اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

پیشنهاد افزایش ۶۵۰ میلیارد دلاری ذخایر اضطراری صندوق بین المللی پول

پیشنهاد افزایش ۶۵۰ میلیارد دلاری ذخایر اضطراری صندوق بین المللی پول

رییس صندوق بین المللی پول روز سه‌شنبه خبر داد؛ قصد دارد پیشنهاد رسمی افزایش احتمالی ۶۵۰ میلیارد دلاری ذخایر اضطراری صندوق را تا ماه ژوئن (تیر) ارائه دهد.

به گزارش رویترز، "کریستالینا جورجیوا" رییس صندوق بین المللی پول در بیانیه ای اعلام کرد که تخصیص ویژه حق برداشت (SDRs) افزایش قابل توجه و مستقیم نقدینگی را به کشورها بدون افزایش بار بدهی اضافه می کند.

جورجیوا افزود: همچنین منابعی برای کشورهای عضو به منظور کمک به مبارزه با بیماری همه گیر ویروس کرونا، حمایت از برنامه های واکسیناسیون و سایر اقدامات فوری ارائه می شود.

رییس صندوق بین‌المللی پول پیش از این از اقتصادهای پیشرفته خواست تا منابع مالی بیشتری را به کشورهای کم درآمد تخصیص دهند. او هشدار داد در غیر این صورت رشد اقتصادی جهان دچار شکاف بزرگی خواهد شد که سال‌ها موجب ناپایداری و ناآرامی اجتماعی خواهد شد.

جورجیوا گفت: ۵۰ درصد کشورهای در حال توسعه با ریسک عقب افتادگی اقتصادی روبرو هستند که این نگرانی‌ها در مورد ناپایداری و ناآرامی اجتماعی را افزایش داده است.

او گفت: کشورهای ثروتمند و مؤسسات بین‌المللی باید برای جلوگیری از مشکلات کمک‌ها به کشورهای فقیر را افزایش دهند.

او همچنین خواهان این شد که کشورهایی که زیر بار سنگینی از بدهی قرار دارند هر چه زودتر شرایط بازپرداخت آن را تغییر داده و سبک‌تر کنند تا بتوانند رشد اقتصادی خود را تقویت کنند./ ایرنا 

 

 

 

 

کپی