اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

تولید انبوه واکسن سوم کرونای روسی آغاز شد

تولید انبوه واکسن سوم کرونای روسی آغاز شد

تولید انبوه واکسن سوم کرونای روسی موسوم به «کووی واک» از امروز (پنجشنبه) آغاز شد.

شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ در گزارشی اعلام کرد: از امروز در موسسه علمی چوماکوف، بسته بندی نخستین محموله واکسن «کووی واک» برای استفاده در واکسیناسیون عمومی آغاز می شود.

بر اساس این گزارش، والری فالکوف وزیر علوم و آموزش عالی روسیه، دستور آغاز تولید انبوه واکسن کووی واک واکسن سوم کرونای روسی را صادر کرد. 

فلاکوف گفت: در سال علوم و فناوری در روسیه، آغاز تولید انبوه کووی واک و نشان دادن توانمندی علوم روسیه در عمل و نه تئوری، بسیار باارزش است.

کووی‌واک، واکسن سوم روسی کروناست که توسط مرکز علمی «چوماکوف» آکادمی علوم روسیه ساخته شده است.

«تاتیانا گولیکووا» معاون نخست وزیر و رئیس ستاد مبارزه با کرونا در روسیه اعلام کرد که واکسن کووی واک (واکسن سوم ضدکرونا در روسیه) از روز ۲۸ ماه مارس (شنبه هفته آینده) به بازار عرضه می شود و برای واکسیناسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا، گولیکووا روز سه شنبه در گفت وگو با شبکه اول تلویزیون روسیه خاطرنشان کرد که نخستین محموله واکسن کووی واک روز ۲۸ ماه مارس از طرف مرکز علمی دولتی چوماکوف روسیه عرضه خواهد شد.

وی این را نیز گفت که در ماه آوریل (ماه آینده میلادی) ۱۲ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی در روسیه برای واکسیناسیون عمومی عرضه خواهد شد.

اسپوتنیک-وی و اپی واک دو واکسن قبلی روسیه هستند که به طور رسمی ثبت شده اند.

واکسیناسیون عمومی کرونا در روسیه از اواسط دی ماه سال ۱۳۹۹ آغاز شد و تاکنون روس ها با واکسن اسپوتنیک وی واکسیناسیون را انجام داده اند و بتازگی استفاده از واکسن اپی واک کرونا برای واکسیناسیون مردم در روسیه آغاز شده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه بتازگی در یک جلسه وبیناری با اعضای دولت روسیه درخصوص مسائل مربوط به مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد که واکسیناسیون کرونا باید به طور کامل، داوطلبانه باشد و این انتخاب داوطلبانه هر فرد و تصمیم شخصی هر فرد است که واکسن بزند. من خودم فردا واکسن کرونا می زنم.

رئیس جمهوری روسیه گفت: تاکنون در روسیه بیش از ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا تولید شده است.

/ایسنا 

کپی