اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

واکنش مسکو به اخراج دو دیپلمات روس از بلغارستان

واکنش مسکو به اخراج دو دیپلمات روس از بلغارستان

در پی اخراج دو دیپلمات روس از بلغارستان به اتهام جاسوسی، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (سه شنبه) از دولت صوفیه خواست تا "شکار موهومات" را متوقف کند.

۲۲ مارس وزارت خارجه بلغارستان اعلام کرد که دو دیپلمات سفارت روسیه بابت ادعای جاسوسی، عنصر نامطلوب هستند و به آنها ۷۲ ساعت زمان داد تا بلغارستان را ترک کنند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: با توجه به روندهای دیپلماتیک، روسیه این حق را برای خود محفوظ می‌داند که اقداماتی متقابل انجام دهد.

وی افزود: مقام‌های بلغارستان برای پنجمین بار در یک سال و نیم گذشته به "فرار" از این نوع متوسل می‌شوند و بار دیگر در ارائه مدرکی برای اثبات ادعاها کوتاهی می‌کنند.

زاخارووا ادامه داد: هنگامی که دادستانی بلغارستان گروهی از افرادی را که ادعا می‌شد برای روسیه در آژانس‌های امنیتی محلی کار می‌کردند، "افشا" کرد، روند اخراج این دیپلمات‌ها مطرح شد. زمینه تصمیم گیری برای اخراج دیپلمات‌های ما، مطابق با دستورالعمل شناخته شده‌ای فراهم شد.

وی افزود: ما یک بار دیگر از دولت صوفیه به صورت رسمی می‌خواهیم که از شرکت در "شکار موهومات" که به منافع ملی بلغارستان آسیب می‌زند، دست بردارد. زمان آن فرا رسیده است که به یک برنامه دو جانبه سازنده برگردیم که برای روابط روسیه و بلغارستان بسیار طبیعی‌تر است./ایسنا

کپی