اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

شیوع کرونا در پی سفرهای نوروزی رو به افزایش است

شیوع کرونا در پی سفرهای نوروزی رو به افزایش است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه رعایت شیوه‌نامه بهداشتی به کمتر از ۶۰ درصد کاهش یافته، از روند شیوع بیماری کرونا در کشور در پی سفرهای نوروزی خبر داد.

 علیرضا رییسی روز شنبه پس از نخستین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در سال ۱۴۰۰ که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، عنوان کرد: هفته‌های قبل پیش بینی کرده بودیم که با انجام سفرهای نوروزی به طور قطع میزان بیماری کرونا  افزایش می‌یابد و اکنون در اکثر استان‌ها روند صعودی بیماری را شاهد هستیم و این افزایش اگر تدبیر نشود و جلوی آن را نگیریم مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: اکنون میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۵۶ درصد رسیده که زنگ خطر بزرگی است.

رییسی اظهار داشت: شهرهای قرمز از تعداد ۹ شهر در ۲۵ اسفند اکنون به ۲۳ شهر و شهرهای نارنجی از ۳۱ شهر به ۴۴ شهر افزایش یافته، همچنین شهرهای زرد از ۲۵ شهر به ۸۷ شهر و شهرهای آبی از ۱۱۳ شهر به ۹۴ شهر رسیده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا خاطرنشان کرد:‌ از مردم عزیز که سفر نرفته اند تشکر می کنیم چون واقعا موقعیت خطرناکی است و افرادی که سفر رفته‌اند سفر را کوتاه کنند و بازگردند.

رستوران ها، جای برای شیوع کرونا

وی اضافه کرد: افرادی که در هتل ها و مراکز اقامتی اسکان دارند بدانند که یکی از جاهای مهم برای شیوع بیماری کرونا، سالن‌ها و رستوران‌ها است و بهتر است در اتاق‌ها غذا صرف شود.
رییسی گفت: اگر دست به دست دهیم، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی چیزی به پایان بیماری کرونا باقی نمانده و ممکن است ظرف ۶ ماهه آینده با افزایش واکسیناسیون به نتایج خوبی دست یابیم و البته در صورتی که کوتاهی کنیم ممکن است عزیزان بسیاری از کنار ما بروند.

کارنامه ایران در مقابله با کرونا قابل قبول بوده است
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: کارنامه ایران در مقابله با کرونا قابل قبول بوده است و از کسبه عزیزی که با وجود مشکلات اقتصادی بسیار همکاری کردند، تشکر می کنیم. همچنین قدردانی می کنیم از بسیاری از مردم که با لغو سفرها و دورهمی‌ها و مراسم های شادی و عزا که جز رسم سنت کشور است برای مقابله با این بیماری و به دلیل احترام به حقوق دیگران همکاری کردند.
وی ادامه داد: از طرفی همدلی و هماهنگی و اعتقاد و اعتماد به ستاد ملی مقابله با کرونا در یک نوع از مدیریت بحران در کشور موفق بود و این ابتکار که در ستاد مقابله با کرونا از سران قوا حضور دارند و در ذیل  یک فرماندهی واحد برای سلامت مردم تصمیم گرفته شد.
رییسی افزود: طی یک سال گذشته تجربیات خوبی داشتیم و نتیجه آن به حداقل رساندن تعداد مرگ ومیرها بود.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تامین واکسن اظهارداشت:‌ همه کشورها دو راه برای تامین واکسن دارند اول خرید واکسن از کشورهای سازنده است که براساس قراردادهای منعقد شده پیگیری و تحویل کشورها داده می شود و راه دیگر تولید داخلی واکسن است که این تکنولوژی و فناوری را همه کشورها را اختیار ندارند و خوشبختانه کشور ما یکی از کشورهایی است در این زمینه قرار دارد.
وی اضافه کرد: ‌راهی که ما پیش گرفتیم سه راه بوده است. اول مشارکت جهانی در تامین واکسن از طریق سبد کواکس که قرار شد ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز براساس تفاهم به ایران تحویل داده شود. راه دوم تولید داخلی است که شرکت‌های دانش بنیان جهادگونه در حال تلاش هستند.
رییسی گفت: خرید مستقیم دولتی از سایر کشورها نیز به عنوان راه سوم در حال پیگیری است و امروز در جلسه ستاد مقابله با کرونا راه چهارمی توسط رئیس جمهور محترم پیشنهاد داده شد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: از هندو مقدار ۵۰۰ هزار دوز واکسن بهارات خریداری شد که ۱۲۵ هزار دوز از آن تحویل داده شده و با توجه به شیوع بیماری کرونا در هند مقدار ۳۷۵ هزار دوز باقی ماننده را دادستانی هند اجازه خروج نداده و در حال رایزنی برای تحویل مقدار باقیمانده هستیم.

