اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

سطوح راه اصلی انتشار ویروس کرونا محسوب نمی‌شوند

سطوح راه اصلی انتشار ویروس کرونا محسوب نمی‌شوند

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد که سطوح عامل مهمی در انتشار ویروس کرونا نبوده و ترشحات تنفسی افراد مبتلا و حضور در مراکز شلوغ و پُرجمعیت همچنان از مهم‌ترین راه‌های انتقال این ویروس است.

حسین کیوانی ویروس شناس در پاسخ به این سوال که آیا سطوح می‌توانند یکی از راه‌های اصلی انتقال ویروس کرونا باشد، اظهار داشت: در ابتدای شیوع این بیماری اعلام شد که سطوح از راه‌های مهم انتقال ویروس کرونا است و تصور می‌شد ویروس از این طریق به راحتی و به سرعت می‌تواند، منتشر شود اما مطالعات چند ماه گذشته اثبات کرد که سطوح راه خیلی مهمی برای انتشار ویروس نیستند.
وی یادآور شد: هرچند انتقال ویروس کرونا از طریق سطوح منتفی نیست، اما یک راه اصلی برای انتشار ویروس کرونا محسوب نمی‌شود به عبارتی اهمیت این موضوع به عنوان راه انتقال ویروس کمتر شده است.

ین ویروس شناس با یادآوری این که در این شرایط الزامی به استفاده از دستکش نیست، گفت: مردم نباید نگران این موضوع باشند که به هر سطحی دست می‌زنند، سبب آلودگی آنها می‌شود.

کیوانی تاکید کرد: الزامی وجود ندارد که مردم از دستکش استفاده کنند یا این که دست به هر جایی می‌زنند دچار ترس و نگرانی، ابتلا به کرونا شوند.

وی خاطرنشان کرد: ترشحات تنفسی افراد مبتلا و حضور در مراکز شلوغ و پرجمعیت همچنان از مهم‌ترین راه انتقال ویروس کرونا است و مردم باید از حضور در مکان‌های پرتردد خودداری کنند.

کیوانی افزود: مردم باید شستن مرتب دست‌ها، استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را همچنان رعایت کنند تا از آسیب‌های بیماری کرونا در امان باشند.

در ابتدای بروز بیماری کرونا اعلام شد که این ویروس از طریق سطوح هم قابل انتقال است و به همین دلیل از مردم خواسته شد که علاوه بر استفاده از دستکش، دست‌های خود را پس از تماس با سطوح حتما بشویند، اما یافته‌های علمی جدید نشان داد انتشار از طریق سطوح دیگر به آن اندازه مهم نیست؛ موضوعی که یافته‌ها و توصیه‌های بهداشتی قبلی را زیر سوال برد و نگرانی‌ها برای کم شدن توجهات به رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به دنبال داشت.

براساس مقاله‌‌ای که ژوئن ۲۰۲۰ (تیرماه) در مجله پزشکی لنست منتشر شد احتمال انتقال ویروس کووید - ۱۹ از طریق سطوح بی‌جان بسیار ناچیز است و تنها در مواردی که فرد آلوده روی سطح سرفه یا عطسه کند و شخص دیگری بلافاصله پس از سرفه یا عطسه (در طی یک تا دو ساعت) آن سطح را لمس کند، احتمال انتقال وجود دارد.

همچنین در این گزارش اعلام شد که اگرچه ضدعفونی دوره‌ای و استفاده از دستکش به ویژه در بیمارستان از اقدام‌های احتیاطی منطقی است اما سطوح آلوده که ساعت‌ها با حامل آلوده در تماس نبوده‌اند، خطر انتقال قابل اندازه‌گیری در محیط‌های غیر بیمارستانی ندارند.

اوایل فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ماه) نیز گزارشی در مجله علمی نیچر منتشر شد که تاکید می‌کرد ابتلا به ویروس کرونا از طریق سطوح نادر است و ویروس کووید ۱۹ غالبا توسط افرادی که در حال صحبت کردن و بازدم قطره‌های بزرگ و ذره‌های کوچک به نام آئروسل‌اند، منتقل می‌شود؛ بنابراین ابتلا به ویروس کرونا از سطح، اگرچه امکان دارد، اما به نظر می‌رسد که نادر باشد./ ایرنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

 

کپی