اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

هفت میلیون اصله نهال در اردبیل تولید می‌شود

هفت میلیون اصله نهال در اردبیل تولید می‌شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: همزمان با هفته منابع طبیعی تولید هفت میلیون اصله نهال صنوبر با مشارکت بخش خصوصی در این استان آغاز می‌شود.

 شهامت هدایت روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهارکرد: با مشارکت بخش خصوصی تولید هفت میلیون اصله نهال صنوبر در استان شروع شده و برای کاشت در سال آینده آماده خواهد شد و از این لحاظ استان اردبیل به خودکفایی می‌رسد.

وی افزود: نهال صنوبر متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان بوده و از لحاظ ارقام و گونه‌های درختی تمام دغدغه‌های نگهداری آن در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به توزیع نهال غیر مثمر مانند صنوبر همزمان با هفته منابع طبیعی در تمامی شهرستان های استان بیان کرد: توسعه فضای سبز و حفاظت از خاک از جمله اهداف توزیع نهال در استان است.

او با بیان اینکه هفته منابع طبیعی از ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه همزمان با سراسر کشور در استان اردبیل آغاز می شود، اضافه کرد: با توجه به اینکه اولین روز از هفته منابع طبیعی با عنوان "درختکاری و توسعه پوشش گیاهی" نامگذاری شده است، به همین مناسبت با حضور مسئولان و حافظان منابع طبیعی استان در سه‌راهی سرعین مراسم غرس نهال برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به نامگذاری دومین روز هفته منابع طبیعی با عنوان "آبخیزداری و آبخوان‌داری" ادامه داد: در این روز پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در تمامی شهرستان‌های استان افتتاح خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از افتتاح ۴۰ پروژه آبخیزداری همزمان با هفته منابع طبیعی در استان اردبیل خبر داد و گفت: با احداث این بندها، چشمه‌ها، چاه‌ها و منابع آبی زیرزمینی تقویت شده و جلوی وقوع سیل و فرسایش خاک گرفته خواهد شد.

هدایت با اشاره به تخصیص اعتبار ویژه از محل صندوق توسعه ملی برای حوزه آبخیزداری به دستور مقام معظم رهبری افزود: سهم استان اردبیل از این اعتبارات ۶۰۰ میلیارد ریال بود که ۱۹۰ بند آبخیزداری در نقاط مختلف استان احداث شد.

وی غرس نهال با حضور مسئولان، طلاب، دستگاه‌های عضو نهضت سبز و اقشار مردم در امامزاده سید صدرالدین، واکاری جنگل‌کاری حاشیه جاده اردبیل - مشگین‌شهر با مشارکت اداره اوقاف و سازمان‌های مردم‌نهاد، غرس نهال توسط خبرنگاران در محوطه صدا و سیما و برگزاری مانور یگان حفاظت منابع طبیعی را از جمله برنامه‌های هفته منابع طبیعی در استان ذکر کرد.

وی رونمایی از سند سبلان، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل،  نهال‌کاری در جاده سرعین با مشارکت بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد، برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاهیان و مجامع علمی استان، غرس نهال در مدارس، افتتاح طرح کشت گل محمدی در شهرستان گرمی، تجلیل از همکاران نمونه و دیدار با خانواده معظم شهدا را از دیگر برنامه‌های هفته منابع طبیعی در استان اردبیل ذکر کرد./ایرنا

کپی