اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
اندیشکده کوئینسی:

انگیزه پنهان برخی دموکرات‌ها از امضای نامه‌ای علیه توافق هسته‌ای / یک منبع آگاه: سناتور‌های دموکرات می‌گویند این کار، بایدن را به سمت بازگشت به برجام می‌برد

انگیزه پنهان برخی دموکرات‌ها از امضای نامه‌ای علیه توافق هسته‌ای / یک منبع آگاه: سناتور‌های دموکرات می‌گویند این کار، بایدن را به سمت بازگشت به برجام می‌برد

به گفته منبعی آگاه که در حوزه مسائل ایران و توافق هسته‌ای کار می‌کند، برخی از سناتورهای دموکرات گفته‌اند که بدین خاطر نامه جدید گراهام-منندز را امضا می‌کنند که معتقدند این کار بایدن را به سمت بازگشت به برجام می‌برد.

بن آرمبراستر در Responsible Statecraft وابسته به اندیشکده «کوئینسی» نوشت: دموکرات‌های سنا در حال بررسی نامه‌ای هستند که منتقدان می‌گویند هدف آن پیچیده کردن برنامه رئیس جمهور بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است. این نامه توسط سناتوری پیگیری می‌شود که بیش از یک دهه است تمایل خود به جنگ با ایران را نشان داده است.

در ادامه این مطلب آمده است: حامیان برجام هشدار می‌دهند که این نامه به رهبری سناتور لیندسی گراهام و رابرت منندز که با حمایت لابی اسرائیلی آیپک در حال تنظیم است معیارهای غیرقابل تصوری را تعیین و به نوعی از ادامه کمپین شکست خورده فشار حداکثری رئیس جمهور ترامپ در مورد ایران پشتیبانی می‌کند.

هفته گذشته هنگامی که خبر این نامه منتشر شد، گروه های طرفدار دیپلماسی نوک پیکان حملات خود را متوجه منندز کردند، چرا که او پیش تر در سال 2014 هنگامی که گفتگو‌های برای امضای برجام در جریان بود برای تنظیم لایحه‌ای به منظور تحریم ایران تلاش می‌کرد.

یک سناتور ارشد دموکرات در آن زمان گفت که لایحه منندز برای نابودی گفتگوها و پیگیری تغییر رژیم است. در حقیقت، با آشکار شدن انگیزه تحریم‌های منندز برای اعمال فشار بیشتر بر ایران، حمایت دموکرات‌ها از این لایحه کاهش یافت.

در این بین نامه جدید منندز صرفا نه به خاطر تلاش وی برای نابودی روزنه‌های دیپلماسی با ایران بلکه به خاطر همکاری‌اش با سناتوز لیندزی گراهام بیش از پیش جنجالی شده است.

گراهام علاقه‌ای به دیپلماسی با ایران یا دستیابی به هر نوع سازشی با این کشور ندارد. موضع وی در مورد این مسئله همیشه این بوده است که ایران یا باید تسلیم همه خواسته‌های آمریکا شود یا با خشم ارتش این کشور روبرو خواهد شد.

در حقیقت، گراهام نزدیک به 10 سال پیش گفت که زمان گفتگو با ایران تمام شده است. دو سال قبل از آن نیز وی گفت اگر تهران به برنامه هسته‌ای خودش پایان ندهد، آمریکا باید وارد جنگ با ایران شود.

این جمهوری خواه کارولینای جنوبی همچنین گفت که او به نتیجه گیری اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه ایران سلاح هسته‌ای نمی سازد اعتقادی ندارد. طبق برجام، ناظران بین المللی تا به امروز تاکید داشته‌اند که ایران بمب نمی‌سازد. دو سال قبل از توافق هسته ای ایران، گراهام خواستار صدور مجوز جنگ با ایران از سوی کنگره شده بود.

سناتور گراهام همچنین مبارزات کوتاه مدت ریاست جمهوری خود در سال 2015 را تا حدی بر اساس جنگ علیه ایران بنا نهاد، او همچنین در تمام مدت حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید، رئیس جمهور را به سمت اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی سوق می‌داد.

بنابراین گراهام در طول این سالها کارتهای خود را به وضوح نشان داده است، پس حالا چرا نباید از همکاران خود بخواهد نامه‌ای را امضا کنند که در نهایت وی را به هدفش می‌رساند؟

آنچه در این بین ممکن است گمراه کننده تر باشد این است که ظاهراً دموکرات‌ها هم مایلند که به این تلاش بپیوندند. به گفته منبعی آگاه که در حوزه مسائل ایران و توافق هسته‌ای کار می‌کند، برخی از سناتورهای دموکرات گفته‌اند که بدین خاطر نامه جدید گراهام-منندز را امضا می‌کنند که معتقدند این کار بایدن را به سمت بازگشت به برجام می‌برد. واقعا چرا آنها این کار را می‌کنند در حالی که می‌دانند گراهام در نهایت دنبال چه کاری است؟/انتخاب

کپی