اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

امکان واکسیناسیون مجدد با واکسن اسپوتنیک‌وی وجود دارد

امکان واکسیناسیون مجدد با واکسن اسپوتنیک‌وی وجود دارد

سازمان روسی نظارت بر حقوق مصرف کننده و رفاه اعلام کرد: واکسیناسیون مجدد علیه ویروس کرونا با واکسن "اسپوتنیک وی" امکان پذیر است، اما پزشک معالج باید واکسن مناسب را برای واکسیناسیون مجدد بیمار انتخاب کند.

روسپاتربنادزور افزود: "گزارش های احتمالی از عدم امکان واکسیناسیون مجدد با "اسپوتنیک وی" اشتباه است. واکسیناسیون مجدد برای آنها امکان پذیر است، اما انتخاب واکسن برای واکسیناسیون از اختیارات پزشک معالج است."

در اوایل روز سه شنبه، ناتالیا پشینیچنایا، معاون مدیر در امور بالینی و تحلیلی پژوهشگاه مرکزی تحقیقات اپیدمیولوژی روسپاتربنادزور گفته بود که افراد واکسینه شده علیه ویروس کرونا با واکسن "اسپوتنیک وی" بعید است دوباره واکسینه شوند، اما می توانند از واکسن هایی مانند "اپی واک کرونا" و  "کووی واک" استفاده کنند.
 

شرکت واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در برنامه کواکس

بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم روسیه، تقاضای شرکت واکسن روسی در برنامه «کواکس» را ارسال کرد.


 

ولادیمیر پریماک، مدیر بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم اعلام کرد که بنیاد تقاضای شرکت واکسن روسی در برنامه «کواکس» را ارسال کرد.

وی در ادامه افزود:« بنیاد در تماس دائمی با سازمان جهانی بهداشت است و همچنین تقاضای شرکت در برنامه « کواکس» را ارسال کرده است».

کریل دمیتریف ریاست بنیاد مدتی قبل اعلام کرده بود که این بنیاد از همکاری با سازمان بین المللی «کواکس» استقبال می کند و تحویل واکسن روسی «اسپوتنیک وی» بطور مستقیم به کشورها را در اولویت قرار خواهد داد.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

مطابق با اطلاعات بنیاد سرمایه گذاری های مستقل روسیه،  واکسن « اسپوتنیک وی» در 16 کشور جهان به ثبت رسیده است. انتظار می رود که طی چند روز آینده، شهروندان بولیوی، قزاقستان، ترکمنستان، فلسطین، امارات متحده عربی، پاراگوئه، مجارستان، ارمنستان، الجزیره، بوسنی و جمهوری صربستان، ونزوئلا و ایران با واکسن «اسپوتنیک وی» روسیه واکسینه بشوند.

بیش از 50 کشور درخواست دریافت 1.2 بیلیون دوز واکسن « اسپوتنیک وی» را برای شرکای بنیاد سرمایه گذاری های مستقیم روسیه در هند، برزیل، چین، کره جنوبی ارسال کرده اند و دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

طرح «کواکس»، تحت نظر سازمان بهداشت جهانی در ماه آوریل و به منظور توزیع سریع و یکسان واکسن به کشورهای فقیر و غنی و واکسیناسیون گروه‌های آسیب‌پذیر راه‌اندازی شد. تاکنون ۱۹۰ کشور در این برنامه شرکت کرده‌اند. کواکس این واکسن‌ها را بر اساس جمعیت کشورهای شرکت‌کننده توزیع خواهد کرد.


برنامه ایتالیا برای ترکیب واکسن خود با «اسپوتنیک وی» 

موسسه ملی ایتالیایی بیماری های واگیردارLazzaro Spallanzani قصد دارد واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را روی داوطلبانی آزمایش کند که واکسن ReiThera تولید در کشور را دریافت کرده اند.

رئیس این موسسه پروفسور فرانچسکو وایا در این خصوص اطلاع داد.

وایا گفت: « ما قصد داریم به داوطلبانی که واکسن آینده ReiThera را دریافت می کنند یک بار دیگر واکسن اسپوتنیک وی تزریق کنیم. اگر ما بتوانیم به موفقیت دست یابیم خواهیم توانست واکسن « ترکیبی» تهیه کنیم که قوی تر با ویروس کرونا مبارزه کند.»

به گفته وی، در تحقیقات انجام شده تقریبا ۹۰ نفر حضور دارند، آنها واکسن های فایزر یا مدرنا و یا اسپوتنیک و آسترازنکا دریافت می کنند.

وایا خاطر نشان کرد: « ما می خواهیم بفهمیم که ممکن است گزینه های مختلف با واکسن ReiThera ترکیب شوند یا خیر.»

فاز دوم آزمایشات بالینی واکسنی که شرکت ایتالیایی ReiThera همراه با آلمان و بلژیک روی آن کار می کند، هفته پیش شروع کرده است. ۹۰۰ دواطلب در این آزمایشان شرکت دارند. انتظار می رود که واکسن برای تابستان آماده شود.   


بلومبرگ: فائوچی می گوید، واکسنSputnik V " بسیار موثر" است

مجله معتبر پزشکی The Lancet ، اثربخشی این واکسن روسی را در ابتدای سال تأیید کرد، و اخیراً این ویژگی واکسن توسط آنتونی فائوچی، متخصص ارشد بیماری های عفونی و دانشمند مشهور ایمنی شناس  ایالات متحده ، تأیید شد.


 

به گزارش بلومبرگ، وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا در گزارشی سالانه که در ژانویه منتشر شد ، اعلام کرد که دفتر امور خارجه آن سعی کرد برزیل را متقاعد کند که از واکسن روسی استفاده نکند و مسکو را متهم کرد که تلاش می کند نفوذ خود را در قاره آمریکا به ضرر ایالات متحده گسترش دهد.

در ماه اوت گذشته ، آنتونی فائوچی ، متخصص ارشد   بیماری های عفونی آمریکایی ، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی، در مصاحبه ای با ABC News گفت که نسبت به Sputnik V بدبین است زیرا دولت روسیه آن را با سرعت برق آسا تأیید کرده است. وی گفت: "امیدوارم روس ها به طور قانع کننده ای ثابت کنند که این واکسن امن و موثر است، اما من به طور جدی شک دارم که آنها این کار را انجام داده اند."

دوشنبه گذشته، فائوچی در یک گفتگوی رادیویی، گفت:   "من برخی از گزارش ها را دیده ام ، آنها بسیار خوب به نظر می رسند."

فائوچی گفت که فرصتی برای آشنایی با واکسن تولید شده توسط چین نداشته است ، اما "این نیز ممکن است خوب باشد".  وی افزود: "اما من فکر می کنم واکسن روسی بسیار موثر است."/ اسپوتنیک 

واکسن اسپوتنیک‌وی تا چند وقت موثر است؟

تکذیب برخی ادعاها درباره دریافت دوز دوم واکسن روسی کرونا

کارایی بالای واکسن اسپوتنیک‌وی در برابر ویروس انگلیسی کرونا

 

 

 

کپی