اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

نرخ فرزندآوری زنان در اتحادیه اروپا نزولی شد/ روند صعودی زایمان در مادران خارجی

نرخ فرزندآوری زنان در اتحادیه اروپا نزولی شد/ روند صعودی زایمان در مادران خارجی

تولد نوزادان در اتحادیه اروپا پس از آن که در سال ۲۰۰۸ میلادی به اوج ۴.۶۸ میلیونی رسید، در قالب یک روند نزولی به ۴.۱۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ رسید.

اداره آمار اتحادیه اروپا (یورواستات) با اعلام این خبر، گزارش داد که متوسط نرخ فرزندآوری زنان در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ به ۱.۵۳ رسیده که پایین‌ترین نرخ از سال ۲۰۱۴ به شمار می‌آید.

متوسط زایمان نوزاد توسط زنان ساکن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۶ به اوج خود رسیده که هر زن به طور متوسط ۱.۵۷ فرزند به دنیا آورده است.

بر پایه این گزارش، زنان فرانسوی در سال ۲۰۱۹ بالاترین نرخ فرزندآوری را در مقایسه با زنان ساکن در ۲۶ کشور دیگر اتحادیه اروپا از آن خود کرده‌اند؛ به طوری که متوسط فرزندآوری هر زن فرانسوی به ۱.۸۶ رسیده است. پس از فرانسه بالاترین نرخ فرزندآوری برای زنان کشورهای رومانی(۱.۷۷) و سه کشور چک، ایرلند و سوئد (هر سه ۱.۷۱) ثبت شده است.

در مقابل، کمترین میزان فرزندآوری زنان در مالت(۱.۱۴)، اسپانیا(۱.۲۳) و ایتالیا(۱.۲۷) گزارش شده است.

گزارش یورواستات حاکیست که تعداد کودکانی که از مادران خارجی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا متولد می‌شوند، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ همچنان روندی صعودی دارد. منظور از مادران خارجی، مادرانی هستند که با ملیتی متفاوت، چه با ملیت کشورهای عضو اتحادیه یا خارج از آن، در کشور میزبان زایمان کرده‌اند.

سهم کودکانی که در سال ۲۰۱۹ از مادران خارجی متولد شده‌اند در لوکزامبورگ بالاترین حد را داشته و ۶۵ درصد بوده است. این سهم در قبرس، اتریش و بلژیک نیز حدود ۳۰ درصد بوده است. پایین‌ترین سهم نیز با ۲ درصد به بلغارستان، اسلواکی و لهستان تعلق داشته است./ یورونیوز

 

 

 

کپی