اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی
وزیر جهاد کشاورزی:

۶ و نیم میلیون هکتار طرح آبخیزداری در دولت تدبیر و امید انجام شد

۶ و نیم میلیون هکتار طرح آبخیزداری در دولت تدبیر و امید انجام شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۶ و نیم میلیون هکتار طرح آبخیزداری و آبخوانداری در ایام خدمت دولت تدبیر و امید در کشور انجام شده‌ است که سرمایه ارزشمندی در حوزه حفاظت آب و خاک محسوب می‌شود.

«کاظم خاوازی» روز شنبه در آیین بهره‌برداری از نخستین پارک آبخیز استان مرکزی در اراک، افزود: اجرای  طرح‌های آبخیزداریدر ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشور  امسال در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت که برآورد شده  تاپایان سال یک و ۲ میلیون هکتار از این طرح‌ها به ثمر بنشیند و کارنامه دولت تدبیر و امید با اجرای ۶ و نیم میلیون هکتار اجرای طرح‌های آبخیزداری بسته شود.

وی از کاشت ۳۵ هزار هکتار نهال در عرصه‌های کشور با هدف مقابله با بیابانزایی در سال جاری خبرداد و گفت: کار غنی سازی جنگل‌ها در رویشگاه‌های اصلی آن‌ها در سطح ۴۷ هزار هکتار انجام شده‌ است.

وزیر جهاد کشاورزی اجرای طرح زراعت چوب در کشور را از برنامه‌های اولویت‌دار دولت تدبیر و امید عنوان کرد و ادامه داد: در راستای زراعت چوب، کاشت درخت در  ۳۰ هکتار امسال هدفگذاری شده بود که تاکنون ۲۰ هکتار آن به بهره‌برداری رسیده‌ است.

خاوازی افزود: کاشت درخت امسال در سطح  ۳۳۰ هزار هکتاراز عرصه‌های کشور صورت گرفته است.

وی ادامه داد: مطالعات اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۲۲ حوزه آبخیز کشور و ۱۱ استان به‌منظور مقابله با ورود سیلاب به شهرها در دستور کار سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور قرار گرفته و اجرای طرح پارک آبخیز از جمله این طرح‌ها برای مقابله با وقوع سیلاب در کشور است.

وزیر جهاد کشاورزی سطح جنگل‌های دنیا را چهار میلیارد هکتار عنوان کرد و گفت: این جنگل‌ها با جذب ۳۷ میلیارد تن دی اکسیدکربن در طول سال نقش مهمی را  در بقای انسان‌ برعهده دارند که بیش از ۵۰ درصد این جنگل‌ها در حدود ۶ کشور جهان قرار گرفته  و سهم ایران از این اراضی ناچیز است.

خاوازی اظهار داشت: سرانه جنگل در ایران ۲ دهم هکتار است و این مهم نشان از اهمیت کاشت درخت و جنگل‌کاری و حراست از فضای سبز کشور دارد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این نشست گفت: فرسایش آبی در هر هکتار از اراضی طبیعی کشور ۱۶ و چهار دهم تن در هکتار است  و اجرای طرح‌های آبخیزداری کاهش ۹ تنی فرسایش آبی در هکتار و کنترل ۲۵ میلیون تن رسوبات در اراضی آبخیز را رقم می‌زند.

«مسعود منصور» اجرای طرح پارک‌های آبخیزداری را از جمله طرح‌های موثر برای مقابله با سیلاب و کنترل روان‌آب در سطح کشور دانست و افزود: ۴۰ میلیون هکتار حوزه‌ آبخیز شهری در ایران وجود دارد که تاکنون عملیات آبخیزداری در ۶ میلیون هکتار آن اجرا شده‌ است.

وی ادامه داد: ۱۹ پارک آبخیز با وسعت ۴۶ هزار هکتار در نقاط مختلف ایران در دست اجرا است و مطالعه ایجاد ۲۵ پارک نیز کلید خورده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اجرای پارک‌های آبخیز برای مقابله با وقوع سیلاب در شهرها و کنترل روان‌آب‌ها باید در دستورکار  ادارت منابع طبیعی و آبخیزداری، شهرداری و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گیرد.

منصور ادامه داد: پارک آبخیز دره گردوی اراک از جمله این سازه‌های مهم است که  در زمینی به مساحت یک‌هزار و ۴۱۳ هکتار و متوسط شیب ۵۸ درصد ایجاد شده‌است.

وی افزود: پوشش  بستر ۸۰ درصدمنطقه دره گردو اراک سنگی است و این مهم افزایش احتمال بروز سیلاب در این اراضی را تشدید می‌کند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اجرایی نشدن طرح‌های آبخیزداری در منطقه دره گردو اراک به معنای تبدیل این تفرجگاه طبیعی در سطح یک عامل تهدیدزا برای کلانشهر اراک است.

منصور افزود: ۱۶۶ میلیارد ریال تاکنون برای اقدامات آبخیزداری دره گردو اراک هزینه شده که ۸۰ درصد این منابع مالی از محل اعتبارات ملی و ۲۰ درصد از محل اعتبارات استانی تامین  شده است.

سرپرست شهرداری اراک نیز در این آیین گفت: سرانه فضای سبز این شهرستان ۲۵ متر مربع عنوان شده و افزایش این مهم در دستور کار شهرداری قرار دارد.

« سعید بیاتیان» افزود: ۸۶ هکتار از اراضی دره گردو اراک برای اجرای فضای سبز و ۳۵ هکتار برای سایر فعالیت‌ها در این منطقه به شهرداری این شهرستان تحویل شد.

وی ادامه داد: ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های مختلف از سوی شهرداری اراک به منطقه دره گردو این شهر اختصاص یافته‌است.

«کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی و هیات همراه در  سفر یک‌روزه به استان مرکزی با حضور در گلزار شهدا به مقام شامخ شهیدان در اراک ادای احترام کردند و ضمن شرکت در آیین بهره‌برداری از پارک آبخیز منطقه گردشگری گردو اراک، با نماینده ولی فقیه استان مرکزی نیز دیدار می‌کنند.

بازدید از طرح ۲ هزار هکتاری جنگل‌کاری چپقلی و توسعه باغات در اراضی شیب دار و حضور در شهرک گلخانه آوه در شهرستان ساوه و بازدید از مجموعه تولید نهال شرکت ماهان از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی است.

۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد و یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می‌شود.

/ایرنا


 

کپی