اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
معاون منابع طبیعی مازندران هشدار داد

مسافران از روشن کردن آتش در عرصه های طبیعی خودداری کنند

مسافران از روشن کردن آتش در عرصه های طبیعی خودداری کنند

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری با اشاره به افزایش محسوس دما تا روز چهارشنبه هفته جاری ، از مسافران و گردشگران نوروزی خواست از روشن کردن آتش در عرصه‌های طبیعی و بوستان‌ها خودداری کنند.

هواشناسی مازندران پیش از این از نفوذ جریانات گرم جنوبی و افزایش محسوس ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دمای هوای استان تا روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و  اعلام کرد که سامانه گرم جنوبی علاوه بر افزایش دما ، با وزش باد گرم شدید بویژه در ارتفاعات و دامنه های استان را در پی خواهد داشت که احتمال وقوع آتش سوزی در بوستان‌ها و عرصه‌های طبیعی مازندران را دوچندان می کند.

فتح‌الله غفاری روز سه‌شنبه با بیان اینکه تغییر رنگ بندی کرونایی و اعلام وضعیت زرد و آبی در مناطق مختلف مازندران، افزایش حضور مسافران و گردشگر در ایام نوروز امسال در این استان را در پی داشته است، افزود : مسافران و گردشگران در صورت روشن کردن آتش در بوستان‌ها و عرصه‌های طبیعی و جنگلی، قبل از ترک محل از خاموش بودن آتش اطمینان حاصل کنند.

وی از برپایی گشت‌های نوروزی در اداره کل مناطبع طبیعی ساری و دیگر ادارات تابعه در ایام تعطیلات نوروزی امسال با هدف حفاظت از عرصه‌های طبیعی در برابر حوادث غیرمترقبه از جمله حریق در بوستان‌ها و عرصه‌های جنگلی خبر داد و اظهار داشت : در همین راستا، مجریان حفاظت از عرصه‌های طبیعی نیز ملزم به برپایی گشت‌های نوروزی در بوستان‌ها هستند.

غفاری با اشاره به شرایط مطلوب آب و هوایی و تغییر رنگ بندی کرونایی و اعلام وضعیت زرد و آبی در مناطق مختلف مازندران گفت که حضور مردم در بوستان‌های جنگلی و عرصه‌های طبیعی، علاوه بر افزایش حریق در مناطق جنگلی، خطر شیوع و انتقال ویروس کرونا را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

وی افزود : با توجه به وضعیت شکننده مازندران در برابر ویروس کرونا و با هدف قطع زنجیره انتقال بیماری کووید ۱۹، مردم باید در ایام تعطیلات نوروزی ضمن خوددادری از سفر، از حضور در بوستان‌های جنگلی و عرصه‌های طبیعی نیز به طور جدی خودداری کنند.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی منطقه ساری گفت: هرگونه سهل‌انگاری یا عادی‌انگاری شرایط کنونی می‌تواند موج شدیدتر و  جدی‌تری را نسبت به پیک‌های قبلی ایجاد کند و بی‌احتیاطی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، می تواند مازندران را وارد موج چهارم کرونا کند.

غفاری با اشاره به خروج مازندران از وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی ، افزود : تا زمانی که مازندران در شرایط قرمز و نارنجی کرونایی قرار داشت، تمام بوستان‌های جنگلی تعطیل بود و از حضور مردم در این اماکن نیز جلوگیری می‌شد ، اما در شرایط فعلی، هیچ اهرم اجرایی برای جلوگیری از ورود مسافران به بوستان‌ها و عرصه‌های جنگلی وجود ندارد.

معاون اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری به مردم توصیه کرد که با هدف حفظ سلامت جامعه، قطع زنجیره انقال ویروس کرونا و جلوگیری از وقوع آتش سوزی‌های احتمالی در مناطق جنگلی، در ایام تعطیلات نوروزی مسافرت نکنند و در صورت حضور در بوستان‌ها و روشن کردن آتش، ماسک و دستکش و دیگر وسایل حفاظت فردی را داخل سطل زباله بیندازند و قبل از ترک محل، نسبت به خاموش بودن آتش اطمینان کسب کنند.

استان مازندران ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۸۷ درصد ازاین مساحت را اراضی منابع طبیعی و مراتع تشکیل می دهند. حوزه منابع طبعی مازندران منطقه ساری حدود ۷۰ درصد از اراضی ملی و جنگل های استان را زیر پوشش مدیریتی خود دارد./ایرنا

کپی