اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

تاخیر در دادگاه قاتل جورج فلوید؛ تجمع معترضان آمریکایی با شعار عدالت نژادی

تاخیر در دادگاه قاتل جورج فلوید؛ تجمع معترضان آمریکایی با شعار عدالت نژادی

قاضی ناظر بر محاکمه افسر سابق پلیس مینیاپولیس که به قتل جورج فلوید متهم است، شروع انتخاب هیئت منصفه را حداقل برای یک روز به تأخیر انداخت و در همین حال تجدیدنظر در مورد بازگرداندن احتمالی یک اتهام دیگر ادامه دارد.

 به نوشته روزنامه گاردین، صدها معترض آمریکایی دوشنبه مقابل محل برگزاری دادگاه تجمع کرده و خواستار اجرای عدالت نژادی و محاکمه "درک شووین" سفیدپوست شدند که ماه مه سال ۲۰۲۰ در حالی که زانوی خودش را روی گردن جورج فلوید سیاه‌پوست فشار می‌داد و بازداشتش کرده بود، جان او را گرفت.

درک شووین به قتل و آدمکشی درجه دو (قتل عمد بدون قصد قبلی) متهم است، اما دادگاه استیناف مینه‌سوتا جمعه گذشته رای داد که اتهام قبلی که سبک‌تر بود (قتل درجه سه) باید توسط پیتر کاهیل، قاضی پرونده دوباره مطرح شود. بازگشت این اتهام، احتمال محکومیت او را افزایش می‌دهد.

اتهام قتل درجه دو علیه شووین ۴۴ ساله با حداکثر حبس ۴۰ سال خواهد بود. او همچنین بعدا با اتهامات حقوق مدنی فدرال مواجه خواهد شد. سه افسر سابق مینیاپولیس هم که به همدستی با شووین متهم هستند، ماه اوت دادگاهی خواهند شد. قاضی پرونده این افسر سابق آمریکایی گفته است که با وجود اختلاف بر سر اتهامات او امروز (سه‌شنبه) روند انتخاب هیات منصفه را پیش می‌برد. وکیل درک شووین با طرح اتهام قتل درجه سه مخالف است.

مقابل ساختمان این دادگاه در مینیاپولیس که موانعی تعبیه شده و سیم خاردار کشیده شده بود، معترضان تجمع کرده و پلاکاردهایی با نوشته "عدالت برای جورج فلوید" و "پلیس‌های قتل را محکوم کنید" در دست داشتند.

آنها همچنین شعارهای "عدالت نباشد، صلح نیست" و "جان سیاه پوستان مهم است" سر می‌دادند. گروهی از معترضان هم پلاکاردی با نوشته "جهان در حال تماشای شماست" به دست داشتند. درک شووین تمام اتهاماتش را رد می‌کند.

معترضان آمریکایی همچنین خواستار اجرای عدالت برای دیگر قربانیان خشونت پلیس در مینه‌سوتا و سراسر ایالات متحده طی ده‌های گذشته شدند. تجمع‌کنندگان همچنین طوماری از اسامی صدها قربانی خشونت پلیس در مینه‌سوتا از سال ۲۰۰۰ در دست داشتند./ ایسنا

کپی