رییسی گفت:‌ در مورد سبد کوواکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن خریداری کردیم و قرار شد چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دوز آسترازنکا تحویل داده شود که مقدار آن را به یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز رساندند و قرار بود که این مقدار تا قبل از سال تحویل ایران شود که محقق نشد و طبق آخرین خبرها ۱۴ فروردین ماه تحویل داده خواهد شد.
وی اظهار داشت: به مردم شفاف می گوییم واکسن به راحتی قابل دسترس نیست و ۷۰ درصد از واکسن دنیا را ۱۰ کشور بیشترین استفاده را کردند که یک نوع بی عدالتی در توزیع است و البته سازمان بهداشت جهانی ههم در این خصوص معترض است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: بحث تحویل و تامین واکسن مهم است که کشورهایی که قول تحویل داده‌اند به کندی انجام می‌دهند و متاسفانه با وجود پیگیری‌های مکرر و روزانه وزیر بهداشت متاسفانه آن میزانی که باید تحویل می‌شد تاکنون نشده است.
از بخش خصوصی برای تامین واکسن کمک گرفته شود
رییسی گفت:‌ امروز رئیس جمهوری اعلام کردند که از بخش خصوصی برای تامین واکسن کمک گرفته شود و پیشنهاد این است که  واکسن با ارز نیمایی از طریق بخش خصوصی وارد شود و البته جزییات بیشتری نیاز است که موضوع عدالت و دسترسی در واکسن در نظر گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد:‌ گروه هدف از قبل برنامه‌ریزی شده و براساس میزان واکسنی که به دست ما برسد واکسیناسیون انجام می‌شود.
سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اظهارداشت:‌ به مردم قول می دهیم تا پایان سال ۱۴۰۰ و حتی زودتر گروه های هدف را به طور کامل پوشش دهیم و تا دی ماه با تکیه بر توان تولید داخلی واکسن، واکسیناسیون را به خوبی انجام خواهیم داد./ ایرنا

آخرین وضعیت تامین واکسن کرونا / افزایش تعداد شهرهای قرمز به ۲۳ مورد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از کشور هندوستان واکسن «بهارات» به میزان ۵۰۰ هزار دوز خریداری و پول آن را نیز پرداخت کرده بودیم، ۱۲۵ هزار دوز آن به ما تحویل داده شد و قرار بود که هفته گذشته ۳۷۵ هزار دوز دیگر به ما تحویل داده شود. ظاهرا مشکلاتی در آنجا پیش آمده و دادستانی در هند یا قوه قضائیه هند به دلیل میزان شیوع بیماری در این کشور اجازه خروج واکسن را ندادند و به همین دلیل فعلا دست ما از ۳۷۵ هزار دز واکسن کوتاه شده است البته رایزنی برای تحویل واکسن ادامه دارد.

علیرضا رییسی گفت: جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا امروز با ریاست رئیس جمهوری برگزار شد و وضعیتی که از سال گذشته داشتیم، مرور شد. رئیس جمهوری و همه اعضای ستاد تشکر ویژه‌ای از مردم بزرگ و شریف ایران به خاطر رعایت و همکاری همدلانه‌ آنان در سال گذشته انجام دادند. اگر کارنامه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کرونا کارنامه قابل قبولی است، بی‌شک سهم عمده آن متعلق به همکاری و همدلی مردم با رعایت پروتکل‌ها و کمک‌های مومنانه‌ آنان همچنین صبر و استقامتشان است.

