اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

مطالبه آمریکا از ایران با تکرار ادعای نخ‌نمای بازگشت به برجام

مطالبه آمریکا از ایران با تکرار ادعای نخ‌نمای بازگشت به برجام

نماینده آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعای نخ‌نمای آمادگی واشنگتن برای بازگشت به برجام ادعا کرد که حل مسائل پادمانی از برجام مجزاست اما برای اعتمادسازی درخصوص تضمین ایران در قبال برنامه هسته‌ای ضروری است.

«لویز بونو» کاردار دفتر نمایندگی آمریکا در وین روز پنجشنبه با ایراد سخنانی از شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا زمانی که این مسائل حل نشود روی ان متمرکز بماند.

وی ادعا کرد: «پایبندی به تعهدات پادمانی نه‌تنها امری انتخابی نیست که جدا از اجرای تعهدات برجام از سوی ایران محسوب می‌شود. راستی‌آزمایی قدرتمند، محور اصلی رژیم عدم گسترش سلاح‌های اتمی در سطح جهانی و سنگ بنایی برای توافقات در این زمینه است.»

این دیپلمات آمریکایی با تکرار ادعای عدم همکاری ایران با آژانس عنوان کرد: «ایران باید برای جلب اطمینان بین‌المللی از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود به طور کامل و بدون تأخیر با آژانس همکاری کند تا مسائل موجود برطرف شوند.»

بونو همچنین از تصمیم ایران برای توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام انتقاد کرد و آن را اقدامی غیر سازنده خواند. وی بدون اشاره به نقض توافق هسته‌ای ایران و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی دولت سابق آمریکا ادعا کرد که اکنون ایران یک فرصت دیگر در اختیار دارد تا همکاری‌های لازم را داشته باشد و «ما به‌طور دقیق منتظر پاسخ سازنده ایرانی‌ها خواهیم ماند».

ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و اعلام کرد که در صورت لغو تحریم‌ها و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق، تدابیر جبرانی در برجام برگشت پذیر خواهد بود.

پنجم اسفند ماه گذشته ایران در راستای اجرای ماده ششم قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» نظارت‌های فراپادمانی و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد.

برخی رسانه‌ها گزارش دادند که آمریکا و سه کشور اروپایی باقی‌مانده در برجام قصد دارند تا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه کنند که در آن از ایران به دلیل توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام انتقاد شده است.

در همین پیوند سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز اعلام کرد: با تلاش های فشرده دیپلماتیک در تهران، وین و پایتختهای همه اعضای شورای حکام و به ویژه سه کشور اروپایی، و همچنین همراهی چین و روسیه، طرح قطعنامه منتفی شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: تحول امروز میتواند مسیر دیپلماسی را که ایران و آژانس باز کرده اند، حفظ نموده و زمینه را برای اجرای کامل تعهدات از سوی تمامی طرف های برجامی فراهم آورد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه آغاز به کار کرد.   این شورا تشکیلات تصمیم گیرنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هر سال چند نشست برای تصمیم گیری در مورد مسائل مهم این سازمان برگزار می کند.  / ایرنا

کپی