اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
رییس سازمان زندان‌های کشور:

زندانیان مورد طمع رسانه‌های بیگانه برای زیر سوال بردن نظام هستند/ انتقال زندان تبریز به خارج از شهر یک قرن طول می‌کشد

زندانیان مورد طمع رسانه‌های بیگانه برای زیر سوال بردن نظام هستند/ انتقال زندان تبریز به خارج از شهر یک قرن طول می‌کشد

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: زندان، زندانیان و اتفاقات مربوط به آن‌ها مورد طمع رسانه‌های بیگانه برای زیر سوال‌بردن عملکرد نظام جمهوری اسلامی هستند.

محمدمهدی حاج محمدی روز جمعه در دیدار با امام جمعه تبریز گفت: این رسانه ها تلاش می کنند با سوءاستفاده از وضعیت زندان ها، به همه در داخل و خارج از کشور القا کنند که نظام جمهوری اسلامی به حقوق زندانیان بی اعتنا است.

وی با تاکید بر اینکه این تهدید علیه نظام جمهوری اسلامی را باید به فرصت تبدیل کرد، اظهار داشت: زندان ها در جمهوری اسلامی محلی برای هدایت و تربیت انسان ها بوده و در این راستا بحث حرفه آموزی و اشتغال که نقش محوری را در اصلاح و تربیت زندانیان ایفا می کند، جزو اولویت های سازمان زندان های کشور قرار دارد.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۲۰۰ هزار زندانی در زندان های کشور وجود دارد و جمعیتی بیش از آن نیز سالانه به آن ها رفت و آمد می کنند، گفت: بر اساس هدف گذاری ۵۰ درصدی محکومان و زندانیان واجد شرایط برای اشتغال تا پایان امسال، این موضوع محقق شده است.

حاج محمدی ادامه داد: در طول سال های پس از انقلاب اسلامی رقم اشتغال زندانیان بیش از ۲۰ درصد نبوده در حالی که تنها در آذربایجان شرقی این رقم به ۵۹ درصد رسیده است و این موضوع نشان از توجه نظام جمهوری اسلامی به اصلاح و تربیت انسان ها حتی در داخل زندان هاست.

وی با اشاره به اینکه بر اساس تاکیدات رییس قوه قضاییه این رقم در سال آینده باید به ۸۰ درصد برسد، یادآوری کرد: برای زندانیان در داخل زندان ها فرصت حرفه آموزی فراهم شده و آن ها می توانند در مدت حضور در زندان از این فرصت برای حرفه آموزی استفاده کنند.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با اشاره به اینکه عملکرد سازمان زندان ها می تواند خروجی فعالیت های بخش های مختلف قوه قضاییه باشد، گفت: مردم می توانند بر اساس عملکرد این سازمان به عملکرد قوه قضاییه نمره دهند.

حاج محمدی افزود: با عملکرد مثبت سازمان زندان های کشور،  برای خیلی از مجرمان زندانی در زندان ها فرصتی فراهم می شود تا خیلی از سوءتفاهم های آن ها در خصوص عملکرد قوه قضاییه رفع شود.

وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه زندانها باید آموزشگاه نیکی باشد، اظهار داشت: جمعیت زیادی به طور  ۲۴ ساعته در اختیار زندان هستند و باید با نگاه و رفتار مثبت برای اصلاح و تربیت آن ها تلاش کرد.

حاج محمدی با اشاره به طرح شهید لاجوردی در قوه قضاییه، ادامه داد: با اجرای این طرح امکان مشارکت مردم در امور زندان های کشور فراهم شده است و مردم می توانند در این زمینه با این زندان های کشور همکاری کنند.

مهارت آموزی و باسواد کردن زندانیان بی سواد باید جزو اولویت های سازمان زندان های کشور باشد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این دیدار گفت: مهارت آموزی در زندان ها به افرادی که قرار است مدت زیادی در زندان بسر ببرند و آموزش سواد به کسانی که بی سواد هستند باید در اولویت برنامه های سازمان زندان های کشور باشد.

حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم، افزود: هم اکنون در قوه قضاییه فرصتی بوجود آمده که مردم می توانند هر زمان که نیاز باشد حرف های خود را به مسوولان این قوه برسانند و این موضوع می تواند علاوه بر رضایتمندی آنان، امید را در دل آن ها ایجاد می کند.

 

انتقال زندان تبریز به خارج از شهر با روند کنونی یک قرن طول می‌کشد

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: بر اساس تعبیر مشاور فنی و عمرانی این سازمان، انتقال زندان تبریز به خارج از شهر با روند کنونی، یک قرن طول می‌کشد.

