اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

شورای امنیت از صدور قطعنامه درباره تیگرای منصرف شد

شورای امنیت از صدور قطعنامه درباره تیگرای منصرف شد

تلاش در شورای امنیت سازمان ملل برای تصویب قطعنامه‌ای با درخواست خاتمه خشونت در تیگرای اتیوپی و تاکید بر ارسال کمک‌های انسانی به این منطقه به دلیل مخالفت‌های هند، روسیه و بخصوص چین ناکام ماند.

 به نقل از خبرگزاری فرانسه،سه دیپلمات شورای امنیت گفتند که ایرلند ارائه دهنده پیش نویس این قطعنامه تصمیم گرفته دیگر تایید و کار بر روی این قطعنامه را دنبال نکند.

یک دیپلمات دیگر که او نیز نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد: (در این زمینه) اتفاق نظری وجود نداشته و طرحی برای ادامه کار در دست نیست.

همچنین دیپلمات دیگری اظهار کرد: چین به متن پیشنویس بیانیه اعتراض کرد اما برخی کشورهای غربی در شورای امنیت از جمله ایرلند که متن بیانیه را تنظیم کرده بودند، این اعتراض را نپذیرفتند.

روسیه نیز از مخالفت چین با متن بیانیه حمایت کرد. این دو کشور از زمان آغاز خشونت‌ها در تیگرای اعلام کردند: این مساله یک موضوعی داخلی برای اتیوپی است و به سازمان ملل ارتباطی ندارد.

برخی دیپلمات‌ها گفتند: چین و روسیه می‌خواستند پیشنویس فقط بر شرایط انسانی مرزهای منطقه (تیگرای) متمرکز باشد.

آخرین نشست شورای امنیت درباره تیگرای در تاریخ دوم فوریه برگزار و در آن خواسته شد اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه بیشتری به منطقه داده شود، در آن جلسه چین و کشورهای آفریقایی عضو شورا (یعنی آفریقای جنوبی، نیجر و تونس) با صدور بیانیه‌ای از طرف شورا مخالفت کردند.

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد، نیروهای اریتره در ماه نوامبر صدها کودک و غیرنظامی را در در تیگرای از پا درآوردند.

این دومین گزارش مهمی است که در یک هفته گذشته درباره اتهامات ارتش اریتره به ارتکاب نقض‌هایی در شهر اکسوم منتشر می‌شود.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل نیز در تحقیقی درباره این درگیری‌ها از کشتار برنامه‌ریزی شده صدها غیرنظامی توسط ارتش اریتره گفته بود./ ایسنا

کپی