اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

کرملین: مسکو و پکن با تحمیل اراده واشنگتن بر جهان مقابله می‌کنند

کرملین: مسکو و پکن با تحمیل اراده واشنگتن بر جهان مقابله می‌کنند

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: مسکو و پکن با تلاش‌های آمریکا برای تحمیل اراده خود بر دیگر کشورها مقابله می‌کنند.

 به نقل از شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه، پسکوف عصر جمعه به وقت محلی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: آمریکا سیستم حکومتی خود را تنها سیستم صحیح می داند و سعی در تحمیل آن بر کشورهای دیگر دارد. 

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه در واکنش به اظهارات جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ رؤسای جمهوری روسیه و چین را افراد خودکامه خوانده بود، با رد این ادعا تصریح کرد: سران روسیه و چین با تلاش های آمریکا برای تحمیل اراده خود بر کشورهای دیگر مخالفت می کنند. 

پسکوف گفت: روسیه و چین مخالف این گونه تلاش ها برای دمکراسی کردن جهان هستند و بر این باورند که هر کشوری سیستم حکومتی مطابق با وضع ملی و قومی خود دارد. 

وی در عین حال از اینکه درباره روسیه در نشست مطبوعاتی بایدن مطرح نشد، ابراز خرسندی کرد و گفت که این وضع، احتمالاً حاکی از کاهش روحیه روس ستیزی در کاخ سفید باشد. 

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، اظهارات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه را که مدعی شده بود روسیه و چین علیه اتحادیه اروپا، جنگ واکسن راه انداخته تا واکسن های خود را برای اعمال نفوذ بر بروکسل تحمیل کنند، بی پایه و اساس خواند. 

به گفته پسکوف، کرملین گفت وگوهای توأم با اعتماد پوتین و مکرون را عالی ارزیابی می کند اما در برخی موضوعات، دو طرف اختلاف دارند که البته این مسائل، مانع گفت وگوی دو طرف نمی شود.

به گزارش رسانه های روسی، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه گفته است که روسیه و چین سعی دارند از واکسن های کرونا به عنوان ابزار برای گسترش نفوذ خود (در کشورهای دیگر) استفاده کنند. 

مکرون از کشورهای اروپایی خواستار استقلال عمل در مساله تولید واکسن شد. 

شرکت سازنده واکسن روسی "اسپوتنیک وی" اظهارات امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر جنگ جهانی واکسن ها را بی اساس خواند.

به گزارش ایرنا، روز جمعه در حساب توئیتری شرکت سازنده این واکسن روسی ضمن اعلام این خبر آمده است: آقای مکرون ما تلاش می کنیم که واکسن ها خارج از سیاست بمانند.

واکسن "اسپوتنیک وی" ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدمیلوژی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه، نخستین واکسن ثبت‌ شده در جهان است. این واکسن در زمان حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود./ ایرنا

کپی