اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

درمان واریس‌های عروقی را جدی بگیرید/ خطر آمبولی ریه

درمان واریس‌های عروقی را جدی بگیرید/ خطر آمبولی ریه

استادیار جراحی عروق بیمارستان آیت الله طالقانی درمان وریدهای واریسی بزرگ را ضروری دانست و تاکید کرد: عدم درمان واریس ممکن است منجر به بروز عوارضی در بیمار نظیر ایجاد لخته، دردهای شدید، خونریزی در اثر ضربه و خطر آمبولی ریوی شود.

به گزارش بیمارستان آیت الله طالقانی ، دکتر محمد حسنی فوق تخصص جراحی عروق، اختلال کارکرد دریچه های سیاهرگی را دلیل بروز بیماری واریس عنوان کرد و جنس، ارث، چاقی، نشستن و ایستادن به مدت طولانی و ورزش های سنگین را از فاکتورهای خطر آن برشمرد.

به گفته وی با افزایش سن رگها  کشش اولیه خود را از دست داده و دریچه های سیاهرگی ممکن است ضعیف شوند. این امر باعث بازگشت خونی می شود که از اندامها به سمت قلب در حرکت است. این موضوع باعث خونریزی، فشار خون و تجمع خون در رگ های فرد شده و منجر به ابتلای وی به واریس شود.

علت بروز واریس

این فوق تخصص جراحی عروق خاطرنشان کرد: رگ‌های واریسی معمولاً در پاها ایجاد می‌شوند و می‌توانند بزرگ، متورم، پیچ خورده، ناصاف و برآمده باشند.

وی با اشاره به مراحل اولیه واریس گفت: گاهی اوقات تکه‌های مویرگی در پاها تشکیل می‌شوند که به رگ‌های عنکبوتی معروف هستند و  نشان دهنده مراحل اولیه واریس هستند.

به گفته وی با توجه به این که هر نوع وریدی می‌تواند واریسی شود، ممکن است اندام فوقانی نیز ممکن است درگیر واریس شوند. اما به علت بیشتر بودن وریدهای اندام تحتانی معمولاً شاهد واریس پاها هستیم  زیرا فعالیت هایی نظیر ایستادن یا راه رفتن زیاد می‌ تواند فشار زیادی به سیاهرگ‌های پایین پا وارد کند.

استادیار دانشگاه عدم کارکرد درست دریچه های کوچک درون سیاهرگ‌ها را منجر به ایجاد بیماری واریسی عنوان کرد و از عوامل اصلی بروز واریس به فاکتورهایی نظیر جنس، ارث ، چاقی ، نشستن و ایستادن به مدت طولانی و ورزش های سنگین اشاره کرد.

عوارض ناشی از عدم درمان وریدهای واریس

وی  عدم درمان وریدهای واریسی را منجر به بروز عوارضی برشمرد و گفت:  واریس به دلیل تجمع خون در اندام باعث خستگی اندام می شود و یک سری مشکلات را برای بیمار در طولانی مدت در پی دارد.
وریدهای سطحی که خون درونشان تجمع کرده مثل حوضچه هایی مستعد انواع تروما هسستند و درصورت ضربه خون در آنها لخته شده و دردهای موضعی شدیدی ایجاد می کند.

این فوق تخصص جراحی عروق افزود: این لخته خون می تواند رشد و پیشرفت کرده و قسمت های بالای اندام را فرا گیرد. اگر این لخته به وریدهای عمقی برسد  خطر آمبولی ریه بیمار را تهدید می کند یعنی لخته جدا شده و به سمت قلب و ریه بیمار حرکت کند که بسیار خطرناک است و جان بیمار را تهدید می کند.

وی به بیماران توصیه کرد: افرادی که دچار واریس های خیلی بزرگ هستند باید درمان خود را پیگیری کنند . البته واریسی که علامت نداشته باشد نیاز به درمان ندارد اما حتما افراد مبتلا باید به جراح عروق مراجعه کنند تا شرایط آنها مورد بررسی قرار گیرد و توصیه ها و درمان مناسب  به آنان تجویز شود.

علایم بیماری

دکتر حسنی از علایم و نشانه های ابتلا به واریس به وجود رگ های پیچ خورده و برجسته که به شکل طناب پیچیده ای روی پا ظاهر می شود، احساس ضعف و یا سنگینی در پاها، سوزش، گرفتگی عضلات و تورم در بخش پایین پاها، دردی که پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت، افزایش می یابد اشاره کرد.

خارش در اطراف یک یا چند رگ، خونریزی از رگ های واریسی ، زخم دردناک در ورید با تغییر رنگ پوست به صورت قرمز رنگ و بی قراری پا را از دیگر علایم ابتلا به واریس در بیمار برشمرد.

درمان بیماری واریس

این عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به روش های درمانی این بیماری گفت: پس از تشخیص واریس به فرد توصیه می شود که  وزنش را کاهش داده و از انجام کارهای سنگین اجتناب کند و همچنین از مصرف دخانیات نیز پرهیز کند.

به گفته وی ابتدا برای بیمار جوراب واریس توصیه می شود که قبل از پوشیدن جوراب واریس فرد باید پاهای خود را مدتی بالا نگهدارد تا خون باقی مانده در اندام تحتانی وی تخلیه شود. در این صورت وقتی بیمار جوراب می پوشد احساس دردش کاهش می یابد اما در صورت عدم رعایت این موارد قبل از پوشیدن جوراب، درد بیمار تشدید می شود.

این فوق تخصص بیماریهای جراحی عروق با اشاره به درمان های مداخله ای برای واریس یادآور شد:  درمان های مداخله ای شامل درمان های بسته نظیر RF، لیزر، درمان های تزریقی(اسکلتروتراپی) به صورت سرپایی و درمان های باز شامل جراحی بای پس و خارج کردن وریدهای واریس هستند.

براساس این گزارش کلینیک جراحی عروق بیمارستان آیت الله طالقانی روزهای شنبه صبح و یکشنبه بعدازظهر پذیرای تمامی مراجعان و بیماران است./ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

 
 
 
 
کپی