اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

ارتش عراق مواضع داعش در کرکوک و صلاح الدین را بمباران کرد

ارتش عراق مواضع داعش در کرکوک و صلاح الدین را بمباران کرد

ارتش عراق صبح امروز (چهارشنبه) با استفاده از هواپیماهای اف ۱۶ مناطقی از دو استان کرکوک و صلاح الدین واقع در شمال این کشور که محل استقرار هسته‌های پراکنده داعش بود را بمباران کردند.

 ستاد اطلاع رسانی نظامی عراق در بیانیه ای اعلام کرد که هواپیماهای اف – ۱۶ با انجام چندین حمله هوایی مخفیگاه ها و پناهگاه های بقایای عناصر گروه تروریستی داعش را هدف گرفتند.

این حملات در مناطق مرزی استان های صلاح الدین و کرکوک که شاهد حضور و تحرکات بقایای داعش است، انجام شد.

مناطق مرزی واقع در استان های دیاله، کرکوک و صلاح الدین به سبب وجود پستی و بلندی و توپوگرافی ویژه به محل اسکان و تحرک های تروریستی داعش تبدیل شده منطقه ای که به دلیل گستردگی هسته های پراکنده تروریست ها به «مثلث مرگ» معروف است. 

عملیات هوایی جنگنده های ارتش عراق در مناطق مرزی کرکوک و صلاح الدین به دستور و تحت نظارت فرماندهی عملیات مشترک انجام شده است.

به گفته منابع رسمی ارتش عراق در این عملیات بمب افکن های ارتش این کشور ۱۰ بار به محل تجمع داعش حمله بردند که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها تروریست و نابودی چندین پناهگاه شد.

در همین پیوند نیز صبح امروز (چهارشنبه) ارتش عراق در چندین محور استان نفت خیز کرکوک و در منطقه معروف به «مثلث مرگ» دست به عملیات نظامی گسترده علیه گروه تروریستی داعش زد.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) در این باره اعلام کرد که این عملیات به دستور و نظارت «مصطفی الکاظمی» فرمانده کل نیروهای مسلح و نخست وزیر عراق آغاز شده است.

سرلشکر «سعد حربیه» فرمانده مرکز عملیات نظامی در کرکوک  گفت که این عملیات بزرگ برای پاکسازی و سرکوبی باقی مانده عناصر گروه تروریستی داعش در چندین محور استان کرکوک آغاز شده است و نخست وزیر عراق بر مراحل اجرای آن نظارت دارد.

این فرمانده نظامی عراقی ادامه داد که عملیات کرکوک از چندین نقطه با هدف پاکسازی عناصر باقی مانده داعش در مناطق جنوب باختری کرکوک و از محورهای مهم «وادی حمرین»، «وادی الشای» و «بلکانه» آغاز شده است.

فرمانده مرکز عملیات نظامی کرکوک یادآور شد که واحدهای شرکت کننده در این عملیات متشکل از ارتش، پلیس فدرال، نیروهای ویژه، الحشد الشعبی و الحشد العشائری  به همراه نیروی هوایی ارتش است.

وی با تاکید بر اینکه عملیات تا رسیدن به اهداف مورد نظر ادامه دارد، اظهار کرد که این عملیات با هدف تأمین امنیت مناطق مرزی استان های کرکوک، دیاله و صلاح الدین به اجرا درآمده است.

مناطق مرزی میان سه استان کرکوک، صلاح الدین و دیاله به «مثلث مرگ» معروف است؛ جایی که بیشترین تحرکات و حملات تروریستی داعش در عراق از این منطقه انجام می شود.

سازمان الحشد الشعبی نیز اعلام کرد که عملیات گسترده «ثأر الشهداء» امروز (چهارشنبه) برای تعقیب بقایای داعش در جنوب غرب استان کرکوک کلید خورد.

در بیانیه رسمی این سازمان که صبح امروز (چهارشنبه ۳ مارس) منتشر شده آمده که در این عملیات فرماندهی ستاد الحشد در کرکوک و شرق دجله و ۶ تیپ و ۲ هنگ الحشد الشعبی در کنار نیروهای ارتش و پلیس فدرال و با حمایت نیروی هوایی عراق حضور دارند.

این بیانیه هدف از این عملیات گسترده را پاک سازی مناطق وادی الشای و وادی الزیتون و روستاهای این منطقه اعلام کرد و تأکید کرد که دور از دسترس بودن این منطقه به علت وجود دره های مرتبط به یکدیگر باعث شده که این منطقه به محیط مناسبی برای پناه گرفتن تروریست ها تبدیل شود.

پیش از این دستگاه های امنیتی عراق اعلام کرده بودند که «ابویاسر العیساوی»، سرکرده داعش در عراق و نائب «خلیفه» این گروه تروریستی در عملیات نیروهای ارتش عراق در همین منطقه به هلاکت رسیدند.

ارتش عراق در روزهای گذشته برای نابودی باقی مانده عناصر گروه تروریستی داعش در چند استان این کشور به عملیات نظامی خود شدت بخشیده است.

تازه ترین عملیات نیروهای مسلح عراق در استان دیاله و در دو مرحله در روزهای یکشنبه و سه شنبه گذشته انجام شد.

فعالیت تروریست ها در دو ماه گذشته در برخی مناطق عراق از جمله استان های الانبار، صلاح الدین، دیاله و کرکوک به کانون های اصلی فعالیت داعش افزایش یافته است.
افزایش تحرکات تروریست‌ها سبب شده تا نیروهای مسلح عراق بر شدت عملیات خود علیه بقایای گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف این کشور بیافزایند و در طول پنج هفته اخیر شمار زیادی از سرکردگان تروریست از جمله سرکرده ارشد داعش در عراق موسوم به «جانشین خلیفه و والی عراق» در این گروه را به هلاکت رسانده و شمار دیگری از آنها را بازداشت و مقرها و مخفیگاه های آنها را منهدم کردند که این عملیات همچنان ادامه دارد.
عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد، اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند./ ایرنا

کپی