محمدمهدی حاج محمدی روز جمعه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه انتقال این زندان به خارج از شهر نیازمند حمایت های دولت و استانداری است، افزود: بهترین روش برای انجام سریع تر این کار،  تغییر کاربری با بالاترین ارزش افزوده است تا بتوان از محل فروش و تهاتر آن سریعتر زندان جدید احداث شود و قانون نیز این اجازه را داده است.

وی با اشاره به اینکه در این زمینه نیاز به مساعدت استانداری است، اظهار داشت: زندان ها در برقراری امنیت جامعه نقش بسزایی داشته و سستی در انجام ماموریت این سازمان می تواند برای جامعه دردسر ایجاد کند.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: اگر این سازمان به وظیفه خود برای اصلاح و تربیت زندانیان خوب عمل نکند، یک زندانی معمولی می تواند در زمان خروج به یک زندانی حرفه ای و متبحر در بزه تبدیل شود.

حاج محمدی با بیان اینکه با عمل درست به وظایف می توان زندانی را احیا و اصلاح کرد، ادامه داد: بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «کار شما در زندان طبابت است» بر اساس آن زندان می تواند مرکز درمانی، اصلاح و تربیت باشد و نقش زندانبانان پرستاری است.

وی با اشاره به اینکه ما مجری دستورات و نسخه های اطبا و قضاتی هستیم که زندان را تجویز می کنند، یادآوری کرد: محلی که مریض بستری می شود مهم بوده و با توجه به اینکه در مرکز درمانی نمی توان برای همه بیماران یک نسخه واحد پیچید، در زندان نیز نیاز است تا طبقه بندی و جداسازی زندانیان انجام شود و این کار مستلزم حمایت های دولت و استانداران است.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، خانواده های زندانیان از دل نگرانی های این سازمان اعلام کرد و گفت: به علت زندانی شدن سرپرست خانواده ها اگر از این خانواده ها غفلت شود آن ها نیز می توانند به جمع زندانیان اضافه شوند بنابراین خیلی آسیب پذیر هستند.

حاج محمدی با اشاره به طرح های اشتغالزایی و حرفه آموزی این سازمان در زندان های کشور، افزود: زندانی نیروی کار ارزان قیمت بوده و استفاده بخش خصوصی از این نیرو امتیاز برد بردی را نصیب آن و زندانیان می کند.

ساخت زندان جدید تبریز با بودجه های قطره چکانی راه طولانی دارد

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار با اشاره به روند احداث زندان جدید تبریز،  گفت: ساخت این زندان با بودجه های قطره چکانی راه طولانی دارد و باید با واگذاری زمین زندان کنونی به سرمایه گذاران یا شهرداری، روند انتقال زندان به محل جدید را تسریع کرد.

---

محمدرضا پورمحمدی، با بیان اینکه محل زندان کنونی تبریز از معضلات اصلی استان است، افزود: با توجه به توسعه شهر در حاشیه آن و مشرف بودن ساختمان های اطراف به زندان تبریز، از لحاظ امنیتی مکان مناسبی برای نگهداری زندانیان نیست.

وی یادآوری کرد: در سال جاری ۶۷ میلیارد تومان برای احداث زندان جدید تبریز اختصاص یافته است که با این روند پنج تا ۶ سال برای تکمیل آن زمان نیاز است در حالی که می توان در مقابل ساخت بخشی از زندان جدید توسط شهرداری بخشی از این زندان را به آن تحویل داد تا این کار سریع تر انجام شود یا ساز و کار جدیدی برای آن تعیین کرد.

استاندار آذربایجان شرقی، گفت: این استان از استان های امن کشور بوده و با وجود موقعیت خاص جغرافیایی، شرایط اجتماعی و فرهنگی،  ساختار اقتصادی، شیوع کرونا و مناقشه قره باغ که می توانست محرک کوچکی برای جریانات قوم گرایی باشد، مشکل امنیتی در این استان روی نداد.

پورمحمدی ادامه داد: آمار جرایم خشن در این استان کم بوده و عمده آمار جرایم مربوط به اختلافات فردی و رفتارهای تند اجتماعی است و نرخ اعتیاد در این استان در مقایسه با نرخ ۵.۲ درصدی کشور حدود ۲ درصد است.

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، در سفر یک روزه به تبریز از زندان مرکزی این شهر بازدید کرد و ضمن دیدار و گفت و گو با زندانیان در جریان روند فعالیت های اصلاحی و تربیتی در این مرکز قرار گرفت./ ایرنا 

 

 

کپی