اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

روند بستری بیماران کرونایی در گلستان افزایشی شد/ دورهمی‌ها مهم‌ترین عامل شیوع بیماری

روند بستری بیماران کرونایی در گلستان افزایشی شد/ دورهمی‌ها مهم‌ترین عامل شیوع بیماری

پس از حدود سه هفته روند کاهشی تعداد موارد بستری مبتلایان به کرونا در گلستان در دو سه روز اخیر آمارها بار دیگر افزایشی شد و انگشت اتهام هم به سوی دورهمی‌های خانوادگی نشانه رفته است.

از حدود سه هفته قبل روند ابتلا و بستری بیماران کرونایی در گلستان رو به کاهش بوده و تداوم آن سبب شد شهرهای نارنجی استان کاهش پیدا کند و اکنون فقط گرگان در وضعیت هشدار قرار داشته باشد.

کاهش موارد بستری در مراکز درمانی استان تا حدود 200 بیمار هم کاهش یافته بود اما چند روزی است که بار دیگر آمارها صعودی شده است و نشان می‌دهد که مردم نباید با عادی انگاری شرایط، خود و دیگران را درگیر موج دیگری از این بیماری کنند.

به رغم تأکید فراوان مبنی بر مدیریت خرید به ویژه در ایام پایانی سال متأسفانه بسیاری از شهروندان بدون در نظر گرفتن این هشدارها و توصیه‌ها انگار به زندگی عادی خود بازگشته‌اند.

این روزها که بسیاری از محدودیت‌ها برداشته شده و فعالیت اصناف و کسبه هم مانند گذشته است، لازم است که هم فروشندگان و هم مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

علاوه بر گرگان در سایر شهرستان‌ها نیز وضعیت همینگونه است. با وجود افزایش تعداد افراد فاقد ماسک، برگزاری تجمعات و همچنین ایستادن طولانی مدت مردم در صف خرید روغن، مرغ، تخم مرغ و شکر و غیره به نظر می‌رسد میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش پیدا کرده و همین امر ممکن است روزهای سختی را برای مردم رقم بزند.

با اینکه تأکید فراوانی بر زدن ماسک برای جلوگیری از ابتلا و انتقال بیماری کووید 19 شده است اما هنوز به افراد فاقد ماسک در ادارات دولتی، بانک‌ها و فروشگاه‌ها خدمات داده می‌شود و نکته قابل تأمل این است با وجود اینکه در برخی ادارات و حتی فروشگاه‌ها کاغذنوشته یا بنری هشدار آمیز درباره عدم ارائه خدمات به افراد فاقد ماسک نصب شده اما برخی از کارمندان و کارکنان همچنان فاقد ماسک هستند.

در مناطق روستایی هم با اینکه میزان رعایت پروتکل‌ها نسبت به ماه‌های قبل بیشتر شده اما فعالیت یک نانوایی در اغلب این روستاها آنهم در مدت زمان محدود در کنار صف‌هایی که برای خرید روغن و مرغ ایجاد شده، ممکن است گرفتاری مردم را در موج چهارم شیوع کرونا به دنبال داشته باشد.

حضور دستفروشان در مناطق مختلف شهر به رغم اینکه شهرداری مکان مناسبی را برای حضور آنان فراهم کرده است یکی دیگر از دلایل ازدحام جمعیت و یکی از راه‌های انتقال و سرایت بیماری است.

در کنار همه اینها، هنوز برخی افراد خطر کرونا آنهم از نوع جهش یافته این ویروس موسوم به کرونای انگلیسی را جدی نگرفته‌اند و مراسمات و دورهمی‌های خود را برگزار می‌کنند.

عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان در این باره اظهار داشت: براساس ارزیابی و سنجش‌های صورت گرفته از بیماران مبتلا به کرونا در مراکز درمانی، حضور در تجمعات و سفرهای شهری و بین شهری، عامل اصلی و مهم ابتلا به ویروس کرونا بوده است.

وی گفت: از مردم می‌خواهیم در هر صورت از سفرهای غیر ضروری و حضور در تجمعات جدا خوداری کنند زیرا همه آمار و اطلاعات بیانگر آن است که تجمعات و سفر عامل اصلی شیوع و ابتلا افراد به این بیماری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه استفاده نکردن از ماسک یکی از علت‌های مهم انتقال بیماری است، بیان داشت: با توجه به اینکه مبارزه و ریشه کنی ویروس منحوس کرونا نیاز به مشارکت همدلی همه مردم دارد، ما نگران برگزاری هرگونه تجمع  و دورهمی با توجه به در پیش رو بودن ایام نوروز و رویدادهای سیاسی و مذهبی هستیم برای همین تاکید می‌کنیم مردم همچنان باید دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

وی درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان هم گفته اکنون 267 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که 73 نفر از آنان در بخش آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

به گفته فاضل حال 25 بیمار مبتلا به کرونا وخیم است و حیات آنان با دستگاه ونتیلاتور ( دستگاه تنفسی) ادامه دارد.

وی تأکید کرده تنها راه برای جلوگیری از شیوع موج چهارم کرونا رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک است./ تسنیم

کپی