اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

اشرف غنی بر انتقال قدرت در افغانستان از طریق انتخابات تاکید کرد

اشرف غنی بر انتقال قدرت در افغانستان از طریق انتخابات تاکید کرد

رئیس جمهوری افغانستان یکبار دیگر بر انتقال قدرت از طریق انتخابات تأکید کرد و گفت انتقال قدرت در افغانستان تنها از طریق انتخابات امکانپذیر است.

 محمداشرف غنی روز شنبه در سومین  سال کاری مجلس نمایندگان با بیان اینکه نهادهای دولتی طبق قانون اساسی به کار خود ادامه  دهند افزود:اگر طالبان صلح می خواهد باید زیر چتر جمهوریت وارد انتخابات شود.

وی از طالبان خواست برای دستیابی به صلح واقعی تلاش کند و خواسته های خود را از طریق گفت وگو در میز مذاکره دنبال کند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت که آماده هر نوع فداکاری برای دستیابی به صلح مورد نظر مردم است ،اما هرگز بر سر قانون اساسی و نظام معامله نخواهد کرد.

وی اظهار داشت با دولت جدید آمریکا برای دستیابی به صلح به طور مداوم در تماس است.

اشرف غنی از پاکستان خواست  برای دستیابی به صلح پایدار با افغانستان صادقانه همکاری کند و تنها در این صورت است که مسیر ترانزیت پاکستان به آسیای میانه از طریق افغانستان محقق خواهد شد.

وی با محکوم کردن حملات هدفمند تروریست ها به خبرنگاران ،فعالان مدنی ،زنان و علما در کابل و دیگر استانهای کشور خاطر نشان کرد ترور این افراد در واقع حمله همه مردم است  .

اشرف غنی در خصوص سفر زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان به کابل سخنی نگفت .

اما سیاستمداران افغانستان طی چند روز گذشته بطور آشکار از تغییر در شکل و محتوای روند صلح  افغانستان خبر داده اند و گفته اند امکان برگزاری مذاکرات در ترکیه وجود دارد.تاکنون گروه طالبان هیچ گونه اظهار نظری در خصوص تغییر روند صلح نکرده است.

طالبان پیش از این بر خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان مطابق توافقنامه صلح دوحه تاکید می کرد./ ایرنا

کپی