اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

تدوین لایحه کاهش قدرت نظامی کاخ سفید به سنا رفت

جنگ قدرت بین سنا و رئیس جمهوری امریکا

جنگ قدرت بین سنا و رئیس جمهوری امریکا
بنفشه غلامی

بیش از یک هفته از حمله ارتش امریکا به شرق سوریه می‌گذرد، اما هنوز خشم سناتورهای امریکایی، بویژه دموکرات‌ها از اقدام نظامی که به دستور «جو بایدن» و بدون کسب مجوز از کنگره امریکا انجام شده است، فروکش نکرده است. دو سناتور از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه لایحه‌ای را تقدیم سنای امریکا کرده‌اند که در آن بر کاهش قدرت نظامی رئیس جمهوری امریکا تأکید شده است؛خواسته‌ای که در دوره «دونالد ترامپ» نیز مطرح شده بود.

به گزارش سایت کنگره امریکا «هیل»، سناتور «تیم کین» از ایالت ویرجینیا که از سال‌ها پیش خواهان افزایش قدرت کنگره برای محدود کردن قدرت پست ریاست جمهوری امریکا برای آغاز جنگی یک جانبه و حملات نظامی است، اعلام کرده است که کار خود را برای ایجاد این محدودیت و لغو مجوز ده ساله‌ای که بر مبنای آن رئیس جمهوری امریکا می‌توانست بدون کسب مجوز از کنگره هر زمان که لازم بود، دستوراتی تهاجمی را به قوای نظامی امریکا بدهد آغاز کرده است.
«کین» که گفته بسیار سرخورده شده است که چرا کنگره قبل، در زمان «دونالد ترامپ» این کار را نکرد، تأکید کرده است که دو دهه قبل بنا بر شرایطی که وجود داشت، چنین مجوزی به ریاست جمهوری امریکا داده شد، اما اکنون زمان آن است که قانونگذاران امریکا قدرت خود را از رئیس جمهوری پس بگیرند. این سناتور دموکرات همچنین گفته است: «حملات هفته پیش در سوریه نشان داد که قوه مجریه صرف نظر از آنکه چه حزبی آن را در دست داشته باشد، به گسترش قدرت‌های نظامی خود می‌اندیشد.» «کین» سال گذشته نیز حامی قطعنامه مشترکی بود که خواهان منع درگیری نیروهای ارتش امریکا با نیروهای ایرانی و نیروهای تحت حمایت ایران بود، اما «ترامپ» این قطعنامه را وتو کرد. لایحه‌ای که تقدیم سنای امریکا شده است، بر‌بندی از قانون اساسی امریکا استوار است که تأکید می‌کند، رئیس جمهوری امریکا برای انجام اقدامات نظامی علیه کشورها  یا گروه‌ها باید ابتدا مجوز کنگره را دریافت کند.
سال 2001 در پی حملات 11 سپتامبر، کنگره امریکا مجوزی را برای رئیس جمهوری امریکا که در آن زمان «جورج بوش پسر» بود، صادر کرد تا با توجه به شرایط موجود و مبارزه با تروریسم، تصمیمات خود را سریع‌تر عملی کند، اما در چند سال اخیر، بحث‌های متعددی درباره ادامه این مجوز وجود داشته است و اعضای زیادی از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در کنگره امریکا، بارها برای لغو این مجوز تلاش کرده‌اند، اما این تلاش‌ها تا کنون با توجه به قدرت طلبی‌های رؤسای جمهوری امریکا به نتیجه نرسیده است.
به‌ گزارش «ترو آوت»، «کین» در پیشبرد این لایحه تنها نبود و «تاد یانگ»، سناتور جمهوریخواه نیز با وجود حمایت شماری از جمهوریخواهان از حمله 26 فوریه امریکا به سوریه، در کنار «کین» قرار گرفت؛ بجز این دو نفر سناتورهای دموکرات «تامی داکورث»، «کریس کونز» و «دیک داربین» و همچنین سناتورهای جمهوریخواه «مایک لی»، «چاک گراسلی» و «رند پال» از این لایحه حمایت کرده‌اند. سناتور «کریس مورفی» از ایالت کانکتیکات هم از دیگر سناتورهایی است که اعتقاد دارد، کنگره برای ادامه چنین مجوزی باید دوباره قانع شود.  
«کریس مورفی» که نشست توجیهی هفته پیش سنا را با نارضایتی ترک کرده بود، روز پنجشنبه‌ در مصاحبه‌ای با رادیو ملی امریکا (NPR) گفت: «بایدن نیز مثل سه رئیس جمهوری قبل از خود مدعی است که اقدامش تنها برای دفاع از نیروهای خارج از کشور انجام شده است، اما طبق قانون و مجوزی که در جریان جنگ‌های امریکا در 1991 (جنگ اول خلیج فارس) و 2002 (جنگ افغانستان) به رئیس جمهوری امریکا داده شده است، وی تنها می‌تواند در قبال تهدیدهای قریب الوقوع علیه نیروهای امریکایی، بدون کسب مجوز از کنگره تصمیم به عملیات جنگی بگیرد و مجاز نیست برای عملیاتی که مبنای تلافی جویانه دارد، به تنهایی و بدون کسب مجوز از کنگره اقدامی انجام دهد، زیرا این وضعیت دیگر یک وضعیت اضطراری نیست.» او تأکید کرد که برای رسیدن به نقطه‌ای که کنگره بتواند قدرت سابق خود را در تصمیم گیری‌های جنگی داشته باشد، این است که هر دو حزب، فارغ از اینکه رئیس جمهوری مستقر از حزب آنها هست یا نه، به‌طور مشترک همکاری کنند.  لایحه ارائه شده از سوی «تیم کین» و «تاد یانگ» قرار است در روزهای آینده در دستور کار کنگره قرار بگیرد.

کپی