اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

حفاظت از بشر در روز «حیات وحش»

حفاظت از بشر در روز «حیات وحش»
زهرا کشوری روزنامه نگار

چهار سال پیش بود که سه مارس مصادف با ۱۳ اسفند روز جهانی حیات‌ وحش وارد تقویم جهانی شد. شعار امسال این روز جهانی از زاویه دیگری به ماجرا نگاه می‌کند، در این شعار هفت کلمه‌ای، ردی از حیات وحش نیست. اما این شعار امسال ساکنان دیگر کره زمین را نشانه رفته است؛ به ‌نام «بشر». با شعار جنگل‌‌ها و معیشت، حفظ انسان‌ها ‌و زمین.

نقش جنگل‌ها، گونه‌های گیاهی و جانوری و خدمات اکوسیستم جنگل در تأمین معیشت صدها میلیون انسان در جهان برجسته است. جنگل خانه ماست. خانه‌ای مشترک با میلیون‌ها گونه حیوانی و گیاهی.
میلیون‌ها انسان در سراسر جهان جنگل را خانه خود می‌دانند. جنگل‌های هیرکانی، زاگرسی، ارسباران و تورانی در ایران نیز مأمن چند میلیون ایرانی است. هزاران سال است که زاگرس نشینان هر آنچه خواسته‌اند از غذا، آب آشامیدنی، دارو و سر پناه زاگرس به آنها داده است. ۴۰ درصد آب مورد نیاز کشور را جنگل‌های کوهستانی زاگرس تأمین می‌کند.
هیرکانی هزاران سال است از میلیون‌ها شمالی حفاظت کرده است. ارسباران خانه ایرانی‌هاست. برای همین است که تمام دیری‌ها به‌دنبال حفظ جنگل‌های حرا و تنها تالاب شهری خود هستند. زندگی، معیشت و سلامتی آنها در گروی این جنگل‌ شگفت انگیز است. آنها با حفاظت از جنگل حرا پیش از آنکه ده‌ها گونه پرنده، ماهی و میگو را از نیستی نجات بدهند زندگی و آینده خودشان را تضمین می‌کند. حرا خانه آنهاست.آنها‌ زاده این جنگل منحصر به فرد هستند. حیات وحش فقط جنگل‌ها نیستند. تالاب‌ها هم هستند. جازموریان و هامون بخوبی نشان می‌دهد چرا شعار این روز جهانی معیشت آدم‌ها را نشانه رفته است. متروکه شدن زندگی در بسیاری از روستا‌های سیستان و بلوچستان هم شاهدی است بر آنچه در این شعار جهانی هدف قرار داده شده است. هزاران کشاورز در اطراف تالاب گاوخونی هدف این شعارند. گاوخونی که خشک شد سالک به جان آنها افتاد فقط معیشتشان در خطر نیفتاد سلامتی‌شان را هم از دست دادند. ایران و تمدن ایران بر مدار آب جان گرفته است. تمدن هلیل‌رود در کرمان و بهشت باستان‌شناسان در خوزستان و سیستان و بلوچستان نشان می‌دهد شعار امسال روز جهانی حیات وحش را باید یکی از دقیق‌ترین شعارهای این تقویم جهانی دانست. هدف این شعار همان دلیل ایجاد تمدنی به ‌نام ایران است. حیات وحش فقط شیر ایرانی، ببر مازندرانی، میش مرغ بوکانی و یوز ایرانی نیست. اینها چند گونه از میلیون‌ها گونه حیوانی حیات وحش‌اند. حیات وحش فقط شمشادهای هیرکانی و بلوط‌های زاگرسی نیست. ۸ درصد وسعت ایران جنگلی است؛ خانه میلیون‌ها انسان‌، حیوان و گیاه.
حیات وحش یعنی همه اینها. کشاورزی اقتصاد اول ایران است که در بستری به‌ نام حیات وحش جان می‌گیرد. همان‌طور که امنیت ما و زندگی ما در دستان کشاورزان و جنگل‌نشینان و ساکنان اطراف تالاب‌هاست، راه جلوگیری از انقراض این موجود دو پا حفاظت از جنگل، دریا، تالاب، کوه و کوهستان است. روز جهانی حیات وحش به این گونه جنگلی، دشتی، کویری و کوهستانی مبارک.


 

کپی