اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

سفارت ایرلند در تهران بازگشایی می‌شود

سفارت ایرلند در تهران بازگشایی می‌شود

وزارت امور خارجه ایرلند اعلام کرد که حضور دیپلماتیک این کشور در ایران از سرگرفته می شود و سفارت ایرلند در تهران نیز در سال ۲۰۲۳ بازگشایی خواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه شبکه ایرلندی «آر تی ای»، وزارت مزبور تاکید کرد که این ماموریت دیپلماتیک در سال جاری با تعهد به بازگشایی سفارت در سال ۲۰۲۳ آغاز می شود.

تا زمان بازگشایی سفارت ایرلند در تهران، یک کاردار یا دیپلمات ارشد ایرلندی به زودی در تهران مستقر می شود و سفیر نیز در سال ۲۰۲۳ به ایران سفر می کند.

سایمون کاوونی وزیر امور خارجه ایرلند گفت: به عنوان بخشی از راهبرد جهانی ایرلند، دوبلین متعهد به دو برابر کردن تاثیر جهانی اش تا سال ۲۰۲۵ شده است و در همین راستا، دولت تصمیم دارد حضور دیپلماتیک ایرلند در ایران را از نو برقرار کند.

وی افزود: به عنوان عضو منتخب شورای امنیت، بسیار حائز اهمیت است که از توان تعامل به شیوه ای عمیق تر در مورد طیف وسیعی از موضوعات خاورمیانه در دستور کار شورای امنیت برخوردار باشیم.

این مقام ایرلندی گفت: به عنوان تسهیل کننده قطعنامه ۲۲۳۱ (در ارتباط با اجرای توافق هسته ای ایران، برجام) برای دو سال آینده در شورای امنیت، ما برای ایفای نقشی سازنده و تاثیرگذار در دستور کار منع اشاعه هسته ای، مسئولیتی ویژه داریم.

وی افزود: ایرلند کاملا متعهد به موفقیت این توافق و جلوگیری از تکثیر سلاح هسته ای است. برقراری مجدد حضور ایرلند در تهران، نشانه واقعی از تعهد ما به تعمیق مذاکره با همه طرف های مرتبط از جمله ایران در مورد این موضوع است.

در همین حال، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران چندی پیش در کنفرانس ویدیویی با وزیر امور خارجه ایرلند در واکنش به علاقه‌مندی ایرلند برای نقش آفرینی درباره حفظ و اجرای کامل برجام تصریح کرد که جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا در صورت رفع تحریم‌ها و انجام تعهدات از سوی آمریکا، بطور متقابل اجرای کامل برجام را همچون گذشته در دستور کار قرار دهد.

وزیر امور خارجه ایرلند نیز روابط ایران و ایرلند را بسیار مهم  دانست و افزود که سفارت ایرلند در تهران چند سال پیش به علت مشکلات مالی در کنار چندین سفارت در کشورهای دیگر موقت تعطیل شد و هم اکنون در اولین فرصت در صدد بازگشایی آن هستیم و اقدامات اجرایی آن آغاز شده است و این موضوع نشان از اهمیت روابط با ایران برای مقامات ایرلند دارد.

وی تاکید کرد که ایرلند برجام را یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه گرایی می داند و با توجه به عضویت در شورای امنیت و انتخاب به‌عنوان تسهیل گر قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به برجام، در نظر دارد نقش فعال و سازنده ای در این زمینه ایفا کند./ایرنا


 

کپی