اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

حذف واژه «نژاد» از قانون آلمان
وزیر دادگستری و وزیر کشور آلمان بر سر حذف واژه «نژاد» از قانون اساسی این کشور توافق کردند و قرار است روز چهارشنبه آینده ۱۰ مارس (20 اسفند) حذف واژه نژاد رسماً اعلام شود. در بند سوم اصل سوم قانون اساسی آلمان آمده است: «هیچ‌کس نباید به دلیل جنسیت، نسب، نژاد، زبان، تبار و زادگاه، عقیده، دیدگاه مذهبی یا سیاسی خود مورد تبعیض قرار گیرد یا از مزیتی بهره‌مند گردد. هیچ‌کس نباید به خاطر معلولیتش مورد تبعیض قرار گیرد.» دولت آنگلا مرکل قبلاً در پاییز سال گذشته تصمیم گرفته بود که اصطلاح «نژاد» را در قانون اساسی اصلاح کند اما وزارت داگستری با پیشنهاداتی که برای اصلاح این واژه ارائه شده موافقت نکرده بود.  
 
---
رهبر بودائیان تبت واکسن زد
«دالایی لاما» رهبر ۸۵ ساله بودائیان تبت و برنده جایزه صلح نوبل برای ترغیب و تشویق مردم برای واکسیناسیون کرونا، اولین دوز واکسن کرونا را دریافت کرد. او در ادامه از دولت مرکزی و ایالتی هند برای فراهم آوردن امکانات و تسهیلات جهت تزریق واکسن تشکر کرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز واکسن تزریقی به دالایی لاما را از نوع «آکسفورد آسترازنکا» اعلام کرد که توسط مؤسسه «سروم» هند تولید شده است. ۱۰ نفر از افرادی که در اقامتگاه دالایی لاما هستند نیز همراه وی واکسینه شدند .دالایی لاما پس از تزریق واکسن حدود ۳۰ دقیقه تحت نظر بود و مشکلی هم پیش نیامد. دالایی لاما بعد از تزریق واکسن گفت: «برای جلوگیری از مشکلات جدی، تزریق واکسن مفید و کارآمد است. بیماران دیگر هم به خاطر نفع خودشان باید واکسن بزنند. من هم به تازگی واکسن را تزریق کردم و حالا باید مردم بیشتری شهامت به خرج دهند و واکسن تزریق کنند.»     
 
---
 
مجازات پزشکی که ماسک نزد
یک دستیار پزشک در شهر دوسلدورف آلمان بعد از این که به جهش بریتانیایی کرونا مبتلا شد با ۶۰۰ نفر تماس برقرار کرد. ظاهراً این زن با وجود بروز علائم از زدن ماسک، حتی در مطب خودداری کرده است. حال مجازات در انتظار اوست. ۲۷۰ نفر به‌دلیل تماس با این دستیار پزشک  در حال حاضر در قرنطینه به‌سر می‌برند. مقام‌های مسئول در دوسلدورف توانسته‌اند تنها با ۶۰درصد کسانی که با این زن در تماس بوده‌اند تماس تلفنی بگیرند. ۴۰درصد باقیمانده شماره تلفن غلط داد‌ه‌اند. اینک تلاش می‌شود که از طریق پست به آنها اطلاع داده شود.
 
 
---
ترور هدفمند 6 زن در افغانستان
6زن فعال از اول سال ۲۰۲۱ براثر حملات هدفمند در افغانستان جانشان را از دست داده اند. سه زن کارمند رسانه‌ها در ننگرهار، یک پزشک زن و دو قاضی زن از جمله این زنان هستند.  
 
---
 
یک وزیر بهداشت دیگر قربانی کرونا شد
خشم و اعتراض خیابانی مردم پاراگوئه از نحوه مدیریت کرونایی دولت به استعفای مقام ارشد بهداشتی این کشور منجر شد. معترضان با تجمع در اطراف ساختمان کنگره در شهر آسونسیون پایتخت پاراگوئه با پلیس درگیر شدند و نیروهای امنیتی نیز برای متفرق کردن صدها معترض، گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک آور شلیک کردند. معترضان پاراگوئه‌ای در عین حال موانع امنیتی را شکستند و به طرف پلیس سنگ پرتاب کردند.در همین حال، «خولیو مازولنی» وزیر بهداشت پاراگوئه روز جمعه و پس از آنکه قانونگذاران این کشور خواستار کناره‌گیری وی شدند، استعفا کرد. وزیر بهداشت جدید به خبرنگاران گفت که فرایند پیگیری تهیه دارو و تجهیزات را بی‌درنگ آغاز می‌کند. پاراگوئه رکورد روزانه و بی‌سابقه ابتلا به کرونا را به ثبت رسانده و در هفت روز گذشته، در هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۱۵ مورد ابتلا گزارش شده است. کمتر از ۰.۱ درصد از جمعیت این کشور تاکنون در برابر بیماری کووید۱۹ واکسینه شده‌اند. تا روز جمعه، ۱۶۵ هزار و ۸۱۱ مورد ابتلا به کرونا در پاراگوئه ثبت شده است. همچنین در همین مدت، ۳ هزار و ۲۷۸ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.
 
 
 
 
 
 
کپی