اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
تسهیل‌کننده اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ در تهران

روحانی: اروپا به بی‌عملی درباره برجام پایان دهد

روحانی: اروپا به بی‌عملی درباره برجام پایان دهد

وزیر خارجه ایرلند: فرصت مناسبی برای مذاکره و گفت‌و‌گو ایجاد شده است گروه سیاسی/ «سایمون کاوونی»، وزیر امور خارجه ایرلند روز گذشته به ایران سفر کرد و در دیدار با رئیس جمهوری و وزیر خارجه کشورمان درباره توافق هسته‌ای و تحولات پیرامون آن گفت‌و‌گو کرد.

 این مقام اروپایی که پیشتر اعلام کرده مشتاق است در نقش خود به عنوان «تسهیل‌کننده اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت» ایفای نقش کند، در حالی در تهران حضور یافته است که مقام‌های ایرانی پیش از این بارها بر اهمیت قطعنامه 2231 و ضرورت اجرای آن تأکید کرده‌اند، تا جایی که حتی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان گفته بود امریکا از آنجا که عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل است موظف به اجرای این قطعنامه است ،حتی اگر به برجام هم برنگردد. قطعنامه یادشده در حکم باطل‌کننده همه قطعنامه‌هایی است که پیش از امضای توافق هسته‌ای در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران صادر شده و به بهانه آنها تحریم‌هایی علیه کشورمان وضع شده است؛ در روزهای گذشته اگر چه ایران پیشنهاد اروپایی‌ها مبنی بر حضور در نشست مشترک 1+4 به همراه نماینده امریکا را رد کرده، اما در پی انصراف تروئیکای اروپایی و امریکا از صدور قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته می‌شود که فرصت جدیدی به دیپلماسی برای برون‌رفت از بن‌بست فعلی داده شده است؛ در همین چارچوب وزیر خارجه کشورمان اخیراً گفته که طرح مبتکرانه‌ای با عنوان اقدام سازنده را آماده کرده تا بتواند از وضعیت پیچیده تحولات جاری گره‌گشایی کند. وزیر خارجه ایران در گفت‌و‌گویی که یک ماه پیش با همتای ایرلندی خود داشت نیز تصریح کرده بود که اقدامات امریکا با ایجاد مزاحمت و وضع تحریم‌های غیر‌قانونی بویژه در چند سال اخیر که با اهداف و مفاد منشور مغایرت داشته و ناقض معاهدات بین‌المللی بوده، به چندجانبه‌گرایی ضربه وارد کرده است. انتظار این است همه کشورها بویژه اعضای شورای امنیت در راستای صلح و امنیت بین‌المللی تلاش سازنده داشته باشند.

در همین چارچوب رئیس جمهوری ایران و وزیر خارجه در دیدار روز گذشته با «کاوونی» با اشاره به موضوع برجام خواستار نقش‌آفرینی جدی اروپا درباره این توافق شدند.
حسن روحانی در دیدار وزیر امور خارجه ایرلند، ضمن اعلام آمادگی ایران برای همکاری با نهادهای بین‌المللی برای حل و فصل بحران‌های منطقه، تأکید کرد: «بهترین راه برای حل مشکلات با همکاران اروپایی در سطوح مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، مذاکرات مبتنی بر احترام متقابل و پرهیز از هرگونه تهدید و فشار است».  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی با اشاره به شکست تحریم‌های غیرقانونی و فشار حداکثری امریکا علیه ملت ایران و اعتراف دولتمردان جدید این کشور به این موضوع، اظهار داشت: «فعال شدن برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین‌المللی منوط به لغو تحریم‌ها از سوی امریکا و ایفای تعهدات کامل همه اعضا است». رئیس جمهوری با انتقاد از بی‌عملی و بی‌تحرکی اروپا نسبت به تعهدات برجامی، افزود: «جمهوری اسلامی ایران متعهد به برجام و حفظ آن بوده و تنها طرفی است که برای آن هزینه پرداخته است اما این وضع نمی‌تواند به همین شکل تداوم یابد و برای حفظ و احیای برجام اجرای کامل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل از سوی همه اعضای برجام ضروری است.»
روحانی در ادامه با اشاره به اقدام ایران در توقف اجرای پروتکل الحاقی براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: «به‌رغم توقف اجرای پروتکل الحاقی، ایران همچنان مصمم به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایفای وظایف این سازمان براساس توافق صورت گرفته است».
رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: «ایران آمادگی دارد پس از رفع تحریم‌های غیرقانونی امریکا و دست کشیدن این کشور از سیاست تهدید و فشار، بلافاصله اقدامات جبرانی خود را منطبق با مفاد برجام انجام داده و به تعهدات خود عمل کند». روحانی همچنین در این دیدار توسعه و تعمیق روابط تهران – دوبلین در همه زمینه‌ها بویژه روابط اقتصادی و تجاری را خواستار شد و با تأکید بر استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در این زمینه، اظهار داشت: دو کشور ظرفیت‌های استفاده نشده زیادی در همه ابعاد دارند که باید برای استفاده از آن تلاش کرد.
وزیر امور خارجه ایرلند نیز در این دیدار با اشاره به نقش این کشور به عنوان عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل برای 2 سال آتی و جایگاه تسهیلگری در اجرای برجام و قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد، گفت: خروج ترامپ از توافق برجام یک اشتباه تاریخی بود و دولت جدید امریکا مصمم به بازگشت به برجام است.
«کاوونی» با بیان اینکه برجام را به عنوان یک توافق بین‌المللی برای صلح بسیار ارزشمند می‌دانیم، افزود: «ما تمام تلاش خود را برای حفظ برجام انجام خواهیم داد و حاضریم هر نقش ممکن را که می‌تواند به بهتر شدن شرایط و آغاز دوباره گفت‌و‌گوهای همه اعضای برجام کمک کند، ایفا کنیم». او با اشاره به تغییرات ایجاد شده در دولت امریکا و تمایل دولتمردان این کشور برای بازگشت به برجام، ‌اظهار داشت: «با شرایط جدید فرصت مناسبی برای مذاکره و گفت‌و‌گو ایجاد شده که باید از آن به عنوان ملزم شدن همه اعضا به اجرای برجام استفاده کنیم».
وزیر امور خارجه ایرلند همچنین با همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌و‌گو کرد؛ در دیدار ظریف و وزیر خارجه ایرلند دو طرف ضمن گفت‌و‌گو در مورد برجام، در ارتباط با مسائل دوجانیه و آخرین تحولات بین‌الملل نیز به رایزنی و گفت‌و‌گو پرداختند؛ در این دیدار، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و سعید خطیب‌زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز حضور داشتند.


 

کپی