اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰

واکنش ترکیه به اظهارات ماکرون

واکنش ترکیه به اظهارات ماکرون

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه‌ای اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه علیه همتای ترکیه‌ای خود را تاسف‌بار و متناقض دانست.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، حامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه تاکید کرد:در زمانی که ترکیه اقداماتی را برای کاهش تنش‌ها در روابط میان آنکارا و پاریس و دوستانه‌تر کردن آن اتخاذ کرده ایراد چنین سخنان از سوی ماکرون علیه اردوغان و ترکیه تاسف‌بار و غیر قابل قبول است.

آکسوی با اشاره به اینکه ترکیه در قبال مسائل مربوط به شرق مدیترانه، سوریه و لیبی سیاست‌های "مشروع" دارد، نوشت: "اظهارات ماکرون به سوالات متعمدانه در این برنامه بر خلاف دوستی و هم‌پیمانی دو کشور بوده است و آن را غیرقابل قبول می‌دانیم".

آکسوی افزود: اظهارات ماکرون علیه اردوغان و ترکیه در برهه‌ای که برای کاهش تنش‌ها و برقراری آرامش و دوستی بین ترکیه و فرانسه تلاش می‌کنیم غیرضروری است. مشکلات فعلی میان دو کشور نیز از این ناسازگاری و عدم صمیمیت ناشی می‌شود. بار دیگر یادآوری می‌کنیم که ترکیه در این دوره به نگرش و گفتمان‌های منفی و مثبت فرانسه به همان روشی پاسخ خواهد داد.

به گفته آکسوی، واضح است که این برنامه و این اتهامات بی اساس عمداً قبل از اجلاس اتحادیه اروپا ارائه شده است تا حقیقت ادعاهای یک ترکیه اروپایی را از بین ببرد اما به اهداف آنها نخواهد رسید.

وی همچنین یادآوری کرد که ترکیه از طریق سیاست منطقه‌ای خود، به یکی از قوی‌ترین مشارکت‌ها در داخل ناتو ادامه خواهد داد.

آکسوی در مورد ادعاهای ماکرون مبنی بر مداخله ترکیه در انتخابات فرانسه، گفت: "ترکیه برنامه‌ای در رابطه با سیاست داخلی فرانسه به جز رفاه، صلح و هماهنگی جامعه ترکیه‌ای در این کشور با حدود 800 هزار نفر جمعیت، ندارد".

/ایسنا

کپی