وی افزود: بسیاری از رعایت‌ها شامل لغو سفرها و دورهمی‌ها و مراسم شادی‌ و عزا - که جزو رسم و سنت کشورمان است - می‌شود. در واقع مردم به خاطر رعایت وضعیت و حقوق دیگران در بسیاری از مراسم شرکت نکردند، برگزاری مراسم را لغو کردند و به تعویق انداختند و یا به شکل متفاوت انجام دادند. این‌ها نشانه‌هایی از تلاش مردم  است و در پایان سال گذشته وضعیت ما وضعیت نسبتا قابل قبولی بود که این نتیجه تلاش‌های انجام شده بود.

رئیسی یادآور شد: از طرفی همدلی، هماهنگی و اعتقاد و اعتماد ستاد ملی مقابله با کرونا نقطه عطفی بود در یک نوع از مدیریت بحران در کشور که به نظر نمره موفقی است . همه مسئولان کشور از سران سه قوا حضور دارند و در ذیل فرماندهی واحد برای سلامتی مردم تصمیم گرفته می‌شود و این جلسات بسیار پررونق، متعدد و موثر برگزار شد و تجربیات خوبی طی یک سال گذشته به دست آمد که نتیجه آن این بود که مرگ‌ها را به حداقل برسانیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه نکته دیگری که در جلسه مطرح شد بحث مهم واکسن است، گفت: همه مردم دنیا و همه کشورها دو راه برای تامین واکسن دارند؛ راه اول خرید واکسن از کشورهای سازنده واکسن است که براساس قراردادهایی که منعقد می‌شود، واکسن موردنیازشان را تامین کنند و تحویل کشور داده شود. راه دوم تولید داخلی واکسن است که این فناوری را همه کشورها ندارند و دست چند کشور است. یکی از کشورهایی که در این زمینه جز لیست اصلی قرار گرفته کشور جمهوری اسلامی ایران است که در بحث تامین واکسن از راه تولید داخلی یکی از راه‌ها و استراتژی مهمی است که دنبال می‌شود.

رئیسی با بیان اینکه ما سه راه را برای تامین واکسن پیش گرفته‌ایم،اظهارکرد: راه اول مشارکت جهانی برای تامین واکسن از طریق سبد کوواکس بوده که بر اساس تفاهم صورت گرفته قرار شده به میزان ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن به ایران تحویل داده شود. در برنامه اول قرار شد ۴.۲ میلیون واکسن آسترزنکا به ما دهند و بعد به حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار رساندند و در برنامه جدیدشان گفتند که یک میلیون و ۲۰۰ هزارتا قبل از سال تحویل می‌دهند که ما روی هم حساب کرده بودیم اما متاسفانه آن هم محقق نشد و قرار شد ۱۰ فروردین به ما دهند و آخرین خبری که داریم گفتند که احتمالا ۱۴ فروردین دست شما خواهد رسید بنابراین اینگونه نیست که واکسن به این راحتی قابل دسترسی باشد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: راه دوم تولید داخل بوده است که شرکت‌های دانش بنیان داخلی در حال تلاش هستند؛ تلاش‌های بی‌وقفه و جهادگونه‌ای برای تولید داخل انجام می‌دهند و راه سوم خرید مستقیم دولتی از سایر کشورهاست و این هم راه سومی بود که تا امروز پیگیری می‌شد و امروز رئیس جمهوری راه چهارمی هم مطرح کردند.

وی در ادامه به مروری بر وضعیت تامین واکسن پرداخت و گفت: از کشور هندوستان واکسن «بهارات» به میزان ۵۰۰ هزار دوز خریداری و پول آن را نیز پرداخت کرده بودیم، ۱۲۵ هزار دوز آن به ما تحویل داده شد و قرار بود که هفته گذشته ۳۷۵ هزار دوز دیگر به ما تحویل داده شود. ظاهرا مشکلاتی در آنجا پیش آمده و دادستانی در هند یا قوه قضائیه هند به دلیل میزان شیوع بیماری در این کشور اجازه خروج واکسن را ندادند و به همین دلیل فعلا دست ما از ۳۷۵ هزار دز واکسن کوتاه شده است البته رایزنی برای تحویل واکسن ادامه دارد.

