اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

توسعه نسل پنجم ارتباطات در مکان‌های عمومی ادامه دارد

توسعه نسل پنجم ارتباطات در مکان‌های عمومی ادامه دارد

توسعه نسل پنجم ارتباطات در مکان‌های عمومی ادامه دارد و در این راستا چهارمین سایت ۵G در باغ کتاب تهران به بهره‌برداری رسید.

 چهارمین سایت ۵G همراه اول صبح امروز در باغ کتاب تهران و با حضور علی نیکزاد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و مهدی اخوان بهابادی در حضور اصحاب رسانه رونمایی شد.

مدیرعامل همراه اول با اعلام این که طی دو ماه گذشته ۴ سایت نسل پنجم ارتباطات راه اندازی شده است، گفت: اکنون ۱۰۰ میلیون سیم کارت در دست مردم کشور داریم. اولین اپراتوری در کشور هستیم که به عدد ۱۰۰ میلیون رسیده ایم و تقریبا ۲۰ درصد بیشتر از جمعیت کشور تعداد سیم کارتی است که ما توزیع کرده‌ایم.

«مهدی اخوان بهابادی» افزود: یکی از سرویس هایی که به شدت در حال توسعه است اینترنت اشیا است و پیش بینی می شود در سال های آتی تعداد اشیا متصل به شبکه فراتر از انسان ها است. همه چیز در شبکه ارتباطی کشور در حال هوشمند شدن است. منافعی که اینترنت اشیا از نظر هوشمندسازی به همراه دارد امروزه در حال گسترش است.

وی ادامه داد: حدود دو سوم دانش آموزان کشور بر بستر سرویس شاد فعالیت می کنند و یک سوم دیگر مشکل ابزار و تجهیزات دارند.

بهابادی تاکید کرد: تقریبا یک سال است که مرکز تحقیق و توسعه ایجاد کردیم و در سال جاری برای اولین بار نزدیک به ۱۱ هزار میلیارد ریال سفارش ساخت آنتن به تولیدکنندگان داخلی دادیم. آنتن هایی که در گذشته از خارج کشور وارد می شد.

بهابادی با بیان این که شبکه ارتباطات سیار شبکه زنده است و نمی توان آن را حتی برای لحظه ای قطع کرد به همین دلیل نیاز به توسعه ابزار بومی داریم. ما بومی سازی در حوزه های مختلف را در دستور کار داریم تا طی چند سال آینده از واردات خارجی بی‌نیاز شویم.

وی خاطر نشان کرد: موضوع دیگری که ما مدنظر داریم، فناوری های جدید است. یکی از آن ها توسعه نسل پنجم ارتباطات است. امسال وارد فاز بهره برداری تجاری نسل پنجم ارتباطات شدیم.

شهر بعدی که سایت نسل پنجم ارتباطات را در آن روشن می کنیم سایت قم است و پس از آن، بقیه شهرها را تحت پوشش قرار می دهیم. سایت های نسل پنجم ارتباطات در سه دانشگاه تهران نصب شده و در آینده نزدیک رونمایی از آن انجام خواهد شد.

به گزارش ایرنا مدتی قبل در مشهد مقدس اولین آنتن نسل پنجم ارتباطات همراه اول راه اندازی و ده روز قبل مراحل تجاری سازی نسل پنجم ارتباطات آغاز شد. امروز نیز چهارمین سایت نسل پنجم ارتباطات در مجموعه باغ کتاب آغاز به کار کرد./ایرنا

کپی