اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

ماجرای برکناری شهردار اهواز

ماجرای برکناری شهردار اهواز

گروه ایران زمین - در جلسه یکصد و چهل و دوم شورای شهر اهواز که شامگاه پنجشنبه با موضوع برکناری موسی شاعری شهردار اهواز و انتخاب سرپرست شهرداری برگزار شد، موسی شاعری با ۹ رأی از سمت خود برکنار و ابراهیم نوشادی با ۱۲ رأی به‌عنوان سرپرست شهرداری انتخاب شد.

 وزارت کشور در نامه‌ای که به شورای اسلامی شهر اهواز ارسال کرده بود، موسی شاعری شهردار اهواز را فاقد صلاحیت این سمت دانسته بود، بنابراین قرار بود روز چهارشنبه جلسه عزل شهردار اهواز و انتخاب سرپرست شهرداری برگزار شود که به‌دلیل غیبت پنج عضو شورا، این جلسه لغو شد.پیش از این نیز نامه‌ای از سوی سازمان بازرسی کل کشور در خصوص برکناری شهردار اهواز به شورای شهر اهواز ارسال شده بود.شاعری پیش از این نیز در پی شکایت مرکز بهداشت غرب و پیگیری مدعی‌العموم در زمینه آبگرفتگی‌های سال گذشته در اهواز، در حکمی بدوی به حبس و انفصال از خدمت محکوم شده است.
به‌گزارش ایسنا، عبدالزهرا سنواتی رئیس شورای شهر اهواز در این جلسه اظهار کرد: نامه‌ای از سوی مدیرکل دفتر امور شورای اسلامی شهرها و وزارت کشور با ضمیمه نامه‌هایی از سازمان بازرسی کشور، ۳ اسفندماه برای شورای شهر اهواز ارسال شد و شورا را مکلف کرد که بر اساس قانون و بر اساس تبصره ۴ ذیل بند یک ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، اقدام کنیم و گزارش آن به وزارت کشور، سازمان بازرسی و استانداری خوزستان ارسال شود.
وی افزود: همه اعضای شورا و مسئولان استان خوزستان بر قانون‌مداری و اخلاق‌مداری تأکید دارند. از همه افرادی که در رسانه‌ها یا فضای مجازی، امور شهر و مدیریت شهری و شورا را پیگیری می‌کنند می‌خواهیم که اخلاق‌مداری را رعایت کنند و آنچه قانون ما را مکلف کرده و باید اجرا شود، عنوان کنند.
رئیس شورای شهر اهواز بیان کرد: سه دستگاه نظارتی و حاکمیتی یعنی وزارت کشور، سازمان بازرسی و استانداری، برکناری شهردار اهواز را به شورای شهر تکلیف کردند و به ما احترام گذاشتند و گفتند به تکلیف خود عمل کنید.
سنواتی با تأکید بر لزوم تعیین تکلیف سریع موسی شاعری و انتخاب شهردار جدید گفت: اکنون اعضای شورای شهر تحت فشار هستند و ممکن است فردا گزینه‌ای تغییر پیدا کند و باز به اعضای شورای شهر فشار بیاورند یا تغییراتی صورت بگیرد.وی با اشاره به طرح پیشنهاد از سوی برخی اعضای شورا مبنی بر اینکه شاعری به جای اینکه عزل شود خودش استعفا بدهد تا عزل در سابقه و رزومه کاری وی قرار نگیرد، تصریح کرد: اگر شهردار اهواز استعفای خود را به‌صورت پیامک هم برای اعضای شورای شهر ارسال می‌کرد، آن را می‌پذیرفتیم.


 

کپی