اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
تکلیف سفرهای نوروزی مشخص شد

سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد

سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع شد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور و همچنین خوزستان، تصمیم اتخاذ شده برای تعطیلات و سفرهای نوروزی در جلسه امروز ستاد را اعلام کرد. به‌گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور، گفت: در سطح کشور و استان‌های مختلف روند بیماری در مجموع یک روند تقریباً با ثبات است؛ گرچه گردش ویروس انگلیسی در اکثر استان‌ها اتفاق افتاده است.

 وی درباره استان خوزستان نیز گفت: استان خوزستان وضعیت متفاوتی دارد و همچنان روند بیماری صعودی است و میزان بیماران افزایش یابنده است و تعداد بیماران بستری بالاست و به‌دنبال آن مرگ و میرها هم قطعاً بالاست و شاید بالاتر هم برود.
رئیسی استان چهارمحال‌وبختیاری را دیگر استانی معرفی کرد که درباره آن نگرانی دارند و گفت: گرچه هنوز خیلی موارد بیماری افزایش نیافته اما نشانه‌هایی می‌بینیم که نیاز است دقت بسیار بیشتری در مورد این استان انجام شود که مبادا درگیر ویروس جهش یافته و انگلیسی شود و این ویروس جایگزین ویروس ووهان شود و درگیری را بالاتر برد. البته گردش ویروس در سطح کشور گزارش شده وگرچه موارد غالب هنوز همان ویروس قبلی است، اما با توجه به قدرت سرایت بالای ویروس انگلیسی خطر جایگزین شدن آن با ویروس قبلی وجود دارد. وی همچنین گفت: در مورد استان‌های قزوین و همچنین تا حدودی استان البرز باید مراقبت بیشتری شود. امیدوارم با افزایش رعایت پروتکل‌ها بتوانیم این ویروس را هم کنترل کنیم.
رئیسی افزود: به‌طور کلی در کشور روند بیماری باثبات و میزان فوتی‌ها هم باثبات است. خوشبختانه در استان‌های شمالی نیز با مدیریت خوبی که انجام دادند روند بیماری رو به‌کاهش است؛ گرچه هنوز خطر کاملاً رفع نشده اما اگر به‌همین شکل پروتکل‌ها رعایت شود،می‌توانیم شاهد باشیم در هفته‌های آینده استان‌های شمالی هم به ثبات خواهند رسید.
رئیسی در ادامه با اشاره به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعطیلات نوروز، گفت: امروز بحث‌های مختلفی مطرح شد، از جمله بحث تعطیلات عید نوروز و سفرها. گرچه که روز قبل هم وزیر بهداشت درباره اینکه سفرها می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به انتقال ویروس شود و این ویروس جهش یافته که قدرت سرایت بالایی دارد، اگر از استانی به استان دیگر جابه‌جا شود قطعاً می‌تواند آن استان را درگیر کند و اگر این سفرها اتفاق بیفتد، استانی که اکنون وضعیت باثباتی دارد، می‌تواند قطعاً وضعیتش بدتر شود و موج جدیدی شکل بگیرد.
رئیسی ادامه داد: به همین دلیل باید سفرها تا حد امکان انجام نشود. درست است که مردم واقعاً تحت فشار بوده و هستند. اکنون سه عید می‌گذرد؛ سال ۱۳۹۸ سیل بود، ۱۳۹۹ کرونا و امسال هم کرونا و ویروس جهش یافته. اما خواهشی که داریم این است تا حد امکان این سفرها به‌هیچ وجه انجام نشود تا امسال را هم با شرایط ثابتی بگذرانیم و از سال آینده که بحث واکسیناسیون کامل‌تر می‌شود و قطعاً سال‌های بعد می‌توانیم تعطیلات بهتری داشته باشیم، آن هم همراه با عزیزان‌مان در کنار یکدیگر که مبادا به‌دلیل سفرهای چند روزه عزیزان‌مان دیگر در کنار ما نباشند که این ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر است.
رئیسی گفت: در عین حال علی‌رغم صحبت‌هایی که شد در ستاد ملی مقابله با کرونا هم بحث شد و نظر عزیزان این است بر اساس مصوبه‌ای که در ستاد داشتیم در شهرهای قرمز و نارنجی سفر کاملاً ممنوع شود و در سایر شهرها اعم از زرد و آبی با رعایت پروتکل‌های بسیار سختگیرانه بتوانند سفرهای ضروری خودشان را انجام دهند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت واردات واکسن کرونا، گفت: طی یکی دو روز گذشته ۲۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی روسیه وارد کشور شد و با فاصله کمی هم ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم هم از کشور چین وارد شده است و محموله‌های بعدی واکسن هم بزودی به دست‌مان می‌رسد که بتوانیم بسرعت واکسیناسیون را سرعت بیشتری بخشیم.
کپی