اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

وزیر بهداشت: سفر نروید و اگر رفتید، برگردید/ نگرانی از شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا

وزیر بهداشت: سفر نروید و اگر رفتید، برگردید/ نگرانی از شیوع ویروس جهش‌یافته کرونا

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با استقرار واکسیناسیون کرونا در بهار ۱۴۰۰ و تکمیل واکسیناسیون جمعیت هدف، با جرئت به مردم می‌گوییم که می‌توانند سفر بروند، اما در حال حاضر تقاضا و توصیه ما این است که سفر نروید و اگر رفتید، برگردید.

سعید نمکی روز دوشنبه در گفت‌وگویی از محل اورژانس کشور افزود: در حال حاضر گرفتار ویروس جهش یافته کرونا هستیم و تقاضای ما این بود که مردم با وجود خستگی ناشی از در خانه ماندن، به سفر نروند. عده زیادی به عرض ما گوش کردند و به توصیه‌های مقام معظم رهبری و رییس جمهوری توجه داشتند. از کسانی که به سفر رفتند هم تقاضا می‌کنیم که سفر را کوتاه کرده و نگرانی همکاران ما را برای شیوع یک ویروس جهش یافته ایجاد نکنند.

وی ادامه داد: اگر خوزستان خیز جدید کرونا نداشت، امروز مرگ‌های تک رقمی را تجربه می‌کردیم. هرچه جمعیت ساکن ما بیشتر و جمعیت سیار کمتر باشد، در کنترل و مدیریت ویروس کرونا موفق‌تر خواهیم بود و هرچه سفرها بیشتر باشد، طرح محله محور مقابله با کرونا با مشکل بیشتری مواجه می‌شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: اندک افزایش آمار ابتلا در برخی نقاط کشور داشتیم. از هفته دوم و سوم فروردین می‌توانیم در مورد افزایش آمارها قضاوت داشته باشیم. ضمن این‌که امسال همکاران ما به شدت کوچک‌ترین نقاط اشتعال کرونا را رصد کرده و به آن حمله می‌کنند. بعد از یک ماه چرخش ویروس جهش یافته کرونا در کشور، آمار دو رقمی فوت روزانه را می‌بینیم و این نشان از هوشمندی نظام سلامت است.

۳ هزار و ۳۰۰ پایگاه اورژانس ثابت داریم

نمکی اظهار کرد: امروز حدود ۳ هزار و ۳۰۰ پایگاه اورژانس ثابت در کشور داریم که در طول تعطیلات هزار ایستگاه سیار را مدیریت می‌کنیم و اورژانس با ۴۷ بالگرد مشغول خدمت رسانی هستند و دقایقی پیش یک بالگرد در شاهرود برای خدمت رسانی پرواز کرد.

وی افزود: حدود ۱۵ هزار و ۷۰۰ آمبولانس در کشور مشغول خدمت رسانی هستند و امسال برای اولین بار صاحب اتوبوس آمبولانس تولید داخل خواهیم شد که از در آن مدرن‌ترین تکنولوژی‌ها استفاده کرده‌ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: همچنین ۶ ناوگان آمبولانس دریایی نیز در خدمت مردم در خلیج فارس آماده نقل و انتقال بیماران از جزایر خلیج فارس به مراکز بهداشتی و درمانی است.

تلاش‌های اورژانس از نوروز ۱۳۹۸ تاکنون

نمکی گفت: اورژانس از بهار ۱۳۹۸ که سیلاب‌ها رخ داد، خدمت رسانی فراوانی انجام داد. اورژانس مسائل بهداشتی و درمان ۳. ۵ میلیون نفر زائر اربعین را در سال ۱۳۹۸ مدیریت کرد. اورژانس در طول سال ۱۳۹۹ نیز آماده باش بود و خط مقدم خدمت رسانی به مردم کشور است.

