اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سقوط ۳۵.۴ درصدی درآمد بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان

سقوط ۳۵.۴ درصدی درآمد بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان

درآمد بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان از جمله غولهای نفتی، آرامکوی سعودی، بزرگترین تولیدکنندگان نفت روسیه و بزرگترین شرکت‌های خدمات میدان نفتی مجموعا ۳۵.۴ درصد کاهش یافت و از ۲.۰۲ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۹ به ۱.۳ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۰ رسید.

 خبرگزاری آنادولوی ترکیه به بررسی و تحلیل اظهارنامه های مالی ۱۴ شرکت بزرگ شامل اکسون موبیل، شورون، کونوکو فیلیپس، هالیبرتون، شلومبرژه، بیکرهیوز، شل، بریتیش پترولیوم، توتال، انی، اکوئینور، لوک اویل، روس‌نفت و آرامکوی سعودی پرداخت.

طبق بررسی خبرگزاری آنادولو، درآمد شل بیشترین کاهش (۴۸ درصد) را داشت در حالی که درآمد شرکت‌های بریتیش پترولیوم، آرامکو و اکسون موبیل بیش از ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

فروپاشی تقاضا و سقوط قیمتهای نفت در سال گذشته به درآمد شرکتها ضربه زد و هر دو بخش بالادستی و پایین دستی از بحران ناشی از شیوع پاندمی آسیب دیدند. بعضی از شرکتها ضرر کم سابقه ای متحمل شدند و ارزش منابع خود را کاهش دادند.

به عنوان مثال اکسون موبیل به دلیل سقوط تقاضا و قیمتهای نفت و ضرر عظیم مربوط به دارایی گازی در آمریکا، نخستین کاهش سالانه از زمان ادغام شرکت‌های اکسون و موبیل در سال ۱۹۹۹ و نخستین ضرر سالانه در ۴۰ سال گذشته را ثبت کرد.

شرکت بریتیش پترولیوم هم در سال ۲۰۲۰ ضرر چشمگیر ۵.۷ میلیارد دلار را متحمل شد در حالی که برای سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰ میلیارد دلار سود ثبت کرده بود.

توتال هم ضرر ۷.۲ میلیارد دلاری برای سال ۲۰۲۰ داشت در حالی که برای سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱.۲۷ میلیارد دلار سود گزارش کرده بود.

شرکت شل موفق شد شد سال گذشته سودآوری بماند اما سود این شرکت ۸۷ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، سود خالص آرامکوی سعودی در سال ۲۰۲۰ بر مبنای سالانه ۴۴ درصد کاهش یافت و به ۴۹ میلیارد دلار رسید اما این شرکت بر وعده خود برای پرداخت سود نقدی ۷۵ میلیارد دلار به سهامدارانش پایبند ماند. دولت عربستان سعودی با ۹۸ درصد سهم در آرامکو، بزرگترین سهامدار این شرکت است./ ایسنا

کپی