اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

رهبر خونتای میانمار در روز ارتش از دموکراسی گفت

رهبر خونتای میانمار در روز ارتش از دموکراسی گفت

رهبر خونتای میانمارامروز (شنبه) بار دیگر پس از کودتای ماه گذشته وعده برگزاری انتخابات را مطرح کرد و در وضعیتی که ارتش با جدیت اعتراضات علیه این کودتا را سرکوب می‌کند، گفت که اقدامات خشونت‌بار پذیرفتنی نیستند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، «مین آنگ هلاینگ» رهبر خونتای میانمار به مناسبت رژه سالانه «روز ارتش» از حضور نیروهای روسیه استقبال کرد و گفت روسیه "یک دوست واقعی" است.

او گفت، ارتش میانمار وادار شد تا در اول فوریه قدرت را به دست بگیرد و علت آن را "اقدامات غیرقانونی" آنگ سان سوچی، رهبر بازداشتی لیگ ملی برای دموکراسی و فساد برخی از رهبران حزبی عنوان کرد که اکنون تحت پیگرد حقوقی قرار گرفته‌اند.

در همین حال، گزارش‌های خبری و شاهدان می‌گویند که نیروهای امنیتی میانمار در جریان اعتراضات امروز جان دست‌کم ۵۰ تن را گرفتند. معترضان ضد کودتا به خیابان‌های یانگون، ماندلای و دیگر شهرها آمدند و به‌رغم هشدارها مبنی بر اینکه از ناحیه سر و کمر هدف شلیک گلوله قرار می‌گیرند، به اعتراضاتشان ادامه دادند.

سخنگوی یک گروه ضد خونتا (CRPH) که از سوی قانونگذاران اخراجی میانمار تشکیل شده است، گفت: امروز روز شرم برای نیروهای مسلح میانمار است. ژنرال‌های ارتش پس از کشتن بیش از ۳۰۰ غیرنظامی بیگناه روز نیروهای مسلح را جشن می‌گیرند. ایسنا

کپی