اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

تصمیم انگلیس به افزایش زرادخانه هسته ای در تناقض با ادعاهای این کشور است

تصمیم انگلیس به افزایش زرادخانه هسته ای در تناقض با ادعاهای این کشور است

معاون نمایندگی دایم ایران در ژنو با اشاره به سیاست هسته ای جدید انگلیس و اعلام نخست وزیر آن کشور مبنی بر افزایش ۴۴ درصدی زرادخانه هسته‌ای خود، این اقدام را نقض فاحش تعهدات خلع سلاحی آن کشور وفق ماده ۶ معاهده عدم اشاعه هسته‌ای و ضربه‌ای اساسی به اعتبار رژیم عدم اشاعه دانست که بقای آن معاهده را در معرض تهدید قرار می دهد.

 مهدی علی آبادی در نشست کنفرانس خلع سلاح که در ژنو بر گزار شد، با بیان این مطلب، تصریح کرد: این اقدام انگلیس در حالی که ادعا می‌کند به تعهدات خلع سلاحی خود ذیل معاهده عدم اشاعه پایبند است، به سخره گرفتن دنیاست و نشان می دهد این کشور فاقد مبانی اولیه اخلاقی و سیاسی برای صحبت درباره برنامه هسته‌ای سایر کشورها است.

وی با اشاره به ادعای کشورهای هسته ای مبنی بر اجرای گام به گام تعهدات خلع سلاحی از طریق کاهش تعداد سلاح‌های هسته ای خود ذیل ماده 6 NPT، اعلام کرد: چنین اقداماتی زمانیکه به آسانی ازسوی خود کشورهای هسته ای نادیده گرفته شده و مجددا سلاح های هسته ای خود را افزایش و توسعه می دهند، هیچ ارزشی ندارند.

معاون نمایندگی دائم کشورمان در ژنو همچنین با اشاره به توئیت وزیر خارجه کشورمان که اظهار نگرانی نخست وزیر انگلیس در مورد برنامه هسته ای ایران را با توجه به اعلام آن کشور مبنی بر افزایش زرادخانه هسته ای خود ریاکاری آشکار توصیف کرده بود، به نقل از ظریف اعلام کرد : «بر خلاف انگلیس، ایران بر این عقیده است که سلاحهای هسته ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی ظالمانه بوده و بایستی نابود شوند.»

در جلسه روز جمعه کنفرانس خلع سلاح یکی از مقامات ارشد کابینه دولت انگلیس با تکرار توجیهات بی اساس بوریس جانسون، برنامه جدید هسته ای کشورش را عامل بازدارندگی در مقابل تهدیدات جدید از سوی کشورهای هسته‌ای، کشورهایی که به دنبال سلاح هسته ای هستند، تروریسم هسته‌ای و فناوری های جدید توصیف و تلاش کرد تا اقدام کشورش را توجیه کند.

علی آبادی با رد توجیهات ارائه شده از سوی نماینده انگلیس، اظهار داشت که انگلیس در سیاست جدید هسته ای خود بر خلاف تمام تعهدات کشورهای هسته‌ای، حتی از تضمین عدم استفاده از سلاح های هسته‌ای علیه کشورهای غیر هسته‌ای خودداری می‌کند و این امر ضرورت تمرکز بر ارایه تضمین‌های امنیتی منفی از سوی کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای به کشورهای غیر هسته‌ای را  بیش از پیش حائز اهمیت می سازد.

شایان ذکر است اقدام انگلیس از سوی فعالان صلح و حامیان جهان عاری از سلاح‌های هسته‌ای مورد انتقاد شدید قرار گرفت و آنرا اقدامی خطرناک برای صلح و امنیت بین المللی و نقض تعهدات آن کشور براساس حقوق بین الملل خوانده‌اند. این حالی است که نماینده آمریکا در کنفرانس خلع سلاح ازبرنامه هسته ای جدید انگلیس و تاکید آن بر روابط فرا آتلانتیکی استقبال و حمایت کرد.تا قبل از  اعلام سیاست جدید، انگلیس اعلام کرده بود زرادخانه هسته ای خود را کاهش داده و آن را زیر سقف 180 کلاهک هسته ای حفظ  می‌کند. با این حال براساس برنامه جدید هسته‌ای، انگلیس تعداد کلاهک های هسته‌ای خود را 44 درصد افزایش و آنرا به 260 کلاهک خواهد رساند. در واقع انگلیس زرادخانه هسته ای خود را هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی افزایش داده و عملاً هدف غایی نیل به دنیای عاری از سلاح‌های هسته‌ای وخلع سلاح هسته‌ای که اعضای NPT معاهده را برای تحقق آن مذاکره کردند، زیر سوال می برد./ ایسنا

کپی