اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
گلایه نزدیکان محمدعلی اسلامی ندوشن و علی دهباشی از انتشار خبرهای نادرست

غفلت از نتایج مسابقه‌ای بی‌حاصل!

غفلت از نتایج مسابقه‌ای بی‌حاصل!
مریم شهبازی خبرنگار

٭ چند سالی است که به نظر می‌رسد برای انتشار خبر خداحافظی با بزرگان‌مان مسابقه گذاشته‌ایم؛ نمونه‌اش انتشار رسمی و غیررسمی خبر درگذشت فلان چهره سرشناس هنری یا ادبی. همچون اتفاقی که طی روزهای اخیر درباره «محمدعلی اسلامی ندوشن» شاهد بودیم؛ هرچند که خوشبختانه این استاد ادبیات آن‌طور که خانواده‌اش گفته‌اند بجز کهولت سن مشکلی ندارد.

 انتشار این خبر نه‌تنها در توئیتر و شبکه‌های اجتماعی دوستداران ادبیات را نگران کرد بلکه حتی به کامنت‌های پست‌های اهالی کتاب هم راه یافت که متأسفانه استاد ندوشن را هم از دست دادیم! شتاب‌زدگی در انتشار خبرهای این‌چنینی اغلب برای نزدیکان چهره‌های فرهنگی هم دردسرساز می‌شود آن‌چنان‌که چند روزی است که به نقل از افراد مختلفی از صحت و سلامتی استاد می‌خوانیم. شیرین‌بیانی، همسر اسلامی ندوشن در واکنش به این خبر ابزار ناراحتی کرده و به ایسنا گفته: «نمی‌دانم اینها از کجا درمی‌آید!» از فضای مجازی که عموماً سهمی بسزا در انتشار خبرهای جعلی دارد بگذریم نکته دور از انتظار، دامن زدن برخی رسانه‌های رسمی به خبرهای این‌چنینی است. بیانی ادامه داده: «پریروزها، پس‌پریروزها، چهار روز پیش همچنین خبری را کسی به ما داد و ما هم تکذیب کردیم. من نمی‌دانم از کجا درآمده و چه‌جوری درآمده. ایشان کسالتش در سه چیز خلاصه می‌شود؛ یکی ضعف است، یکی از پا افتادگی است و پایش کار نمی‌کند و مرض بخصوصی ندارند و بهتر است بگوییم مرض دارند، مرض هم کهولت است. جلو کهولت را هم نمی‌شود گرفت.» همسر استاد اسلامی ندوشن در پایان خواسته‌ای هم ازاهالی رسانه داشته:«اگر شما نهایت لطف را بفرمایید در گوشه‌ای از خبرگزاری و روزنامه تکذیب بفرمایید ما خوشحال می‌شویم که مردم اذیت و ناراحت نشوند. می‌دانم دوستداران دکتر اسلامی زیاد هستند و اگر خبر را بشنوند ناراحت می‌شوند. الآن که خبر را می‌شنوم واقعاً خنده‌ام می‌گیرد زیرا از این قضیه ایشان عجالتاً دورند.» اصغر دادبه، رئیس شورای نظارت بر نشر آثار اسلامی ندوشن هم تأکید کرده که ایشان مشکلی جز کهولت سن ندارند. نگرانی از انتشار پیوسته خبر مذکور برخی از دوستان این شاعر، نویسنده، مترجم و پژوهشگر همچون محمود آموزگار را هم برآن داشته که سلامتی استاد را پیگیر شوند و اطلاع‌رسانی کنند.
٭ از انتشار خبرهای نگران‌کننده درباره اسلامی ندوشن که بگذریم ابتلای یکی از اهالی فرهنگ و همچنین اصحاب رسانه به کرونا هم چندی است موجب نگرانی جمعی از دوستان وی شده که ازقضا تنها به جغرافیای کشور خودمان هم محدود نمی‌شوند. علی دهباشی، سردبیر مجموعه فرهنگی هنری بخارا که برخی همچون زنده‌یاد باستانی پاریزی او را «صاحب بی‌تاج و تخت سمرقند و بخارا» خوانده‌اند یا زنده‌یاد داریوش شایگان که دهباشی را به یک «یک وزارتخانه» تشبیه کرده است. (یادداشت حسن باستانی‌راد/ایسنا) اما چگونگی انتشار خبرهای مرتبط با سلامتی این پیشکسوت فرهنگی هم صدای خانواده‌اش را درآورده؛ آن‌قدر که شهاب دهباشی، فرزند او با انتقاد از برخی رسانه‌ها و انعکاس نادرست حرف‌هایش، گفته ترجیح می‌دهد که اخبار مرتبط با وضعیت سلامتی وی تنها از طریق سایت رسمی بخارا منتشر شود. (ایرنا) نکته قابل‌توجه درباره علی دهباشی یادداشت‌هایی است که پیوسته شاهد انتشار آنها در فضای مجازی و به نقل از چهره‌های سرشناس فرهنگ و ادب هستیم؛ از یادداشت محمدعلی موحد و محمدرضا شفیعی کدکنی گرفته تا دیگر فعالان این عرصه که همگی متفق‌القول تأکید دارند که دهباشی باید هر چه زودتر رخت عافیت برتن کند چراکه فرهنگ این سرزمین همچنان به تلاش‌ها و خدمات او نیاز دارد. آخرین خبرها حاکی از وضعیت پایدار علی دهباشی و تلاش برای بهبودی وی بوده است.

کپی