

وبگاه البوابه الاخباریه یمن در تحلیلی از شرایط حال حاضر این کشور ، با اشاره به دستاوردهای ارتش و کمیته های مردمی در نبرد با متجاوزین تاکید کرد که انصارالله با پیروزی های سیاسی و نظامی وارد هفتمین سال جنگ با ائتلاف سعودی شد.

 پایگاه اطلاع رسانی اخبار یمن روز شنبه در گزارشی با اشاره به پیشرفت های انصارالله در جنگ شش ساله یمن نوشت: آیا این پیشرفت چشمگیر منجر به تغییرات اساسی در پرونده این جنگ و یا صلح می شود و یا دخالت خارجی در تصمیمات عربستان جایگاه دیگری دارد؟

اخبار یمن اضافه کرد: از نظر نظامی ، حمله گسترده ای که نیروهای انصارالله در آستانه هفتمین سالگرد جنگ یمن در ۲۶ مارس امسال آغاز کردند و با حدود ۲۵ پهپاد و یک موشک بالستیک چندین هدف استراتژیک در عمق عربستان در دورترین مناطق شرقی که حدود یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر از صنعا دور هستند را هدف قرار دادند و این پیام واضحی است که سال آینده ( هفتمین سال جنگ یمن ) برای عربستان سعودی سخت ترین خواهد بود زیرا صنعا بیشتر امکانات استراتژیک این کشور را زیر نظر دارد و این مناطق محل هدف قرار گرفتن پهپادها و موشک های بالستیک انصارالله است.

این مرحله ، با توجه به تضعیف شدن عصب اقتصاد عربستان یعنی « آرامکو » که در سال گذشته درپی حملات هوایی حدود ۶۰ درصد از سود خود را از دست داد به معنای حذف این غول اقتصاد نفتی جهان است.

این پایگاه اطلاع رسانی افزود: به طور کلی، حمله هوایی گسترده تنها قسمت کوچکی از پیروزی های نظامی بود که نیروهای انصارالله با پیشرفت های اخیر خود در حومه شهر مارب آن را طی کرد.سالی که با افتتاح  نمایشگاه « فرمانده شهید » به صنایع نظامی نامگذاری کرد.

اخبار یمن ادامه داد:  همانگونه که سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح و کمیته های مردمی یمن بیان کرد این کشور در سال ۲۰۱۵ از بمباران و حملات زمینی و دریایی نیروهای متجاوز ائتلاف به رهبری عربستان سعودی رنج می برد اما با توسعه در سطح نیروی انسانی و تجهیزات  پس از ۶ سال توانسته است معادله جنگ را تغییر دهد و به یک معادله جدید دست یابد.

تاثیر این معادله با اعلام ابتکار عمل صلح در یمن از سوی عربستان سعودی که با حمایت بین المللی برای حفظ آبروی ریاض پس از سالها جنگ و محاصره و یک شکست بی سابقه انجام شد، برجسته شد.

پیشنهاد ابتکار صلح عربستان از موضع قدرت آنگونه که سیاستمداران و نظریه پردازان این کشور در تلاشند آن را وانمود کنند نشات نگرفته است بلکه اخبار دریافت شده از سالن های مذاکرات در مسقط و حتی تحلیل های روزنامه های مهم بین المللی نشان می دهد ابتکاری را که ریاض با عناوین گسترده برای راضی کردن صنعا که البته رد شد برنامه ریزی کرده بود از سر ضعف در پرتو قدرت گرفتن صنعا می باشد.

به نوشته این پایگاه اطلاع رسانی، تشدید حملات هوایی انصارالله با توجه به مذاکرات مسقط نشان می دهد که ظرفیت صنعا باتوجه به پیروزی ها و پایداری که طی یک دوره ۶ ساله محقق شد هنوز هم زیاد است .

اخبار یمن با اشاره به اینکه نماینده سازمان ملل برای برقراری صلح در جنگ یمن برنامه هایی را تدوین کرده است، افزود: به نظر نمی رسد که عربستان با اجرای این طرح و قرار دادن شرایط صنعا در فهرست اولویت ها پس از موافقت ریاض با رفع حصر و متوقف کردن جنگ حتی بصورت جزئی، مخالفت کند.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما پس از گذشت تقریبا پنج سال از این تجاوز وحشیانه، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

در طی این سال ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های سعودی جان خود را از دست داده‌اند. / ایرنا

کپی