اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر ارمنستان گفتگو کرد

وزیر خارجه آمریکا با نخست وزیر ارمنستان گفتگو کرد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، وزیر خارجه آمریکا در گفتگویی با نخست وزیر ارمنستان درباره اهمیت اجرای قانون با وی صحبت و از سازش قره باغ استقبال کرد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه گفت: آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا بر اهمیت رعایت اجرای قانون و روابط دموکراتیک تاکید و به مساله حمایت مداوم آمریکا از تحولات روند دموکراتیک در ارمنستان اشاره کرد. وزیر خارجه آمریکا همچنین از اقدامات در راستای کسب سازش سیاسی با ثبات در قره باغ نیز استقبال کرد.

بحران سیاس در ایروان پس از آن ایجاد شد که معاون رئیس ستاد مشترک ارتش ارمنستان اظهارات مناقشه برانگیز نیکول پاشینیان، نخست وزیر این کشور را درباره ناکامی سامانه‌های موشکی دفاع هوایی روسی در جریان درگیری‌های قره باغ مورد تمسخر قرار داد.

این مساله باعث شد تا یکسری از مقام‌ها از ارتش ارمنستان اخراج شوند. نیروهای مسلح ارمنستان نیز در بیانیه‌ای خواستار استعفای پاشینیان شدند.

نخست وزیر ارمنستان نیز این اقدام را تلاش برای کودتا عنوان کرد و از حامیانش خواست تا به خیابان‌ها بیایند. اپوزیسیون نیز موانع و چادرهایی را در نزدیکی پارلمان ارمنستان برپا کرده و خواستار استعفای پاشینیان شدند.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری ارمنستان نیز با اشاره به این تحولات در ارمنستان گفت: استفاده از موشک‌های اسکندر روسی در جریان درگیری‌های قره باغ ثبت نشده و اظهارات پاشینیان را درباره ناکارآمدی این سامانه‌های دفاع موشکی شبیه به یک "قصه" دانست.

روز دوشنبه نیز شبکه خبری آرمن‌پرس از قول یکی از سخنگوهای پاشینیان گزارش کرد، نخست وزیر پس از گفتگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به این نتیجه رسید که درباره این موشک‌ها، گزارش‌های غلطی را دریافت کرده است./ ایسنا

کپی