اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

بازداشت رئیس جمهور موقت بولیوی به ۶ ماه افزایش یافت

بازداشت رئیس جمهور موقت بولیوی به ۶ ماه افزایش یافت

روزنامه ال دبر(El Deberبا استناد به تصمیم دادگاه ، بازداشت چهار ماهه رئیس جمهور موقت بولیوی ، ژانین آنز ، در میان یک تحقیق کودتا به شش ماه تمدید کرد.

در اوایل این ماه ، آنی‌یز، رئیس‌جمهور موقت بولیوی به ظن تروریسم ، فتنه و توطئه کودتا خوانده شده، و منجر به استعفای اوو مورالس، رئیس جمهور سابق بولیوی شد، بازداشت شد.

آنی‌یز اعلام کرد که چهار ماه بازداشت اداری تاز مان دادرسی برای وی در نظر گرفته شده است . دو عضو سابق دولت موقت آنی‌یز ، آلوارو کویمبرا، وزیر دادگستری سابق و رودریگو گوزمان، وزیر انرژی سابق نیز به عنوان بخشی از همین تحقیق بازداشت شدند.

روزنامه ال دبر  نوشت: بازداشت آنی‌یز به شش ماه تمدید شد. این فرمت همچنین برای کویمبرا و گوزمن اعمال می شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که آنی‌یز قرار نیست به بیمارستان منتقل شود و قرار است تمام معالجه‌های لازم در زندان انجام شود. یکی از بستگان نزدیک و یک پزشک اجازه ویزیت خواهند داشت. در اوایل این هفته ، وکیل آنی‌یز خواستار بستری شدن وی در بیمارستان شد ، زیرا وی از علائم فشار خون بالا رنج می برد. آنی‌یز نامه‌ای نوشته و از سازمان آمریکا (OAS) و همچنین اتحادیه اروپا خواسته است که یک مأموریت ناظر به بولیوی بفرستد تا آنچه را "آزار و اذیت سیاسی غیرقانونی" خوانده و مغایر با هنجارهای بین المللی است ، بررسی کند.

در واکنش به بازداشت وی ، گروه های حقوق بشر و سازمان آمریکا این دستگیری را به عنوان آزار و اذیت سیاسی محکوم کرده و خواستار اصلاح سیستم قضایی بولیوی ، ایجاد کمیسیون بین المللی تحت سازمان ملل و بررسی فساد در دولت بولیوی و تحقیقات در مورد جنایات احتمالی علیه بشریت در دادگاه کیفری بین المللی هستند.

ایوان لیما ، وزیر دادگستری بولیوی به اسپوتنیک گفت که این کشور آماده است علیه دبیرکل سازمان ایالت های آمریکا (OAS) لوئیس آلماگرو ، به دلیل دخالت در امور داخلی این کشور و سازماندهی بحران سیاسی ۲۰۱۹ ، شکایت کند. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ ، پس از آنکه مخالفان بولیوی ، به رهبری کارلوس مسا ، ادعا کرد که تخلفات گسترده‌ای در هنگام رای گیری در اکتبر ۲۰۱۹ وجود دارد ، اوو مورالس از سمت خود به عنوان رئیس جمهور استعفا داد و تحت فشار ارتش، بولیوی را ترک کرد. به دنبال وی بیشتر مقامات ارشد بولیوی استعفا دادند. قدرت در این کشور به عهده نایب رئیس وقت مخالف مجلس سنا ، آنی‌یز بود. مورالس این وقایع را کودتا خواند. آنی‌یز ترتیب رای گیری جدید ریاست جمهوری را داد ، که در ۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۰ برگزار شد. در این انتخابات لوئیس آرس از حزب جنبش مورالس برای سوسیالیسم (MAS) پیروز شد.

رئیس جمهور سابق در نوامبر سال ۲۰۲۰ به بولیوی بازگشت.ایسنا

 

 

کپی