اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

اعتراف نخست وزیر ارمنستان به خرید جنگنده از روسیه

اعتراف نخست وزیر ارمنستان به خرید جنگنده از روسیه

نخست‌وزیر ارمنستان خرید جنگنده های سوخو Su-۳۰ بدون موشک از روسیه را تایید کرد.

 نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان تأیید کرد که ایروان جنگنده های روسی Su-۳۰SM بدون موشک را  ماه مه سال ۲۰۲۰ ، ماه‌ها قبل از درگیری قره باغ خریداری کرده است.

هاکوپیان، رئیس ستاد پیشین ارتش ارمنستان در ماه نوامبر گفت که جنگنده‌ها برای آنها نیستند ، زیرا روسیه فروش موشک Su-۳۰SM به سایر کشورها را ممنوع کرده است.

مقامات ارمنستان تا همین اواخر در مورد این موضوع سکوت کردند.  پاشینیان اما در جلسه‌ای با ساکنان منطقه آراگاتسوتن این کشور گفت: بله، ما این جنگنده را خریداری کردیم ، آن را در ماه مه (۲۰۲۰) تحویل گرفتیم، چرا کشور ۲۶ ساله ارمنستان نباید جنگنده داشته باشد؟ .

در پایان سپتامبر سال ۲۰۲۰ ، جنگ در قره باغ کوهستانی میان دولت ارمنستان و جمهوری آذربایجان از سر گرفته شد ، که به درگیری طولانی مدت و تلفات غیرنظامیان منجر شد. طرفین چندین بار برای امضای آتش بس تلاش کردند ، اما تنها توافق سه جانبه که از یک شب تا ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ حاصل شد ، موفقیت آمیز بود. با وساطت مسکو ، آذربایجان و ارمنستان توافق کردند که آتش را کاملاً متوقف کرده و زندانیان و اجساد کشته شدگان را مبادله کنند. ایروان همچنین مناطق کلبجر ، لاچین و آغدام را به باکو منتقل کرد. نیروهای حافظ صلح روسی در منطقه مستقر شدند .

درگیری‌ها در قره‌باغ کوهستانی در فوریه ۱۹۸۸ آغاز شد ، زمانی که منطقه خودمختار قره باغ کوهستانی اعلام جدایی از جمهوری سوسیالیستی شوروی آذربایجان را داد. طی یک درگیری مسلحانه در سالهای ۱۹۹۲-۱۹۹۴ ، آذربایجان کنترل قره باغ و مناطق مجاور آن را از دست داد. از سال ۱۹۹۲ ، مذاکرات در مورد حل مسالمت آمیز درگیری با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به رهبری روسیه ، ایالات متحده و فرانسه ادامه داشت.ایسنا

کپی