رئیسی با بیان اینکه از ۷۰ درصد واکسن‌های دنیا ۱۰ کشور بیشترین استفاده را کرده‌اند و این هم نوعی بی‌عدالتی است که در زمینه توزیع واکسن در سطح دنیا وجود دارد و سازمان جهانی بهداشت هم به این موضوع معترض است، اظهارکرد: بحث تحریم و تامین واکسن مطرح است و کشورهایی که به ما قول دادند واکسن را تحویل دهند، متاسفانه در این زمینه کندی می‌کنند. لذا علی رغم اینکه وزیر بهداشت و درمان روزانه برای تامین واکسن پیگیر هستند، متاسفانه هنوز میزان واکسنی که باید براساس قول و قرارها تحویل داده می‌شد، محقق نشده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل رئیس جمهوری در ستاد ملی راه چهارمی مطرح کردند که البته نیازمند این است که به جزییات آن بیشتر بپردازیم و برای واردات واکسن از بخش خصوصی بیشتر کمک گرفته شود البته در گذشته فراخوان‌هایی داده شده بود تا بخش خصوصی به کمک دولت بیاید و بتواند واکسن را وارد کند. اکنون یک پیشنهاد این است که واکسن با ارز نیمایی از طریق بخش خصوصی وارد شود. برای آن دسته از افرادی که تمایل دارند واکسن را تامین کنند که البته جزییاتی مانند عدالت و دسترسی دارد که باید در مورد آن صحبت کنیم البته گروه هدف خود را که از قبل هم برنامه‌ریزی شده براساس برنامه زمان بندی شده و میزان واکسنی که به دستمان می‌رسد واکسینه انجام خواهیم داد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در هر صورت ظرف هفته‌های آینده براساس تفاهم‌هایی که صورت گرفته و واکسن‌هایی که به دستمان می‌رسد امیدواریم بتوانیم این واکسیناسیون را کامل کنیم اما این قول را به مردم می‌دهیم که تا پایان سال ۱۴۰۰ و حتی زودتر از آن، گروه هدفمان  را به طور کامل واکسیناسیون خواهیم کرد. پیش‌بینی ما این است که تا آذر یا دی‌ماه واکسیناسیون را با تکیه بر توان تولید داخل (اگر تمام مراحل به درستی پیش برود) به خوبی انجام دهیم.

رئیسی در ادامه به موضوع سفرها اشاره کرد و گفت: نکته‌ای که وجود دارد و همانطور که هفته‌های قبل هم پیش‌بینی کردیم، قطعا با انجام سفرها شیوع بیماری در سطح کشور افزایش پیدا خواهد کرد و متاسفانه این پیش‌بینی در حال محقق شدن است و در اکثر استان‌ها روند صعودی بیماری داریم و بیماری افزایش پیدا می‌کند. اکنون اگر برای این افزایش تدبیر نشود و جلوی سفرها گرفته نشود، ما مشکل خواهیم داشت.

وی در پایان با بیان اینکه در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌ها به کمتر از ۶۰ درصد رسیده و این زنگ خطر بسیار بزرگ است، اظهارکرد: شهرهای قرمز در مقایسه با ۲۵ اسفند که ۹ شهر قرمز داشتیم اکنون ۲۳ شهر قرمز در استان‌های مختلف داریم. شهرهای نارنجی از ۳۱ به ۴۴ شهر و شهرهای زرد از ۲۹۵ شهر به۲۸۷  شهر و شهرهای آبی از ۱۱۳ شهر به ۹۴ رسیده است و این نشان‌دهنده آن است که گردش ویروس ‌اتفاق می‌افتد و در برخی از استان‌ها که ماهها هیچ افزایش بیماری نداشتند، شروعی داریم که بیماری افزایش پیدا می‌کند و این می‌تواند زنگ خطر باشد و از مردم خواهش می‌کنیم که اگر سفر نرفتند، برای انجام سفر برنامه‌ریزی نکنند زیرا خطرناک است و اگر به سفر رفتند سفر را کوتاه کنند و برگردند./ ایسنا

کپی