اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

کلمات کلیدی

قطر چند توافقنامه همکاری جدید با ترکیه امضا کرد

قطر چند توافقنامه همکاری جدید با ترکیه امضا کرد

وزارت دفاع قطر با صدور بیانیه‌ای از امضای چندین توافقنامه امنیتی و نظامی جدید با ترکیه خبر داد.

 به نقل از روسیا الیوم، وزارت دفاع قطر  پس از پایان سومین نشست سه روزه کمیته عالی نظامی مشترک با ترکیه، بیانیه‌ای صادر کرد و در آن از امضای چند توافقنامه همکاری دوجانبه خبر داد.

در این بیانیه آمده که این توافقنامه‌های نظامی و امنیتی در حضور تعدادی از فرماندهان بلندپایه نیروهای مسلح قطر و ترکیه امضا شده است.

وزارت دفاع قطر درباره جزئیات و مضمون مربوط به این توافقنامه‌ها هیچ اشاره‌ای نکرده است.

قبل از این نشست پایانی، نشست مقدماتی به ریاست «عبدالعزیز صالح السلیطی» و «هاکان چانلی» به ترتیب رئیس هیئت همکاری بین المللی نظامی قطر و رئیس بخش روابط خارجی وزارت دفاع ترکیه، به مدت دو روز برگزار شده بود و دو طرف به بررسی طرح همکاری دوجانبه و راه‌های گسترش آن پرداختند.

امضای توافق نظامی جدید میان قطر و ترکیه در حالی است که دو کشور از دیروز (سه شنبه ) رزمایش مشترک خود را با نام العدید ۲۱ آغاز کردند که تا ۳۱ ماه مارس ادامه خواهد داشت .

توسعه همکاری‌های مشترک نظامی بین دو کشور و افزایش توانایی‌های نظامی ارتش قطر از اهداف برگزاری این رزمایش بیان شده است.

همزمان، «غانم بن شاهین الغانم» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح قطر و «یشار گولر» همتای ترکیه‌ای او نیز درباره تقویت روابط نظامی دوجانبه میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

روابط ترکیه و قطر پس از تحریم دوحه توسط کشورهای چهارگانه شامل عربستان، امارات، بحرین و مصر در تمام زمینه‌ها به شدت گسترش یافته است.

پس از بروز تنش در روابط قطر و کشورهای مذکور در ۵ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۵ خردادماه ۹۷) توافقنامه همکاری نظامی میان دوحه و آنکارا پس از تصویب در پارلمان ترکیه و تأیید رجب طیب اردوغان اجرایی شد.

براساس این توافق‌نامه نظامی، ترکیه یک پایگاه نظامی در قطر ساخت و در آن آموزش نظامی مشترک نظامیان دو کشور جریان دارد.

به دنبال احداث این پایگاه نظامی ، کشورهای تحریم کننده قطر پیش شرط‌هایی برای ازسرگیری روابط خود با دوحه مطرح کرده بودند که از جمله آن برچیدن پایگاه نظامی ترکیه و کاهش سطح روابط با آنکارا بود.

کشورهای تحریم کننده بالاخره ۱۶ دی ماه در چهل و یکمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس که در شهر العلا در عربستان برگزار شد به اختلافات خود با قطر پایان دادند./ ایرنا

کپی