وزیر بهداشت بیان کرد: طرحی در اورژانس کشور در قالب سلامت نوروزی آماده شده تا اگر خدای نکرده بلای طبیعی رخ داد نیز غافلگیر نشوند. همان طور که در زلزله سی سخت در اوج گرفتاری با کرونا، بهترین خدمات به مردم ارائه شد.

۶۰۰ هزار نیروی بهداشت و درمان در طرح سلامت نوروزی به مردم خدمت می‌کنند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود ۶۰۰ هزار نفر از نیروهای بهداشت و درمان کشور در طرح سلامت نوروزی در خدمت مردم هستند و بیش از ۸۲۲ هزار مورد مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی در همین چند روز داشتیم و حدود ۱۹ هزار و ۶۰۶ جراحی اورژانس انجام شده است.

سعید نمکی در مراسم دیدار نوروزی رییس جمهوری با کادر بهداشت و درمان که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، از محل سازمان اورژانس کشور افزود: طرحی با عنوان «سلامت نوروزی» داریم که همکاران ما در این طرح آماده خدمت رسانی هستند. به دلیل آماده باش همکاران ما در بخش دولتی و خصوصی، امسال حدود ۵۶ هزار و ۴۰۰ جراحی غیر اورژانسی نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: حدود ۴۸ بالگرد اورژانس، ۱۵ هزار و ۷۰۰ آمبولانس، ۳ هزار و ۳۰۰ پایگاه اورژانس ثابت و ۳ هزار پایگاه اورژانس سیار در سراسر کشور در خدمت مردم هستند. این سومین نوروزی است که همکاران ما در کنار خانواده نیستند. در سال ۱۳۹۸ وقوع سیلاب‌های گسترده، آنفلوآنزا، زائران اربعین مدیریت شد.

ساخت اتوبوس آمبولانس و تربیت تکنسین‌های خانم

وزیر بهداشت بیان کرد: برای اولین بار در کشور اتوبوس آمبولانس که تا امروز وارد کشور می‌شد، با تکیه بر تولید داخل ساخته شده است. یکی از نقص‌های ما در اورژانس، نبود تکنسین‌های خانم اورژانس بود که با تربیت این تکنسین‌ها، این نیروها نیز به اورژانس کشور اضافه شدند تا بانوان راحت‌تر خدمات بگیرند.

بازرسی‌های بهداشت محیط در نوروز

نمکی گفت: همکاران بهداشت محیط حدود ۲۳۲ هزار بازدید را برای شرایط بهداشت محیط نظارت می‌کنند. طرح شهید سلیمانی برای جلوگیری از شعله ور شدن بیماری کرونا در حال اجراست. همکاران ما در اورژانس و بیمارستان‌های کشور برای پذیرش بیماران غیرکرونایی نیز آماده هستند.

طرح‌های ۲۴۷ و ۷۲۴ برای سکته‌های قلبی و مغزی

وزیر بهداشت بیان کرد: طرحی با عنوان ۲۴۷ برای سکته‌های قلبی و ۷۲۴ برای سکته‌های مغزی داریم که در این چند روز چند صد نفر از هموطنان ما که دچار سکته‌های قلبی و مغزی شدند، از این عارضه جان سالم به در بردند. همکاران آماده خدمت رسانی هستند و امیدواریم سال ۱۴۰۰ عاری از مشکلات سال ۱۳۹۹ باشد و مردم سالی آرام‌تر را طی کنند.

نگرانی برای شیوع ویروس جهش یافته کرونا

نمکی گفت: همکاران ما نگران افزایش موارد بیماری به علت شیوع ویروس جهش یافته کرونا هستند. از یک استان ۴۹ نمونه دریافت کردیم که ۲۹ مورد، ویروس جهش یافته کرونا بود.

وی اظهار کرد: بعد از یک ماه گسترش ویروس جهش یافته کرونا، آمار دو رقمی فوت روزانه را می‌بینیم که این ناشی از تلاش شبانه روزی همکاران ما است./ ایرنا

ویدیو/ابراز نگرانی دوباره وزیر بهداشت از شیوع ویروس انگلیسی با سفرهای نوروزی

کپی